Vánoční stromky z Dánska otravují vzduch. I ten český

Pavel Baroch
15. 12. 2008 6:35
Lidé si letos mohou pořídit ekologické borovice s certifikátem FSC
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Je libo vánoční jedličku z Dánska? Anebo snad až z Norska?

Stromky z dovozu jsou čím dál oblibenější, lidem se líbí. "Rok od roku je o ně větší zájem," potvrdil Aktuálně.cz Ivo Řehák, mluvčí obchodního řetězce bauMax, jedné ze společností, která i letos prodává vánoční jedličky z ciziny.

Jenže dovoz stromků ze zahraničí má i svou ekologickou stránku: Při jejich transportu přes půlku Evropy vypustí kamiony desítky tun oxidu uhličitého a desítky kilogramů síry a dalších škodlivin.

Karel Michalík ze Sdružení pěstitelů vánočních stromků uvedl, že v Česku jsou sice stále nejoblíbenější domácí druhy - smrky a borovice, ale zároveň stoupá popularita jedlí, které se z 90 procent dovážejí především z Německa a Dánska. Právě Dánové patří k největším vývozcům stromků, které pěstují na plantážích.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

1 kamion = 2 tuny CO2

Ekologické Hnutí Duha pro Aktuálně.cz na specializovaném serveru www.ecotransit.org vypočítalo, že jeden kamion vypustí po cestě do Prahy dvě tuny skleníkového oxidu uhličitého, 17 kilogramů dusíků, tři kila síry a zhruba půl kilogramu prachu.

Pokud by se dánské jedličky převážely vlakem, byly by emise jen zlomkem toho, co vypustí kamion. Oxidu uhličitého by bylo 0,73 tuny, oxidů dusíku a síry necelý kilogram a prachu dokonce jen 0,07 kilo. Cesta vlakem z Kodaně do Prahy je přitom o zhruba 260 kilometrů delší.

Jenže podle Karla Michalíka ze Sdružení pěstitelů vánočních stromků se jedle vozí z ciziny na kamionech, protože vlakem by se musely několikrát překládat.

"Vánoční" exhalace

Kamion veze 30 tun vánočních stromků. Z Kodaně do Prahy urazí vzdálenost 895 kilogramů. Při cestě vypustí:

  • 2 tuny oxidu uhličitého
  • 17 kilo oxidů dusíku
  • 3 kila oxidu siřičitého
  • Půl kilogramu prachu

"Takhle se stromky naloží na kamiony přímo na plantážích, kde se pěstují, a vezou se rovnou do skladů," řekl Aktuálně.cz Michalík.

Emise z dopravy narůstají

Narůstající automobilismus je přitom v Česku a celé Evropě vážným ekologickým problémem.

Třeba na emisích jemného prachu, na nějž se vážou i rakovinotvorné látky, se silniční doprava podílí v Česku zhruba z jedné třetiny. V případě nejjemnějších částic téměř z poloviny.

"Vliv dopravy na kvalitu ovzduší stoupá, alarmující je meziroční nárůst skleníkových plynů a prašných částic," konstatuje se v poslední zprávě o stavu životního prostředí, kterou v říjnu projednala česká vláda.

Lidé si mohou poprvé pořídit ekologický stromek

V Česku si na letošní Vánoce mohou lidé poprvé pořídit ekologické vánoční borovičky s cerifikovaným označením FSC. Značka zaručuje, že se v lesních porostech hospodaří podle přísných ekologických pravidel.

Ekologické vánoční stromky nabízejí zatím jenom v Brně a Olomouci nevládní organizace FSC ČR, Hnutí Duha a Společnost pro Fair Trade. Vánoční borovičky pocházejí z certifikovaných lesů z nedalekého Svitavska, nevozí se tedy daleko - na rozdíl od dánských jedlí.

"Lidé v Olomouci a Brně dostávají letos poprvé šanci výběrem vánočního stromečku s ekologickým certifikátem podpořit práci šetrně hospodařících lesníků," konstatoval Michal Rezek, ředitel české pobočky mezinárodní organizace FSC. V západní Evropě se přitom takové vánoční ekologické stromky nabízejí už několik let.

Česko zatím za vyspělejšími zeměmi zaostává. "U nás se v souladu s ekologickým standardem FSC hospodaří zatím jen na necelém procentu lesů," dodal Rezek.

 

Právě se děje

Další zprávy