Gregor: Ukrajina je zkorumpovaná. Takže ji necháme "sežrat" Ruskem?

mk pru jzu mk, pru, jzu
13. 6. 2022 6:58
Proruská dezinformační scéna v Česku se po výraznější aktivitě se začátkem války na Ukrajině opět vrací do stavu před invazí, míní politolog Miloš Gregor. "Máme tu tak do 10 procent skalních příznivců, kteří by mávali ruskou vlajkou, i kdyby přijela okupační vojska do Česka, a poté dalších 10 až 15 procent lidí, kteří jsou váhaví, ale ruskou propagandou se nechají zlákat," uvádí pro Aktuálně.cz.
Válka na Ukrajině - vliv ruské propagandy v Česku | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Nejčastěji se dezinformační weby podle politologa z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně věnují příběhům, které mají zejména relativizovat nutnost pomáhat Ukrajině a také zpochybňovat role jednotlivých aktérů v konfliktu.

"To znamená, když to zobecním, že Vladimir Putin neměl jinou možnost než zaútočit, válku vyprovokovalo NATO a Západ, Ukrajinci jsou fašisté a česká vláda je vlastizrádná, protože jim pomáhá," uvádí Gregor. "Výrazně více prostoru teď také dostávají následky války," dodává.

Gregor také podotýká, že ruská propaganda se v poslední době v západních zemích výrazně zdiskreditovala a přesunula svou pozornost spíše na země v Africe a na Blízkém východě.

"Tam historicky panuje velká nedůvěra k Západu, a to ať už kvůli kolonialismu, nebo válkám, které tam proběhly," vysvětluje politolog. "Ruská propaganda tam tak má velice živnou půdu pro to, aby šířila svoje vidění světa, a tím pádem i odtamtud třeba rekrutovala vojáky, a to paradoxně třeba z řad radikálních muslimů," dodává.

Podívejte se na video v úvodu článku, kde Gregor také vysvětluje, jak se změnila rétorika některých tuzemských politiků ohledně války na Ukrajině. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Ve Švédsku zemřela žena po útoku nožem během politického festivalu

Při tradičním setkání politiků s občany na švédském ostrově Gotland zemřela žena po útoku nožem. Policie v souvislosti s činem zatkla 33letého muže a nevylučuje politický motiv.

Policie podle agentury Reuters uvedla, že útok se odehrál poblíž místa, kde měla projev předsedkyně Strany středu Annie Lööfová. Do vazby byl vzat muž podezřelý z vraždy.

Deník Aftonbladet s odvoláním na své zdroje uvedl, že muž měl vazby na neonacistickou scénu. Policie tyto informace dosud nepotvrdila, podle deníku však uvedla, že politický motiv nevylučuje.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

ČOI zjistila během karlovarského festivalu pochybení u poloviny restaurací 

Česká obchodní inspekce provedla v Karlových Varech od začátku letošního ročníku filmového festivalu zatím tři desítky kontrol restaurací a barů. Pochybení inspektoři zjistili téměř v polovině případů. Nejčastějším prohřeškem bylo nedodržení míry u nápojů a hmotnosti u pokrmů. O průběžném výsledku kontrol dnes informoval web iROZHLAS.cz a Česká televize.

V jedné z restaurací v centru Karlových Varů byl inspektorům naúčtovaný džbánek vody, který ale obsluha nepřinesla. V dalším z kontrolovaných podniků zase nenalili správnou míru alkoholických nápojů.

Podle České televize se pokuty zatím nejčastěji pohybovaly mezi 5000 a 7000 korunami. Ve správním řízení to může být až pět milionů korun, dodala ČT.

Zdroj: ČTK
Další zprávy