Válková za normalizace hájila zákon, který soudci používali k šikaně disidentů

Domácí Domácí
Aktualizováno 9. 1. 2020 16:59
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva a kandidátka na post ombudsmanky Helena Válková (ANO) v období normalizace hájila legislativu sloužící k šikaně disidentů. Podle webu Info.cz v odborných publikacích obhajovala takzvaný ochranný dohled, a to navíc ve spolupráci s prokurátorem, který nese odpovědnost za justiční vraždu Milady Horákové. Válková tvrdí, že je to urážlivá lež, a bude se soudit.
Helena Válková.
Helena Válková. | Foto: Jakub Plíhal

Server Info.cz se odvolává na několik článků, které má k dispozici. Jeden z nich dokonce Válková sepsala s někdejším komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem, zodpovědným za řadu vykonstruovaných procesů včetně toho s Miladou Horákovou

Článek byl uveřejněn v časopise Prokuratora v roce 1979. Autoři se v něm věnovali tematice takzvaného prokurátorského neboli ochranného dohledu. Komunistickým soudcům tento institut umožňoval například přikázat odsouzeným pobyt jen v určitém obvodu, uvalit zákaz návštěvy určitých míst, znemožnit změnu zaměstnání, popíjet alkoholické nápoje a podobně. Podle serveru se v podstatě jednalo o domácí vězení uvalované na nepohodlné občany.

"Smyslem výkonu trestu odnětí svobody je chránit společnost, vést odsouzeného k řádnému životu, k dodržování socialistického právního řádu a pravidel socialistického soužití," uvádí v obecném úvodu Válková s Urválkem.

Podle historika Petra Blažka, kterého Info.cz cituje, se přitom Válková v textech vůbec nezmiňuje o použití dohledu proti politickým oponentům režimu a prostředek, kterým se česká prokuratura inspirovala v Sovětském svazu, obhajuje jako oprávněný právní postup.

"Musela přitom o používání tohoto nástroje proti oponentům režimu vědět, neboť o těchto případech vznikla řada interních dokumentů v rámci komunistického bezpečnostního aparátu," řekl Blažek pro Info.cz.

Článek měla Válková napsat v době, kdy pracovala ve Výzkumném ústavu kriminologickém při Generální prokuratuře ČSSR. Tematice ochranného dohledu se věnovala dlouhodobě.

Režim zákon zneužil, hájí se Válková

Sama poslankyně ale každopádně popírá, že by o zneužití zákona režimem k šikaně disidentů věděla. Podle ní režim tento právní prostředek zneužil. "Původně to bylo namířeno na recidivisty, kteří páchají majetkovou a násilnou trestnou činnost. Jestli, a jak to režim zneužíval, o tom jsme samozřejmě neměli ponětí," uvedla na svém Facebooku.

Podle ČTK už také avizovala, že se bude vůči článku webu Info.cz bránit soudní cestou. "Je to útok na mě jako na odborníka. A budu se bránit právní cestou. Budu to konzultovat s odborníky, kteří jsou specializovaní na ochranu osobnosti," uvedla.

"To, co bylo publikováno, je nejen lež a pomluva, ale současně to svědčí o nekompetentnosti. Ochranný dohled zakotvený v zákoně od roku 1973 byl určený jako opatření, kterým se kontrolovali pachatelé závažné násilné a sexuální kriminality, recidivisté. Jeho účinnost se sledovala výzkumem. A na tom výzkumu jsem se podílela. Právě o tom výzkumu pachatelů obecné kriminality jsem publikovala odborný text, který byl dnes zveřejněn a překroucen zcela lživě ve snaze mě absolutně diskreditovat," uvedla Válková.

Tvrdí také, že s prokurátorem Urválkem v žádném úzkém kontaktu nebyla. "Pokud jde o jméno prokurátora Urválka, na tomto výzkumném pracovišti pracovaly desítky lidí, publikovala jsem s mnohými z nich a jen těžko jsem se tomu mohla vyhnout. O žádnou politiku nešlo. Já jsem s ním přišla do styku jen několikrát při zpracování odborných textů," vysvětluje.

"Mnohokrát jsem řekla, že jsem za minulého režimu nebyla žádnou hrdinkou, jako mnozí jiní, chtěla jsem se pouze věnovat mé práci a její součástí bylo psaní odborných statí a komentářů, to je celé," dodala.

Disidenti pod dohledem

Pod ochranným dohledem se za normalizace ocitlo například několik osobností spojených s Chartou 77, jako její mluvčí Ladislav Lis nebo básník Ivan "Magor" Jirous.

Pod dohledem byl také zakladatel samizdatové knihovny Libri Prohibiti Jiří Gruntorád. Ten tvrdí, že nebýt tohoto institutu, nezemřel by ve vězení v roce 1988 ani politický vězeň Pavel Wonka. Obhájce lidských práv skončil v komunistickém žaláři poté, co porušil podmínky právě ochranného dohledu.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy