Vánoční trhy v Praze bude dál pořádat Taiko. Parodie na transparentnost, zlobí se ODS

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
Aktualizováno 11. 10. 2016 14:05
Jeden ze symbolů předvánočního času v hlavním městě, trhy na Staroměstském náměstí, bude i nadále pořádat společnost Taiko. Stejná firma, které magistrát před dvěma lety kontrakt na pořádání trhů vypověděl. Městu bude Taiko za zábor Staroměstského a části Václavského náměstí v předvánočním a předvelikonočním čase platit nově čtyři miliony korun, o jeden a půl milionu víc než dosud. Podle opozice je to ale stále málo.
Staroměstské náměstí, vánoční trhy.
Staroměstské náměstí, vánoční trhy. | Foto: Viktor Vondra

Praha – Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze bude i letos pořádat společnost Taiko. Pražští radní tak nakonec odsouhlasili výsledek dvoukolového tendru, který Taiko vyhrálo. Za pronájem Staroměstského a části Václavského náměstí bude nově platit městu čtyři miliony korun za rok. 

Rozhodnutí ale kritizuje pražská opozice v čele s ODS. Magistrát pod vedením primátora Tomáše Hudečka z TOP 09 totiž právě Taiku před dvěma lety vypověděl smlouvu trvající od roku 2004. Trhy podle tehdejší radní Evy Vorlíčkové z TOP 09 nepřinášely dostatečnou "duchovní hodnotu". Dalším důvodem byl také nízký nájem. Za měsíc trvající zábor turisticky nejnavštěvovanějšího náměstí v Praze během adventu a před Velikonocemi totiž akciovka Taiko, která byla v minulosti spojovaná s odsouzeným lobbistou Romanem Janouškem, platila dosud jen něco přes dva a půl milionu korun.

V tendru, který vypsalo stávající vedení letos, ale nakonec vybrala komise opět nabídku Taika. "Nejvíc nás zaujala právě vizualizace trhů, kterou představilo Taiko. Proto spolu s dalšími postoupilo do druhého kola, ve kterém pak uspělo díky nejvyšší nabízené ceně," zdůvodňuje rozhodnutí magistrátu radní Karel Grabein Procházka z hnutí ANO.

Opozice: Praha mohla dostat za pronájem víc

Opoziční ODS ale rozhodnutí rady kritizuje jako netransparentní a pochybné. "Pokud je součástí zadání věta ´Při hodnocení nabídek není pronajímatel vázán žádnými předem stanovenými kritérii´, jedná se spíš o parodii na primátorkou proklamovanou transparentnost," napsal Aktuálně.cz šéf pražské buňky občanských demokratů Filip Humplík.

Vadí mu hlavně to, že Praha odmítla nabídku litoměřické městské firmy Zahrada Čech, která údajně nabídla nájem o dva miliony korun vyšší než Taiko. "Zahrada Čech se přihlásila do prvního kola tendru, ve kterém se hodnotily pouze vizuální návrhy trhů. Cena nebyla součástí nabídky. Do druhého kola, kde zájemci už předkládali i finanční nabídku za pronájem ploch, už Zahrada Čech nepostoupila," vysvětluje Grabein Procházka.

Taiko se brání, že už dávno není Janouškova firma

Kontrakt na pořádání vánočních i velikonočních trhů Taiko nyní získalo na dobu neurčitou. Zkrátila se jen výpovědní lhůta – ze stávajících dvou let na jeden.

V dozorčí radě Taiko seděla mezi lety 2004 až 2009 manželka Romana Janouška Simona Steiningerová. Pověsti firmy napojené na kontroverzního lobbistu se od té doby snažilo Taiko několikrát zbavit.

Třeba po povodních v roce 2012, které mimo jiné zasáhly i Taikem spravovaný areál Žlutých lázní, právě spojení s Janouškem odrazovalo případné donátory, přispět na obnovu nechtěla veřejná ani soukromá sféra. V roce 2013 kvůli tomu Taiko zvažovalo, že se z akciové společnosti přemění na společnost s ručením omezeným. A to proto, aby byli vlastníci dohledatelní veřejně v obchodním rejstříku.

Po změně občanského zákoníku před dvěma lety ale musí akciovky uvádět vlastníka všech svých akcií. "Tím pádem všechny akcie Taika jsou v tuto chvíli na jméno a je absolutně viditelné v obchodním rejstříku, kdo je vlastníkem. Majetkové propojení s panem Janouškem a jeho manželkou není žádné," uvádí mluvčí společnosti Hana Tietze. V obchodním rejstříku je jako stoprocentní vlastník akcií Taika uvedený podnikatel Libor Votruba.

Loňské vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze zařadil americký list USA Today mezi deset nejlepších vánočních destinací na světě. 

 

Právě se děje

před 9 minutami

Česko uspělo ve sporu s insolvenčním správcem Viktoriagruppe

Odvolací soud v Mnichově potvrdil, že správce musí respektovat postavení Česka a daňové pohledávky tuzemských orgánů budou spláceny přednostně. Česko tak bude i nadále v rámci insolvenčního řízení vystupovat jako zajištěný věřitel.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy