Vánoční stromky z Dánska otravují vzduch. I ten český

Pavel Baroch
15. 12. 2008 6:35
Lidé si letos mohou pořídit ekologické borovice s certifikátem FSC
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Je libo vánoční jedličku z Dánska? Anebo snad až z Norska?

Stromky z dovozu jsou čím dál oblibenější, lidem se líbí. "Rok od roku je o ně větší zájem," potvrdil Aktuálně.cz Ivo Řehák, mluvčí obchodního řetězce bauMax, jedné ze společností, která i letos prodává vánoční jedličky z ciziny.

Jenže dovoz stromků ze zahraničí má i svou ekologickou stránku: Při jejich transportu přes půlku Evropy vypustí kamiony desítky tun oxidu uhličitého a desítky kilogramů síry a dalších škodlivin.

Karel Michalík ze Sdružení pěstitelů vánočních stromků uvedl, že v Česku jsou sice stále nejoblíbenější domácí druhy - smrky a borovice, ale zároveň stoupá popularita jedlí, které se z 90 procent dovážejí především z Německa a Dánska. Právě Dánové patří k největším vývozcům stromků, které pěstují na plantážích.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

1 kamion = 2 tuny CO2

Ekologické Hnutí Duha pro Aktuálně.cz na specializovaném serveru www.ecotransit.org vypočítalo, že jeden kamion vypustí po cestě do Prahy dvě tuny skleníkového oxidu uhličitého, 17 kilogramů dusíků, tři kila síry a zhruba půl kilogramu prachu.

Pokud by se dánské jedličky převážely vlakem, byly by emise jen zlomkem toho, co vypustí kamion. Oxidu uhličitého by bylo 0,73 tuny, oxidů dusíku a síry necelý kilogram a prachu dokonce jen 0,07 kilo. Cesta vlakem z Kodaně do Prahy je přitom o zhruba 260 kilometrů delší.

Jenže podle Karla Michalíka ze Sdružení pěstitelů vánočních stromků se jedle vozí z ciziny na kamionech, protože vlakem by se musely několikrát překládat.

"Vánoční" exhalace

Kamion veze 30 tun vánočních stromků. Z Kodaně do Prahy urazí vzdálenost 895 kilogramů. Při cestě vypustí:

  • 2 tuny oxidu uhličitého
  • 17 kilo oxidů dusíku
  • 3 kila oxidu siřičitého
  • Půl kilogramu prachu

"Takhle se stromky naloží na kamiony přímo na plantážích, kde se pěstují, a vezou se rovnou do skladů," řekl Aktuálně.cz Michalík.

Emise z dopravy narůstají

Narůstající automobilismus je přitom v Česku a celé Evropě vážným ekologickým problémem.

Třeba na emisích jemného prachu, na nějž se vážou i rakovinotvorné látky, se silniční doprava podílí v Česku zhruba z jedné třetiny. V případě nejjemnějších částic téměř z poloviny.

"Vliv dopravy na kvalitu ovzduší stoupá, alarmující je meziroční nárůst skleníkových plynů a prašných částic," konstatuje se v poslední zprávě o stavu životního prostředí, kterou v říjnu projednala česká vláda.

Lidé si mohou poprvé pořídit ekologický stromek

V Česku si na letošní Vánoce mohou lidé poprvé pořídit ekologické vánoční borovičky s cerifikovaným označením FSC. Značka zaručuje, že se v lesních porostech hospodaří podle přísných ekologických pravidel.

Ekologické vánoční stromky nabízejí zatím jenom v Brně a Olomouci nevládní organizace FSC ČR, Hnutí Duha a Společnost pro Fair Trade. Vánoční borovičky pocházejí z certifikovaných lesů z nedalekého Svitavska, nevozí se tedy daleko - na rozdíl od dánských jedlí.

"Lidé v Olomouci a Brně dostávají letos poprvé šanci výběrem vánočního stromečku s ekologickým certifikátem podpořit práci šetrně hospodařících lesníků," konstatoval Michal Rezek, ředitel české pobočky mezinárodní organizace FSC. V západní Evropě se přitom takové vánoční ekologické stromky nabízejí už několik let.

Česko zatím za vyspělejšími zeměmi zaostává. "U nás se v souladu s ekologickým standardem FSC hospodaří zatím jen na necelém procentu lesů," dodal Rezek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy