Mimořádná zpráva

Veteránem bude voják až za tři měsíce, rozhodl Senát

ČTK ČTK
23. 4. 2014 10:26
Nárok na označení a s tím spjaté výhody budou mít podle novely zákona kromě vojáků a policistů také civilní účastníci zahraničních vojenských misí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Senát schválil novelu zákona o válečných veteránech. Novela prodlužuje z jednoho na tři měsíce dobu, kterou musí voják strávit v oblasti válečného konfliktu, aby měl nárok na postavení válečného veterána.

Norma taky uvádí, že nárok na postavení veterána budou mít kromě vojáků a policistů civilní účastníci zahraničních vojenských misí. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident republiky.

Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) má novela mimo jiné přispět k tomu, aby zůstal zachován vysoký morální kredit statusu válečného veterána.

Norma nově stanovuje, že nutná doba strávená v krizové oblasti se trojnásobně prodlouží na 90 dní. Na postavení veterána by měli mít nárok také ti, kdo stráví v zahraničních operacích s nižší mírou nebezpečnosti a ohrožení celkem nejméně 360 dní.

Podle nyní platného zákona, který se vztahuje jen na vojáky a policisty, stačí k uznání za válečného veterána 30 dní v ozbrojeném konfliktu či mírové operaci po roce 1945.

Do zahraničí jezdí stále více civilních zaměstnanců

Veteráni mají nárok na příplatky k důchodu, lázně a rekreaci a další výhody. Novodobí účastníci z misí mohou mít při odchodu z armády nárok na větší výsluhový příspěvek či šanci navštěvovat rekvalifikační kurzy.

Do misí jezdí civilní zaměstnanci ministerstva obrany stále častěji. Pomáhají například s rekonstrukcí státní správy nebo hospodářství v krizových oblastech, případně se účastní mezinárodních pozorovatelských misí. Mezi civilisty je často zdravotnický personál vojenských základen, tlumočníci a další odborníci.

Novela také reaguje na zákon o třetím odboji, který rovněž zakládá nárok na postavení veterána. Nová úprava stanoví, že v určitých situacích může být do domova péče o válečné veterány přijat veterán i se svou manželkou nebo družkou.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Obce v okolí Vrbětic, jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli rozdělit za výbuchy odškodnění 700 milionů korun. Zákon schválila sněmovna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy