Vánoce za mřížemi. Obvinění v kauze Vidkun se zřejmě do konce roku z vazby nedostanou

Petr Koděra Petr Koděra
15. 12. 2015 20:00
V korupčním případu se čtyřmi obviněnými včetně olomouckého hejtmana a dvou policejních důstojníků pokračují výslechy desítek svědků a na mnoho dalších ještě nepřišla řada. Trojice stíhaných - policisté Radek Petrůj s Karlem Kadlecem a vlivný podnikatel Ivan Kyselý - tak s velkou pravděpodobností bude muset strávit vánoční svátky ve vazbě, aby nevyslechnuté lidi neovlivňovali. Ostravský krajský soud navíc nedávno zamítl jejich stížnosti proti pobytu za mřížemi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Olomouc - Ještě před měsícem to vypadalo nadějně, teď je šance spíše mizivá. Policisté Radek Petrůj s Karlem Kadlecem a vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý, kteří jsou obviněni v korupční kauze Vidkun, zřejmě stráví ve vazbě i vánoční svátky. Tento týden začnou za mřížemi kroutit už třetí měsíc.

"Doufali jsme, že by klient mohl být propuštěn před Vánocemi. Ale teď už to nevidím příliš reálně," řekl advokát Tomáš Vymazal, který zastupuje policistu Petrůje. "Neumím posoudit, ale je to nejisté," podotkl Tomáš Grepl, právník druhého obviněného kriminalisty Karla Kadlece.

Cestu na svobodu zatím hatí dvě klíčové věci: příliš mnoho svědků a rozhodnutí ostravského krajského soudu, který zamítl stížnosti všech tří obviněných proti vazbě.

Policisté zatím nestačili vyslechnout všechny svědky, u kterých se obávají, že by je stíhaní mohli mimo věznici ovlivňovat. Proto soudu nenavrhli propuštění. Vyšetřovatelé sice plánovali zrychlit tempo výslechů, jenže řada svědků stále nekončí. A nejsou ani nařízené další termíny. "Včera (v pondělí) vyslechli další tři lidi, ale dál už nic naplánováno nemají," řekl advokát Vymazal.

Policie: Potřebujeme čas

Policie však tvrdí, že potřebuje čas i na vyhodnocení výpovědí. A na předvolání nových svědků, jejichž jména při výpovědích zazněla. Advokáti si ale stěžují, že někteří svědci nemají ke kauze co říci a jejich výslech je jen ztrátou času.

Žalobce Petr Šereda z olomouckého vrchního státního zastupitelství, které na vyšetřování dohlíží, odmítá komentovat nejen kritiku, ale i taktiku dalšího postupu. "Vyslechli jsme už okolo čtyř desítek lidí a čekají nás další svědci," říká jen obecně.

Podle dřívějších informací online deníku Aktuálně.cz si vyšetřovatelé k výslechu volají policisty, regionální politiky i úředníky z kraje či olomouckého magistrátu.

Obvinění neuspěli ani se stížností proti vazbě u ostravského krajského soudu, podle kterého policisté stíhání zahájili správně. Soud rozhodl už před dvěma týdny, teprve začátkem tohoto týdne ale jeho rozhodnutí přišlo vyšetřovatelům i advokátům.

"Soud nám dal za pravdu a řekl, že trestní stíhání je vedeno důvodně. Tedy že policejní orgán správně stanovil právní kvalifikaci skutků, z kterých jsou stíhané osoby podezřelé, a náležitě vše odůvodnil," řekl státní zástupce Šereda.

Obvinění: Nic jsme neprovedli

Obvinění však přes své advokáty vzkazují, že nic protizákonného neprovedli. Policisté Kadlec s Petrůjem a podnikatel Kyselý odmítají, že by manipulovali vyšetřování citlivých hospodářských kauz na Olomoucku. A olomoucký hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD pak nechce slyšet, že měl podle obvinění nabízet úplatek policistovi Kadlecovi za to, že zamete případ údajného dotačního podvodu. Rozbořil navíc odmítá kvůli kauze odejít z krajské politiky. Nepřiměl ho k tomu ani nátlak stranického šéfa a premiéra Bohuslava Sobotky. 

Rozbořilův advokát Petr Konečný od začátku kauzy upozorňuje na to, že jeho klient se žádné korupce nedopustil a šlo jen o hospodské řeči u piva.

Obviněným hrozí za korupci v případě prokázání viny až desetileté vězení.

Zatčení Langera a rošády u policie

V kauze figurují i další důležitá jména, nikdo z nich ale na seznam obviněných nepřibyl. Při razii v polovině října policisté vyslechli například exministra vnitra Ivana Langera, blízkého přítele a obchodního partnera obviněného podnikatele Kyselého. Udělali u něj i domovní prohlídku, zda ale něco třaskavého našli, zatím není jasné.

Akce navíc zasáhla i vysoká patra policie. Do civilu náhle odešel šéf úřadu vyšetřování na policejním prezidiu Milan Pospíšek a o okamžité přeložení na jiný útvar požádal náměstek protikorupční jednotky Jiří Jach. Policejní prezident Tomáš Tuhý navíc protočil ředitele v pěti krajích včetně Olomouckého.

 

Právě se děje

Další zprávy