Vandalové poničili česko-romské vlajky Tomáše Rafy

Kultura Kultura
13. 8. 2013 16:18
Anonymní útočníci polili barvou díla v Galerii Artwall.
Poničené dílo Tomáše Rafy v Galerii Artwall. Autor: Galerie Artwall
Poničené dílo Tomáše Rafy v Galerii Artwall. Autor: Galerie Artwall | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Vandalové v noci z 11. na 12. srpna poškodili na zdi venkovní Galerie Artwall výstavu Výběrové řízení na česko-romskou vlajku slovenského výtvarníka Tomáše Rafy. Projekt představuje sedm návrhů na česko-romskou vlajky, jejichž prostřednictvím kriticky reaguje na situaci, kdy Romové nejsou většinovou společností považováni za Čechy a ocitají se v nucené izolaci.

„Anonymný útok na projekt česko-romské vlajky je jednostranným agresívnym vyjadrením názoru. Vzhľadom k tomu, že útok je anonymný, nie je možné odčítať obsahovú kritiku, ktorá za ním stojí. Akceptujem to ako vyjadrenie sa k projektu, no je mi ľúto, že nadviazanie dialógu v tomto prípade nie je možné," komentuje zásah do svého díla Tomáš Rafa.

Kurátoři označili výstavu za indikátor nálad ve společnosti. "Česká společnost prochází vleklou ekonomickou krizí, jejímž projevem jsou i zostřené nenávistné reakce proti českým Romům. Postavení Romů v Čechách se přitom dlouhodobě zhoršuje a chybí skutečná politická vůle problém rasismu řešit. Naopak i mezi politiky jsou rasistické postoje dlouhodobě veřejně tolerované," říká jedna z kurátorek projektu Lenka Kukurová.

Součástí projektu vystaveného v Galerii Artwall a GAlerii NTK jsou i veřejné diskuze s Tomášem Rafou. Uskutečnilo se například setkání se zástupci místních romských občanů v Krupce u Teplic. Krátce po zahájení pražské výstavy realizoval umělec svůj nejnovější projekt, pomalování segregační zdi v romské osadě ve Velké Idě na Slovensku ve spolupráci s romskými dobrovolníky. Součástí této akce byl také koncert rapperské romské skupiny z Krupky. Tomáš Rafa už několik let upozorňuje na tématiku segregačních zdí na Slovensku. Jedná se o jeho čtvrtou uměleckou realizaci na toto téma.

"Projekt česko-romské vlajky je pro nás symbolem vzájemného soužití Romů a Čechů. Ukazuje, že Romové jsou Češi a jsou v Čechách doma. Nenávist, kterou v některých občanech projekt vyvolává, ukazuje na hloubku problému, který musíme řešit společně," dodává Kukurová. 

 

Právě se děje

Další zprávy