Vánočku i termix si děti ve škole nakonec zřejmě koupí. Zachráněn je i eidam "třicítka"

Markéta Hronová Markéta Hronová
2. 3. 2016 17:13
Podle původních návrhů ministerstva školství by se ve školách nesměly prodávat nejen chipsy a cola, ale také ovocné jogurty, ochucená mléka ani vánočka či termix. S tím ale nesouhlasili zástupci potravinářů. Ministerstvo nakonec limity na množství soli, cukru a tuku u potravin nabízených dětem zmírnilo. Nově by si tedy děti ve škole mohly kupit i dříve zavrhovanou vánočku, tvarohový dezert Termix či třicetiprocentní eidam. Jogurtů, ochucených mlék či smetanových krémů typu Bobík a Lipánek zařazených do programu Mléko do škol se změny zatím nedotknou. Ve školách si je děti za dotovanou cenu budou moct koupit i nadále.
Ministerstvo školství vyhlášku o zákazu nezdravých potravin ve školách nakonec zmírnilo.
Ministerstvo školství vyhlášku o zákazu nezdravých potravin ve školách nakonec zmírnilo. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vánočka ještě před pár měsíci spadla do kategorie nezdravých potravin, které se ve školách nesmí prodávat. Dnes už prý dětem neuškodí. A podobně je na tom třeba tvarohový dezert Termix.

Ministerstvo školství podlehlo tlaku potravinářů a některé přísné limity na potraviny, které se mohou prodávat ve školách, zmírnilo. Týká se to množství soli, cukru a tuku.

Například pekaři tvrdili, že podle ministerstvem navržených norem se vánočka nedá upéct, protože kvůli nedostatku soli po nakynutí neudrží svůj objem. "Teď už by to na vánočku trochu horší kvality stačilo," přiznává Stanislav Musil ze Svazu pekařů a cukrářů.

Lipánek či Bobík stále vadí, Termix ani eidam už ne

Problémy byly i s mléčnými výrobky, hlavně s ochucenými jogurty, mléky nebo smetanovými krémy, jako jsou například Pribináček, Lipánek či Bobík. Ty se do limitů množství soli, cukru a tuku stále nevejdou, nově by ale mohlo projít více například ovocných jogurtů nebo Termix, který podle původní verze neodpovídal množstvím tuku.

"Zachráněn" je také v Česku hojně používaný třicetiprocentní eidam, protože u sýrů ministerstvo zvýšilo limity na sůl i tuk.

Upravenou vyhlášku nyní projednají legislativci, poté ji ministerstvo školství podle jejich připomínek upraví a vydá. Platit by měla nejspíše od září. To je o rok později, než byl původní plán.

Zákaz prodeje nezdravých potravin ve školách prosadil do zákona bývalý ministr školství Marcel Chládek. Novela byla schválena v březnu minulého roku. Určit, jaké potraviny si děti ve školách nekoupí, ale zbylo na novou ministryni Kateřinu Valachovou. Příprava trvala déle, než se počítalo. Nakonec společně s ministerstvem zdravotnictví navrhla limity pro cukr, sůl a tuk tak přísné, že se zástupci mlékařů či pekařů okamžitě ozvali s kritikou.

Jejich výhrady ale mírnil Jan Pánek z Ústavu analýzy potravin a výživy na Vysoké škole chemicko-technologické. "To, že dospělým méně osolený či oslazený výrobek nechutná, neznamená, že nemůže chutnat dětem, které na něj ještě nejsou zvyklé," uvedl s tím, že i vánočku lze upéct s menším množstvím soli. Limity uvítali také výživoví poradci, kteří dlouhodobě upozorňují na to, že výrobky prodávané dětem jsou často příliš sladké, tučné či přesolené.

Jogurty dotované EU zatím sladké být mohou

Kromě potravin v automatech či bufetech se ve školách nabízí i výrobky z programu Mléko a ovoce do škol. Díky dotacím z Evropské unie a od státu se prodávají za velmi výhodnou cenu. A to i sladké jogurty či smetanové krémy, jako je Bobík či Lipánek, které by navrhovanými limity neprošly. Ministerstvu zemědělství se pro ně podařilo vyjednat výjimku – ve školách se zatím budou smět prodávat dál.

Otázka je, jak dlouho. Program Mléko do škol, který měl podpořit konzumaci mléčných výrobků, vznikal před více než 10 lety. Přístup k dětské stravě se od té doby změnil. Evropa žije debatou o zdravém životním stylu, Brusel se proto rozhodl plošně omezit limity cukru, tuku a soli u výrobků dodávaných do škol. A to tak, že by neprošel žádný smetanový krém, ovocný jogurt ani některá mléka s příchutí.

Připustil to ministr zemědělství Marian Jurečka, ale i jeden z dodavatelů programu Mléko do škol, ředitel společnosti Laktea Michal Němec. "Je to obecný trend a určitě k němu budeme muset přikročit. V EU se velice tvrdě diskutuje o tom, jaké výrobky by do programu měly být zařazené," míní.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chov k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU budou dohlížet nad zbraňovým embargem v Libyi, shodli se ministři zahraničí. Mise bude probíhat na moři i ve vzduchu, řekl italský ministr

Státy Evropské unie budou dohlížet na dodržování zbraňového embarga OSN v Libyi prostřednictvím nové mise. Shodli se na tom unijní ministři zahraničí, kteří odmítli možnost obnovení námořní operace Sophia, kterou původně kvůli libyjské krizi zvažovali. Podle italského ministra Luigiho di Maia by měla operace vedle námořního a vzdušného nasazení probíhat i na zemi.

Na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní do Libye se před měsícem v Berlíně shodli politici řady velmocí včetně Ruska, Turecka, Francie, Německa, USA či samotné EU. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell tehdy nevyloučil, že by unijní země mohly vyslat do země sužované konfliktem dvou znepřátelených stran vojáky. Podmínil to však dodržováním příměří, které je stále porušováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy