Vánoční nákupy: Bez stresu, bez Ježíška i Santa Clause

Tereza Krobová Tereza Krobová
18. 12. 2011 18:45
Obchodní centra jsou čtvrtou adventní neděli překvapivě prázdná
Santa Clause letos příliš neuvidíte
Santa Clause letos příliš neuvidíte | Foto: Veronika Skálová

Praha -"Je mi líto, ale Kukyho už nemáme," krčí rameny prodavačka. Skupinka zoufalých matek se rozchází. Ani tady nepochodily. Jsou však jedněmi z mála lidí, kteří mají v očích zběsilý výraz a roztěkaně pobíhají od jednoho regálu k druhému.

Jinak je totiž v nákupních centrech prázdno. Do Štědrého dne už nezbývá ani týden a přesto tomu neodpovídá skoro nic. Nikdo se nikam nežene, nikdo se nehádá, nikdo se neprodírá davem, ověšen taškami. Samozřejmě, že lidí je všude plno, vypadá to však jako "normální" neděle uprostřed roku.

"Dárky už jsem sehnala, dívám se, jestli se mi ještě něco nezalíbí," usmívá se mladá maminka a prohlíží si zlaté ozdobičky na stromky. Malý krámek, vtěsnán mezi velké obchody, má překvapivě plno. A to se tu neprodávají dárky, ale zlaté zvonečky a rolničky.

Další velká skupinka se formuje jen u stánku s okrasnými minerály (není nad to dostat pod stromeček kámen) a několik postarších pánů se mačká v malém krámku se šperky. "Nestihnul jsem to," zazubí se jeden z nich.

Ve velkých obchodech je však nečekaně prázdno, člověk prostě týden před Vánocemi čeká, že se bude prodírat davem od trička k tričku. Pro nromálního smrtelníka je to sice i přesto stresující zážitek, pro běžného návštěvníka nákupních center se však žádná změna nekoná.

Velké obchodní domy navíc na nákupy nelákají tak důmyslně, jako loni. „Dárky jsem zatím nekupovala. Dneska naběhnu do obchodů a chci sehnat všechno," prozradila studentka Matylda, v ruce "jen" dvě igelitky. V centru nechce trávit příliš času.

Do města jen pro františka

Nákupní domy možná vycítily, že v nich lidé letos nechtějí trávit tolik času, a proto se netrápily s žádnou agresivní výzdobou. Z klasicky zuřivých tváří Santa Clause, sobů, záplavy zlaté a červené barvy i plastového betlému v nadživotní velikosti nezbylo téměř nic. 

Místo toho trůní pod umělým stromem obří plyšoví králíci, kteří spíše evokují děsivé noční můry než pokoj a klid Vánoc, další obchodní centra nejsou dokonce vyzdobena téměř vůbec. A vtíravá a nepříliš povedená verze staročeských koled v pozadí? Nechte si zdát! Éterem se nese jen hučení větráků. Světýlka nikde neblikají, dokonce ani červenobílá čepička s bambulí není k vidění tak často jako loni.

Podívejte se, jak to vypadalo loni den před Štědrým dnem:

Vánoce jako by se letos nekonaly. A to nejen ty tradiční, na které všichni už jen vzpomínáme, Vánoce s františkem, klidem a vším, co k nim patří, ale ani ty Vánoce, na které si začínáme pomalu zvykat. Žádný Santa Claus, žádný shon v obchodech, žádné dárky na poslední chvíli.

Můžeme doufat, že je to proto, že komerční, "americké" Vánoce se lidem už omrzely a plánují je proto především strávit pěkně postaru, v klidu. "Nakupovat už mě nebaví, radši si to objednám na internetu. I když na trh pro františka a jmelí si zajdu," odpověděla postarší paní.

Ale ani tady, na vánočních trzích, se kromě zmatených turistů neprochází tolik lidí jako loni. Největší nával je zcela tradičně u stánku s trdelníkem a svařákem. I ten ale letos voní nějak méně než loni.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy