Vánoce v televizi? Ohrané jistoty a pohádka s Mádlem

Anna Veškrnová
25. 11. 2009 18:25
Hlavní štědrovečerní pohádkou bude Bočanova Láska rohatá
Na Jiřího Mádla se na Štědrý den upřou zraky všech milovníků pohádek. Mladý herec si zahrál jednu z hlavních rolí v nové pohádce Láska rohatá
Na Jiřího Mádla se na Štědrý den upřou zraky všech milovníků pohádek. Mladý herec si zahrál jednu z hlavních rolí v nové pohádce Láska rohatá | Foto: Produkce

Praha - Vánoce na České televizi nevybočí ze zavedených kolejí a tradic.

Veřejnoprávní televize zvolila na letošní adventní čas slogan Vánoce z klobouku, ale moc překvapení z něj rozhodně nevytáhne.

Co vytáhne, je naopak jistota. Kromě staré pohádkové klasiky nicméně nabídne i pár premiérových kousků.

Diváci se tak mohou těšit na štědrovečerní premiéru pohádky režiséra Hynka Bočana Láska rohatá. "Myslíme si, že Láska rohatá by mohla navázat na úspěch pohádky Anděl páně," uvedla programová ředitelka ČT Kateřina Fričová.

Příběh Lásky rohaté se točí kolem hodného čerta-nešiky v podání Jirky Mádla, čertovské babičky Jiřiny Bohdalové coby Elvíry a dvou zlodějíčků vydávajících se za čerty.

Hned po čertovské pohádce se diváci zasmějí s Miroslavem Donutilem, Petrem Jandou a dalšími osobnostmi, kteří pobaví lid veselými vánočními příhodami.

Na své si přijdou i fanoušci hudby: na dvojce si na Štědrý den večer mohou vychutnat koncert Stinga.

Pohádkové jistoty

Další premiérovou pohádku naservíruje ČT na Hod Boží. V úsměvném pohádkovém příběhu Dům u zlatého úsvitu, který vznikal v brněnském studiu, se můžeme těšit na návštěvu kouzelníka, který v poklidném městečku Bludičkov obrátí lidem život naruby.

Jiřina Bohdalová a její Nesmrtelná teta
Jiřina Bohdalová a její Nesmrtelná teta | Foto: Archiv ČT

Česká televize nezapomene ani na milovníky klasických pohádek.

Na Štědrý den v podvečer si tak můžeme vychutnat slavnou filmovou pohádku Princezna se zlatou hvězdou. Z novějších pohádek diváky potěší Jiřina Bohdalová jako Nesmrtelná teta.

V dalších dnech nenabídne ČT nic nového a zásadního. Třetí vánoční svátek si všechny dámy mohou dojímat nad Pretty Woman nebo se pobavit s Trapasy - povídkami na náměty diváků.

Chybět samozřejmě nesmějí ani duchovní pořady a bohoslužby. "Vánoce nejsou jenom svátky dárků a kaprů, ale mají širší duchovní rozměr," připomněla Fričová.

ČT proto uvede dokument o svatém Vojtěchovi nebo připomene třídenní návštěvu papeže Benedikta XVI.

Ve velkém stylu oslaví naopak televize konec roku. Televize se po letech vrací k tradici silvestrovských pořadů.

Česká televize se pro tuto příležitost spojila se Slovenskou televizí a nachystala tříhodinový zábavný pořad, který poběží až do půlnoci.

Na pódiu se pod moderátorskou taktovkou Maroše Kramára a Terezy Kostkové vystřídají čeští a slovenští umělci s komickými výstupy - od "blondýny" Ivy Pazderkové až po matadora Luďka Sobotu.

Z hudebních hvězd na Silvestra zazpívá Karel Gott, Lucie Bílá a kapely No Name a Chinaski.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy