Vánoční obleva dorazí na 100%, na Štědrý den bude 11 °C

Teplotní rekord z pražského Klementina z roku 1977 nejspíše odolá.
Oteplí se, na koupání to jale přece jen nebude...
Oteplí se, na koupání to jale přece jen nebude... | Foto: Reuters

Praha - Předvánoční obleva letos opět zafunguje na 100 procent, na Adama a Evu čekejte prudké oteplení.

Po nedělním přechodu teplé fronty bude do České republiky na Štědrý den a o svátcích proudit teplý vzduch od jihozápadu a to kolem tlakové níže nad Velkou Británií. V Čechách se tak budou na 24.12. nejvyšší odpolední teploty zastavovat až na 11 °C.

Teplotní rekord z pražského Klementina nejspíše odolá - ten je z roku 1977, tehdy naměřili 12,9 °C. Očekáváme oblevu i v horských oblastech.

Meteorologové kvůli vývoji počasí zpřesnili varování před ledovkou a před zvýšeními hladinami řek.

Teplá fronta přináší během neděle na celé území Česka srážky - od západu postupně dešťové, na Moravě a ve Slezsku se bude sněžení měnit na déšť se sněhem nebo déšť, ojediněle i srážky mrznoucí až ve večerních hodinách. Místy se tak můžou tvořit sněhové jazyky a při mrznoucích srážkách ledovka. Sníh ale bude odtávat.

Na Štědrý den bude zataženo až oblačno, na východě ojediněle slabý déšť. Ojediněle mlhy. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 7 až 11 °C, na Moravě a ve Slezsku na 3 až 7 °C. Teplota v 1000 m na horách kolem 4 °C, v Jeseníkách a Beskydech kolem 1 °C.

V úterý 25.12. bude převážně zataženo nízkou oblačností a mlhavo, místy až polojasno, na východě území ojediněle slabý déšť. Noční teploty 6 až 2 °C, na východě i kolem 0 °C, odpolední 7 až 11 °C, na východě 2 až 6 °C.

Ve středu 26.12. bude zataženo až oblačno, místy déšť, na vrcholcích hor sněžení. Noční teploty 5 až 1 °C, odpolední 4 až 8 °C. Také ve čtvrtek bude převládat velká oblačnost - oblačno až zataženo, občas déšť, na horách sněžení. Noční teploty budou klesat k 4 až 0 °C. Denní teploty vystoupí na 3 až 7 °C.

Konec týdne zřejmě přinese přechodně méné oblačnosti i srážek s odpoledními teplotami nejčastěji do 5 °C.

 

Právě se děje

Další zprávy