Vandalové popsali Koněvovu sochu rudými letopočty. Komunisti dloubli do vosího hnízda, míní starosta

Foto: Jakub Plíhal
Barbora Němcová Michael Švec Barbora Němcová, Michael Švec
Aktualizováno 24. 11. 2017 9:08
Na kontroverzní sochu maršála Koněva v Praze 6 kdosi rudou barvou nasprejoval historická data 1968 či 1956, případ už vyšetřuje policie.

Praha - Kontroverzní socha maršála Ivana Koněva v Praze 6 nepřestává budit vášně. Poté, co se u památníku tento týden sešli komunisté či zástupci ruské ambasády, aby památku vojevůdce uctili, se socha stala terčem vandalů.

Kdosi na podstavec sochy ze všech čtyř stran nasprejoval letopočty 1956, 1961, 1968 a 2017. Koněv na jaře 1945 velel osvobozování Prahy, sovětští vojáci pod jeho velením ale také brutálně potlačili maďarské povstání v roce 1956, podílel se také na stavbě Berlínské zdi v roce 1961. Letopočet 1968 pak zjevně odkazuje na sovětskou okupaci Československa.

"Ve čtvrtek před půl dvanáctou jsme přijali prostřednictvím tísňové linky 158 oznámení a nyní ho prověřujeme," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí policistů Andrea Zoulová s tím, že bližší informace zatím nemá.

Případem se zabývala i městská policie. "Strážníci vyrozuměli Odbor dopravy a životního prostředí ÚMČ Praha 6, jehož pracovníci budou zajišťovat odstranění nápisů. Postup budou koordinovat s Policií ČR. Pachatel či pachatelé v době přítomnosti hlídky městské policie na místě již nebyli," sdělila Aktuálně.cz mluvčí strážníků Irena Seifertová.

O poničení sochy byl informován i starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Právě jím vedená radnice vyvolala kritiku ruské ambasády návrhem, aby sochu doplnila tabulka vysvětlující Koněvovu historickou roli. Zmiňovat by měla nejen jeho roli při osvobozování Prahy, ale právě i účast na potlačení maďarského povstání a stavbě Berlínské zdi.

Kolář v reakci pro Aktuálně.cz poničení sochy označil za vandalismus, nápisy podle něj budou ještě ve čtvrtek odstraněny. "Buď je to forma protestu, což si myslím spíš, nebo to může být provokace ze strany proruských trollů, kteří hledají záminku, jak téma napadnout na zítřejším zastupitelstvu Prahy 6," uvedl Kolář.

"Každá akce vyvolá reakci a komunisté tady evidentně dloubli do vosího hnízda," dodal starosta s odkazem na snahy zamezit instalaci tabulky na památník. Tu kritizovala zejména bývalá poslankyně KSČM Marta Semelová. "Tím odkryli svoje karty a dali všem jasně najevo, že oni opravdu od Rusů ty pokyny dostávají," řekl Kolář. "Lidem se to naštěstí nelíbí," dodal.

Poškození památníku odsoudilo ruské velvyslanectví v Praze, které zároveň zkritizovalo starostu Koláře za jeho iniciativu. "Rozhodně odsuzujeme podobné protiprávní činy a trváme na vyšetřování a potrestání viníků," napsal úřad.

"Je smutné vidět, jak pochybné iniciativy některých municipálních politiků vedou ke skutečným aktům vandalismu proti památníku hrdiny osvobození Československa a jeho metropole od nacistických okupantů," dodala ambasáda s odkazem na starostův plán doplnit sochu vysvětlující tabulkou.

Spor odpůrců a příznivců sochy z tohoto týdne 

Pietní shromáždění u pomníku maršála Koněva | Video: Tomáš Cetkovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy