Válková: Načasování výměny na spravedlnosti je nešťastné, kauzu Babiše ale neovlivní

ČTK ČTK
26. 5. 2019 12:49
Poslankyně ANO a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková míní, že výměna v čele ministerstva spravedlnosti nebyla šťastně načasovaná. Je ale přesvědčená o tom, že na trestním stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) tato změna nemůže nic změnit. Řekla to v dnešní Partii televize Prima.
Helena Válková
Helena Válková | Foto: DVTV

Proti nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové (ANO) se v Česku konaly až desetitisícové demonstrace, zaznívají obavy o nezávislost justice. Válková uvedla, že ministr Jan Kněžínek měl zůstat podle původních plánů v čele úřadu "určitě rok", jeho činnost se měla vyhodnotit v létě. Premiér si ale podle ní myslel, že změny ve vládě, v níž se vyměnili i ministři dopravy a průmyslu a obchodu, bude lepší udělat najednou. "Já jsem si myslela, že by bylo lepší v tomto případě počkat do léta, protože to vyvolá tyhle nesmyslnosti," uvedla Válková.

"Výměna na postu ministra spravedlnosti absolutně nemůže nic změnit na trestním stíhání Andreje Babiše," řekla poslankyně ANO, která byla v minulém volebním období od ledna 2014 do března 2015 ministryní spravedlnosti. Soudí, že státní zástupce by měl do konce června rozhodnout, jak naloží s policejním návrhem na obžalobu Babiše a dalších lidí v případu Čapí hnízdo. Může ji podat, vrátit k došetření, případně stíhání zastavit, dodala.

Místopředsedkyně opoziční ODS Alexandra Udženija na Primě uvedla, že obavy a nejistotu demonstrujících lidí chápe. Babiš podle ní výměnu na ministerstvu spravedlnosti dostatečně nevysvětlil, navíc Benešová začala ihned mluvit o možných změnách ve struktuře státního zastupitelství. Místopředseda koaliční ČSSD Michal Šmarda se domnívá, že v nynějším volebním období koncepční změny v justici docílit nelze.

Kabinet ANO a ČSSD čeká také výměna ministra kultury, místo patří sociální demokracii. Šmarda se dnes nevyjádřil k tomu, zda dostal nabídku nahradit Antonína Staňka (ČSSD). Předseda sociální demokracie Jan Hamáček sdělí podle Šmardy jméno sám, připomněl, že Hamáček již uvedl, že půjde o politickou figuru. Regionální příslušnost nebude hrát podle Šmardy roli.

Video: Babiš není rád, že je nás v ulicích tolik. Bojí se, že by duel se mnou prohrál, říká Minář

Premiérovi nevyhrožuji. Žádal jsem ho, aby nás bral vážně. Pokud nás bude dál ignorovat, tak budou pokračovat protesty, říká Mikuláš Minář. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 18 minutami

Po dlouhé nemoci zemřela v Olomouci herečka Hana Maciuchová. Bylo jí 75 let. Úmrtí oznámila hereččina sestra

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Prezident Biden bude podporovat vzájemně dojednané dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu, řekl úřadující vyslanec USA při OSN

Zdroj: ČTK
Další zprávy