Válka hobbymarketů: u soudu se samy usvědčují z podrazů

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
6. 1. 2010 17:21
Řetězce Hornbach a OBI přitvrdily boj o 34 miliard
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Hornbach

Praha - Nešetřete nápady, šetřete náklady. V duchu svého vlastního reklamního hesla vymyslel hobbymarket OBI, jak přetáhnout konkurenci zákazníky.

OBI k tomu využilo reklamní akce konkurenta Hornbachu. Když ten velkou kampaní, dárky a slevami přilákal k nově otevřenému obchodnímu domu v Olomouci tisíce lidí, poslalo tam OBI své brigádníky. Jejich dodávka zablokovala vchod a OBI rozdávalo vlastní slevy.

A po roce společnost totéž zopakovala - Hornbach totiž slavil roční výroční.

Městský soud v Praze, na který se Hornbach obrátil, teď v kauzách z let 2007 a 2008 jednoznačně rozhodl, že jde o nefér jednání za hranou poctivé soutěže na trhu.

U soudu ale zároveň vyšlo najevo, že ani samotný Hornbach, který se prezentuje jako tradiční obchod pro kutily založený už v roce 1877, se podobných praktik neštítí.

Ač dal akci OBi k soudu, sám už před tím rozdával letáky u konkurence nebo nechal po parkovišti OBI stát auto se svým obřím poutačem na střeše.

Teď už je klid, říká ředitel Hornbachu

Podle soudu jsou však praktiky OBI závažnější. V tom, že k pirátské kampani využilo den, kdy ke konkurenci přišlo několikanásobně víc lidí než obvykle. Díky kampani, která stála několik miliónů korun.

"U soudu jsme byli úspěšnější, ale nyní se situace musím říct uklidnila a vztahy jsou víceméně korektní. V poslední době jsem žádné letáky nebo slevy konkurence u nás nezachytili," řekl Aktuálně.cz ředitel olomouckého Hornbachu František Perlička. Vyjádření OBI se nepodařilo přes opakovanou snahu získat.

Zmíněný spor je ale jen jeden díl soudní bitvy mezi hobbymarkety. Tři žaloby žaloby v opačném gardu, kdy OBI naopak žaluje Hornbach leží u Vrchního soudu v Praze.

Soud: Konkurenční boj ano, ale ne parazitování

Podle soudu je konkurenční boj v pořádku a v jisté míře může být založený i na přetahování zákazníků, není ale možné parazitovat na akcích konkurenta, který za reklamu, jíž přilákal lidi, vynaložil milionové částky.

Soudu vadí i zneužívání parkoviště před obchodním centrem. "Parkoviště má sloužit zákazníkům k parkování a ne k propagaci konkurence," shrnul soud.

Souboj o 34 miliard

Byznys obchodů pro zahrádkáře a kutily je v Česku tvrdý. Hobby markety bojují každý rok o 34 miliard korun, které v nich Češi celkem utratí.

Spor dvojice z velké pětky hobbmarketů OBI a Hornbachu je daný i místem. Horbach ve středně velké Olomouci postavil největší hobbymarket v Česku. Do té doby dominující OBI to znamenalo jednoznačný odliv zákazníků v tomto městě.

"Do Česka po pádu komunismu přišlo velké množství takto zaměřených řetězců, jsme v tomto ohledu velmi konkurenční země. Samozřejmě největší je konkurence v krajských městech, kde jsou dva i tři podobné hobbymarkety vedle sebe," říká Pavel Cabal, analytik společnosti Incoma Gfk, která tento typ obchodních řetězců zkoumá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly Dny NATO, v okolí se tvoří kolony

Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami v sobotu na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Po oba dny je v osmihodinovém programu připraveno mnoho dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. Kromě toho mohou lidé vidět na zemi řadu atraktivních strojů, mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

V okolí letiště se i letos tvoří kolony aut, vzhledem k omezené kapacitě akce ale nejsou tak dlouhé jako v jiných letech. Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl ČTK, že kolony ze všech stran dosahují maximálně tří kilometrů.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí. Speciální partnerskou zemí je letos Švédsko.

Vstup na dvoudenní akci, která se koná nedaleko Ostravy, je zdarma. V minulosti ji navštěvovalo i přes 200 tisíc lidí, mnoho i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu. Letos je počet diváků omezený maximálně na 40 tisíc každý den.

Kvůli kontrole počtu lidí si letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky. Jsou sice nadále zdarma, ale lidé zaplatili 15 korun jako servisní poplatek. Musí rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy