Soud i žalobkyně porušily zákon, píše Válková ve stížnosti

Petr Koděra Petr Koděra
7. 10. 2014 15:24
Návladní Dagmar Máchová a městský soud jednaly podle ministryně spravedlnosti protizákonně. Jejich rozhodnutí připravila o půl firmy obviněného podnikatele, který je svědkem v "jízdenkové kauze".
Helena Válková celý rozhovor
Helena Válková celý rozhovor | Foto: DVTV

Praha - Žalobkyně Dagmar Máchová a spolu s ní i Městský soud v Praze měly podle ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) porušit zákon v kauze Vladimíra Sitty.

Podnikatel je klíčovým svědkem v takzvané jízdenkové kauze pražského dopravního podniku, kde figurují mezi obviněnými i lobbista Ivo Rittig nebo bývalý šéf dopravního podniku Martin Dvořák.

Válková tvrdí, že soud i státní zástupkyně Sittu poškodily, když mu na přelomu loňského a letošního roku zakázaly hlasovat na valné hromadě papírny Neograph, kde Sitta držel polovinu akcií. Podle Válkové bylo v pořádku jen to, že policie stíhanému Sittovi zabavila cenné papíry. Druhý krok - zákaz hlasovat - už podle ní v pořádku nebyl.

Právě kvůli zákazu hlasovat přitom Sitta na prosincové valné hromadě přišel o poloviční firemní podíl. A za údajný justiční přehmat teď chystá žalobu na český stát o 200 milionů korun odškodného.

Podle Válkové skutečně došlo k porušení zákona a podala k Nejvyššímu soudu stížnost. Ministryně chce, aby Nejvyšší soud obě rozhodnutí zrušil a Sitta tak dostal možnost dostat se přes civilní žaloby ke svému majetku zpátky.

"Výrok o tom, že obviněný nemůže po dobu zajištění akcií vykonávat další právo se zajištěnými akciemi společnosti spojené, a totiž hlasovací právo na jejích valných hromadách, je tudíž nezákonný," napsala Válková do stížnosti, kterou ministerstvo spravedlnosti vyvěsilo na svých webových stránkách.

Pokud by Nejvyšší soud rozhodnutí městského soudu zrušil, rozjela by se mašinérie zpětných právních kroků a rušení předchozích rozhodnutí soudu a státního zastupitelství. Na konci řetězce pak může být dokonce až zrušení platnosti valné hromady, na které podnikatel Sitta o polovinu Neographu přišel.

"Aktivitu vrchního státního zastupitelství vítám, ovšem ke zrušení platnosti valné hromady je zatím hodně daleko," řekl už dříve pro Aktuálně.cz Vladimír Sitta.

Podnět Válkové k podání stížnosti k Nejvyššímu soudu předala pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, jejíž úřad dohlíží na vyšetřování hlavní větve jízdenkové kauzy.

V ní jsou kromě zmíněného Rittiga a Dvořáka obviněni ještě bývalý Dvořákův ekonomický náměstek Ivo Štika, Rittigův obchodní partner Jan Janků nebo Rittigův právník z kanceláře MSB Legal David Michal.

Nesmíte hlasovat

Vladimír Sitta je spolu se svým stejnojmenným synem hlavním svědkem v celé kauze. Sami však jsou stíháni v jiné části případu. Podle textu obvinění měli otec se synem z papírny Neograph, která Praze dodávala jízdenky, skrytě vyvádět peníze a maskovat to fiktivními smlouvami na poradenství.

Oba však stíhání považují za účelové. Má je prý jako svědky před soudem znevěrohodnit.

Právně komplikovaný příběh Vladimíra Sitty staršího coby polovičního akcionáře Neographu začal na konci loňského roku. Žalobkyně městského státního zastupitelství Dagmar Máchová napřed obviněnému Sittovi zabavila akcie a k tomu ještě zakázala hlasovat na valné hromadě firmy Neograph, dnes přejmenované na SPM - Security Paper Mill.

Sitta, který se svými rivaly už od roku 2011 bojuje o ovládnutí firmy namočené do jízdenkového korupčního skandálu, si pak na postup návladní marně stěžoval u městského soudu.

Soud se ho nezastal (podle ministryně Válkové protizákonně), a Sitta tak nemohl zabránit přeskupení podílů akcionářů na valné hromadě, kde majoritu získal statutární ředitel firmy Michael Broda. Na Sittu zbylo jen současných sedm procent akcií.

Státní zástupkyně Dagmar Máchová už dříve odmítla komentovat, že vrchní pražská návladní Lenka Bradáčová podala návrh na stížnost pro porušení zákona. Chce prý napřed počkat, jak rozhodne soud.

Dodala přitom, že omezení hlasovacích práv používá běžně. "A dělají to tak i moji kolegové, s nimiž jsem svůj krok konzultovala," podotkla Máchová.

Všechno zpět

Přitom v kauze Sitta své původní rozhodnutí vzala zanedlouho zpátky. Hlasovací právo Máchová vrátila podnikateli po čtyřech měsících poté, co na ni zatlačil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Správci majetku žalobkyni už na jaře vyčetli, podobně jako Bradáčová, že si zákon vykládá jinak.

Navíc to nebylo poprvé, co měla Bradáčová jiný názor na postup kolegyně z podřízeného úřadu. Máchové ve vyjádření pro týdeník Respekt vyčetla, že před dvěma lety příliš brzy utnula vyšetřování kauz okolo Nemocnice Na Homolce.

Policie případy na pokyn Bradáčové znovu otevřela a vše nedávno vyústilo v obvinění sedmi lidí včetně bývalého šéfa nemocnice Vladimíra Dbalého a exprimáře Michala Toběrného.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

před 1 hodinou

Ajax ukončil kontrakt s Nourim, jenž má poškozený mozek

Ajax Amsterodam ukončil kontrakt s někdejším velkým fotbalovým talentem Abdelhakem Nourim, jenž má po prodělaném infarktu během přípravného utkání v roce 2017 trvale poškozený mozek. Nizozemská média uvedla, že Ajax od té doby Nouriho stále platí, ale vzhledem k tomu, že se smlouva díky klauzuli měla 1. července automaticky prodloužit, kontrakt nyní klub vypověděl.

Deník De Telegraaf uvedl, že Ajax jedná s Nouriho rodinou o kompenzaci pro bývalého hráče, jenž byl nedávno po letech v nemocnici propuštěn do domácí péče. Stav dvaadvacetiletého bývalého záložníka se mírně zlepšuje, ale je upoután na lůžko a odkázán na pomoc druhých.

Velký fotbalový talent zkolaboval v červenci 2017 během přípravného utkání Ajaxu proti Werderu Brémy. Navzdory tomu, že byl na hřišti oživen a letecky přepraven do nemocnice, utrpěl vážné poškození mozku.

Po tlaku ze strany rodiny Ajax v roce 2018 uznal, že nese za Nouriho zdravotní stav zodpovědnost, neboť kvůli pozdnímu použití defibrilátoru nebyl fotbalistův mozek dlouho zásobován kyslíkem.

Nourimu, jenž se narodil v Amsterodamu marockým rodičům, byla předpovídána velká fotbalová budoucnost. Pravidelně nastupoval za mládežnické reprezentační týmy a v sezoně 2016/17 si zahrál patnáct zápasů v různých soutěžích za áčko Ajaxu.

Další zprávy