Varování: Špinavý vzduch dýchají dva miliony Čechů

Pavel Baroch
22. 8. 2010 23:02
Znečištění ovzduší prachem se loni zvýšilo, letos bude ještě hůř
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Ovzduší znečištěné zdraví nebezpečnými prachovými částicemi dýchalo loni 18 procent obyvatel České republiky, tedy přibližně dva miliony lidí.

Vyplývá to z aktuálních údajů Českého hydrometeorologického ústavu, které má redakce Aktuálně.cz k dispozici. Počet lidí, kteří musí dýchat špinavý vzduch, se přitom oproti roku 2008 mírně zvýšil - konkrétně o tři procenta.

Ovzduší v Česku bylo loni špinavější, přestože kvůli hospodářské krizi mnohé podniky stále nejely naplno a také dopravci neměli tolik práce.

"Předpokládáme, že letošní rok bude ještě horší," řekla Aktuálně.cz Jana Ostatnická z českého hydrometeorologického ústavu.

Vysvětlila, že na vysokých koncentracích jemných prachových částic se podepsaly dlouhodobě špatné rozptylové podmínky z kraje letošního roku. "Uvidíme, jaký bude podzim," dodala Ostatnická.

Po dvou letech znovu vzestup

Vysoké koncentrace mikroskopických částic, které jsou menší než 10 mikrometrů (PM10), respektive 2,5 mikrometrů (PM2,5) patří mezi nejvážnější problémy českého ovzduší. A to už roky.

"Znečištění ovzduší těmito částicemi zůstává jedním z hlavních problémů kvality ovzduší," konstatoval Český hydrometeorologický ústav. Po dvou letech příznivých zpráv, kdy se koncentrace snižovaly a ohrožovaly méně lidí, se přitom v roce 2009 trend znovu otočil k horším hodnotám.

Proč je nebezpečný prach

  • Zdrojem drobných částic prachu je doprava, elektrárny, průmysl, domácí kotle nebo stavební práce.
  • Mohou se podílet na snížení imunity, způsobovat zánětlivá onemocnění plicní tkáně.
  • Přispívají i ke kardiovaskulárním chorobám.
  • Mohou vyvolávat respirační onemocnění, snižovat plicní funkce a zvyšovat úmrtnost.
  • Na částice se mohou vázat další škodliviny včetně rakovinotvorných látek.

Od roku 2001 znečištění narůstalo - s mírným zakolísáním v roce 2004 - až do roku 2006. Pak dva roky znečištění ubývalo. "V roce 2009 převažoval mírný vzestup, více patrný na Ostravsku," uvedl hydrometeorologický ústav.

Důvod? Dlouhé zimy a inverze

Horší imisní situaci v uplynulém roce přičítá ústav zejména zhoršeným rozptylovým podmínkám v zimních měsících.

Například zkraje loňského roku naměřila nadlimitní koncentrace drobného prachu většina stanic Českého hydrometeorologického ústavu.

"Kvalita ovzduší se výrazně zhoršovala od 9. ledna do 16. ledna 2009 na celém území republiky, nejhorší situace byla 14. a
15. ledna., kdy byl překročen imisní limit na 54 měřicích stanicích, což je 61 procent z celkového počtu. Nejvíce stanic překračujících imisní limit bylo na Ostravsku, v Praze, ve Středočeském a Ústeckém kraji," uvedl ústav.

Nejvíce prachu v ovzduší je na Ostravsku

Nejvyšší koncentrace jemných prachových částic naměřily stanice tradičně v Moravskoslezském kraji. "Stejně jako v předchozích letech byl překročen roční imisní limit v roce 2009 na většině stanic v oblasti Ostravska-Karvinska," uvedl hydrometeorologický ústav.

Na některých místech Moravskoslezského kraje, na jehož znečištění se podílejí i exhalace z průmyslových zdrojů v sousedním Polsku, byl přitom špinavý vzduch takřka třetinu roku.

Obrázek ukazuje, jak velké jsou drobné částice prachu
Obrázek ukazuje, jak velké jsou drobné částice prachu | Foto: Archiv

"Denní imisní limit byl překročen na všech stanicích častěji než povolených 35 dnů v roce, na nejznečištěnějších lokalitách v Ostravě a v okrese Karviná byl překročen po více než 100 dní v roce," uvedl ústav.

Znečištění i v čistých regionech

Státní zdravotní ústav z dlouhodobých trendů zjistil, že mírně narůstá znečištění drobnými prachovými částicemi i v relativně čistých regionech republiky, například na Vysočině.

"Dlouhodobý pozorovaný vývoj - snižování měřených hodnot v některých zatížených oblastech - je tak v průměru kompenzován pozvolným 'zhoršováním' situace v málo zatížených lokalitách," uvedl zdravotní ústav ve své zprávě o ovzduší v loňském roce.

Také Český hydrometeorologický ústav uznává, že znečištěný vzduch musí dýchat i obyvatelé malých obcí, i když to nemá podloženo údaji z měřících stanic. Ve vsích totiž znečišťují ovzduší staré kotle, v nichž lidé mnohdy spalují nekvalitní uhlí nebo i odpadky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Velké technologické podniky letos rekordním tempem nakupují menší rivaly

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich. Vlna akvizic přichází v době, kdy se na velké technologické podniky soustředí čím dál větší pozornost ze strany regulátorů i politiků. Firmy jako Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft se stávají terčem obvinění, že svými podnikatelskými praktikami omezují hospodářskou soutěž a poškozují spotřebitele, píše britský list.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy