Vakcínu proti prasečí chřipce dodá ČR GlaxoSmithKline

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
21. 8. 2009 10:30
Vyjednávání bylo podle ministryně Juráskové komplikované
Foto: Reuters

Praha - Česko má jasno. Očkovací látku proti prasečí chřipce dodá firma GlaxoSmithKline. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková to oznámila po mimořádném jednání vlády.

"Obě firmy, se kterými jsme doposud jednali, daly najevo, že jednání skončí dnes o dvanácté hodině," řekla. Pokud by se vláda do té doby pro jednu z nich nerozhodla, chtěly z jednání odstoupit. Kabinet proto dnes ráno mimořádně zasedl.

Vláda podle ní posoudila celkem pět různých variant, přihlížela přitom k tomu, jaký průběh doposud onemocnění mělo. Nakonec se rozhodla pro nákup jednoho milionu dávek vakcíny, to znamená látky pro půl milionu lidí.

"Firmou, která je dodá, bude GlaxoSmithKline," zhodnotila Jurásková.

Jednání s firmami se podle ní neúměrně protahovala, vláda se s nimi nemohla dohodnout na přijatelných podmínkách. Firmy jsou si totiž podle ní dobře vědomy vysoké poptávky po vakcínách a velkého nárůstu nemocných. "Problém je současně více medializovaný, než si zaslouží," řekla. Firmy se proto snažily situace využít.

"Jednalo se přes měsíc, firmy si trvaly na svém. Nešlo do smluv prosadit garance a případné sankce. To znamená třeba náhrady za případné škody na zdraví a úmrtí. Ani záruka za včasnost a objem," potvrdil také šéf právního oddělení ministerstva zdravotnictví David Kotris.

Česko tak nakonec přebírá garance za nežádoucí účinky, nemusí ani dostat požadované množství dávek včas. Firmě GlaxoSmithKline zaplatí 200 milionů korun.

Bude vakcína s registrací

Úřad jednal v posledních několika týdnech celkem se třemi výrobci ze čtyř.

Ministryně už dříve předeslala, že Česko určitě nenakoupí vakcíny proti viru A/H1N1 od firmy Baxter, která má svůj výrobní závod také v Bohumile na Kolínsku. Jako důvod uvedla to, že společnost nemá vakcínu registrovanou.

"Koupíme vakcínu bezpečnou a registrovanou evropskou autoritou. Od výrobce, který se ve smlouvě zaváže mimo jiné k tomu, že ponese odpovědnost za vakcínu i případné její vedlejší účinky. To ale Baxter nezaručil," vysvětlila.

Snímek pořízený transmisním elektronovým mikroskopem (TEM) ukazuje vnitřní strukturu viru prasečí chřipky H1N1.
Snímek pořízený transmisním elektronovým mikroskopem (TEM) ukazuje vnitřní strukturu viru prasečí chřipky H1N1. | Foto: Reuters

S Novartisem, jenž byl původně favoritem, zase podle ní vláda neměla jistotu, že vakcínu dodá v termínu. "Měli jsme mít látku až v lednu. Obáváme se, že už by to mohlo být pozdě," podotkla Jurásková.

Vakcínu, kterou Česko koupí od druhé společnosti, by měla podle mluvčího ministerstva Vlastimila Sršně žádat o registraci u evropské autority už v září.

Prasečí chřipkou už se v Česku nakazilo 217 lidí, v celé Evropské unii virus napadl 4400 lidí. Z nich 73 prasečí chřipce podlehlo.

"Průběh onemocnění je prozatím mírný, zhruba u čtvrtiny nemocných bylo nutno podávat antivirotikum. Jinak je léčba běžná jako u sezónní chřipky," řekl hlavní hygienik Michael Vít. Pandemický virus podle něj napadá lidi od 15 let do 50 let.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým.

Zdroj: ČTK
Další zprávy