Valachová zůstává na kandidátce ČSSD. Po rezignaci má čistý štít, myslí si Hamáček

Markéta Hronová Markéta Hronová
10. 5. 2017 12:33
Demise nemusí pro ministryni školství Kateřinu Valachovou znamenat konec v politice. V úterý rezignovala po razii kvůli dotacím pro sport na ministerstvu školství, při které policie obvinila bývalého šéfa odboru sportu a náměstkyni pro sport Simonu Kratochvílovou. Zřejmě ale zůstane na druhém místě kandidátky ČSSD ve Středočeském kraji. Zůstat na kandidátce by měla podle premiéra Bohuslava Sobotky i předsedy Krajského výkonného výboru Jana Hamáčka. Oceňují, že svou rezignací vyvodila politickou zodpovědnost.
Kateřina Valachová i po demisi zřejmě zůstane na kandidátce ČSSD.
Kateřina Valachová i po demisi zřejmě zůstane na kandidátce ČSSD. | Foto: ČTK

Praha - Je to přesně týden, kdy policie vtrhla na ministerstvo školství a zadržela dva lidi - vedoucího odboru sportu a náměstkyni Valachové Simonu Kratochvílovou. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) od začátku prohlašovala, že s policií spolupracuje. O své nevině už v pátek přesvědčila středočeské sociální demokraty, kteří si ji zvolili na druhé místo kandidátky do voleb. A tam zřejmě zůstane i přesto, že v úterý podala demisi.

"Cítím za to politickou, nikoli osobní odpovědnost. Chci podpořit politickou kulturu tak, jak ji prosazuje sociální demokracie, proto rezignuji na funkci ministryně školství," uvedla v České televizi. Ještě dvě hodiny předtím na tiskové konferenci tvrdila, že rezignovat zatím nehodlá, naopak chce machinace s dotacemi na ministerstvu vyšetřovat.

Hned ve středu ráno se Bohuslav Sobotka nechal slyšet, že na kandidátce Valachová může zůstat, a podpořil ji i šéf středočeských sociálních demokratů a předseda sněmovny Jan Hamáček. "Souhlasím s předsedou Bohuslavem Sobotkou, že by Kateřina Valachová měla zůstat na kandidátce ve středních Čechách. Nebála se přijmout politickou odpovědnost, zůstává jí čistý štít a může se bez obav postavit před voliče," napsal Hamáček na svůj Twitter.

Ministryně školství se ke svému místu na kandidátce zatím nevyjádřila.

Podle místopředsedy středočeských sociálních demokratů Miloše Petery se bude předsednictvo scházet ve čtvrtek, ale podle zpráv chtějí okresní buňky kandidátku zachovat tak, jak byla schválena minulý týden, tedy i s ministryní Valachovu na druhém místě.

"Přijala politickou odpovědnost. Věřím, že jí to u voličů neuškodí, za dotace zodpovídala náměstkyně," uvedl Petera.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy