Manuál pro přežití planety. Lidé musí zásadně změnit nakládání s půdou i potravinami

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
11. 8. 2019 17:49
V boji proti globálnímu oteplování už nestačí jen omezit emise oxidu uhličitého produkovaného v energetice či dopravě, potřeba je také snížit emise skleníkových plynů, které produkuje člověk v zemědělství a při dalším využívání půdy. Vyplývá to ze zprávy panelu OSN pro změny klimatu. Organizace mimo jiné doporučuje zalesňovat a méně plýtvat potravinami.
Poušť u Abú Zabí, Emiráty
Poušť u Abú Zabí, Emiráty | Foto: Shutterstock

Není čas na diskuse, situace je kritická

Odborné diskuse o klimatických změnách se vedly dlouhé desítky let. Mnozí ještě donedávna diskutovali o tom, zda vůbec něco takového existuje a pakliže ano, zda na tom má svůj podíl člověk. Nyní už by se mělo konečně přistoupit od debat ke konkrétním činům. OSN například upozorňuje na tzv. dezertifikaci, kdy se z jednotlivých území stávají pouště či polopouště, vysychají prameny, jezera, řeky. Jsou země, například africká Angola, kde už dva roky nepršelo.

A k podílu lidí na špatném nakládání s půdou lze citovat třeba tento údaj z aktuální zprávy OSN: "Lidské užívání přímo ovlivňuje více než 70 procent celosvětového povrchu, který nepokrývá led."

 

Právě se děje

Další zprávy