Může změnit pravidla hry. V čem se liší a jak funguje vakcína "i pro odmítače"

pru ČTK Video pru, ČTK, Video
3. 12. 2021 15:16
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala posuzovat účinnost vakcíny proti covidu-19 od francouzské společnosti Valneva. Vakcína se svým principem od těch doposud užívaných liší - jedná se o takzvanou inaktivovanou vakcínu obsahující celý usmrcený virus SARS-CoV-2. Díky tomu by mohla být účinnější proti novým mutacím viru a také oslovit ty, kteří se aplikace mRNA vakcín obávají.
Představení nové vakcíny proti covidu-19 od firmy Valneva | Video: Youtube / Valneva

Od firmy Valneva již EMA dostala předběžné výsledky laboratorních testů a data z prvních klinických studií, která napovídají, že očkovací látka dokáže v těle vytvořit protilátky proti covidu-19, uvádí EMA ve své tiskové zprávě. Agentura bude nyní data průběžně hodnotit, aby rozhodla, zda přínosy této vakcíny převažují nad jejími riziky.

Evropská komise již v listopadu oznámila, že s Valnevou uzavřela kontrakt, který jí v příštím roce umožní nakoupit téměř 27 milionů dávek její vakcíny, o rok později pak dalších až 33 milionů dávek. Česko se podle informací Hospodářských novin z poloviny listopadu ke společnému nákupu této vakcíny zatím nepřipojilo.

V případě Valnevy se jedná o takzvanou inaktivovanou vakcínu, která se vyvíjí tradičním způsobem ze živého viru jeho chemickou inaktivací. Tato technologie se používá například u vakcín proti chřipce nebo dětské obrně. Naproti tomu očkovací látky Pfizeru či Moderny, které se v EU používají nejvíce, jsou takzvanými mRNA vakcínami, obsahujícími pouze genetickou informaci viru.

"Když je člověku podána tato vakcína, jeho imunitní systém identifikuje inaktivovaný virus jako cizorodou částici a vytvoří proti němu protilátky," popisuje princip vakcíny na svých webových stránkách Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). "Pokud se později očkovaná osoba dostane do kontaktu se skutečným virem SARS-CoV-2, imunitní systém virus rozpozná a bude připraven se mu bránit," dodává.

Může změnit pravidla hry

Díky odlišnému principu aktivuje vakcína Valneva oproti těm doposud užívaným buněčnou imunitní odpověď nejen na takzvaný spike protein na povrchu viru, ale také na další důležité bílkoviny v jeho vnitřku. Valneva by tak podle odborníků mohla účinněji chránit před dalšími mutacemi viru SARS-CoV-2, kvůli kterým by mohl začít unikat dosavadním vakcínám.

"Vakcína od firmy Valneva, známá jako VLA2001, opravdu podněcuje imunitní odpověď na celý vir. A to by jí mohlo dát náskok před ostatními soupeři," komentoval přednosti nové vakcíny pro arabský server al-Džazíra lékař Amir Khan. Valneva by podle něj mohla "změnit pravidla hry" v boji s pandemií viru SARS-CoV-2.

"Pokud se totiž objeví nějaké další mutace na spike proteinu, které nebudou pro dosavadní vakcíny rozpoznatelné, imunitní odpověď po aplikaci vakcíny Valneva ale bude natolik široká, že bude schopná rozpoznat i další části viru. A tím bude imunitní reakce stále účinná," uvádí Khan.

Vyšší účinnost vakcíny Valneva oproti některým dosavadně užívaným ukázala i třetí fáze klinického testování, jehož výsledky zveřejnil výrobce v polovině října. V testech ji vědci porovnávali s oxfordskou vakcínou AstraZeneca, která obsahuje upravený adenovirus od šimpanzů. Do studie se zapojilo více než 4000 pacientů z Velké Británie starších 18 let.

U lidí po aplikaci Valnevy výzkumníci pozorovali v porovnání s vakcínou AstraZeneca silnější imunitní odpověď. Také u nich naměřili o 40 procent více neutralizačních protilátek, které virus obalí a znemožní mu vstup do buněk. Pokud se očkovaní lidé jak vakcínou Valneva, tak i AstraZeneca v průběhu testování covidem nakazili, shodně se u nich neobjevil těžký průběh onemocnění.

"Toto všechno se ukázalo i přesto, že v době testování už kolovala varianta delta," komentoval výsledky testování lékař Khan. "A když vidíme, jak se viry mohou měnit, tak se rozhodně vyplatí investovat do vakcín, které se nezaměřují jen na jednu jeho část. Varianta delta nás, myslím, naučila virus rozhodně nepodceňovat," dodal.

I pro ty, kdo se obávají mRNA

Díky svému odlišnému principu oslovuje vakcína Valneva i část lidí, kteří se odmítají očkovat mRNA vakcínami od firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Obávají se především toho, že tyto vakcíny mohou měnit DNA, protože obsahují genetickou informaci pro tvorbu takzvaného spike proteinu.

V polovině listopadu již vznikla internetová petice s názvem "Valnevu v ČR chceme". Autoři v ní zpochybňují bezpečnost mRNA vakcín a také vyzývají tuzemské politiky, aby nákup vakcíny Valneva zajistili. Petici podepsalo za dva týdny přes 1600 lidí.

"Vyzýváme novou nastupující vládu, aby objednávkami zajistila dostupnost této vakcíny pro české občany v ordinacích praktických lékařů tak, aby ti, kteří se očkovat chtějí, nebyli nuceni do kontroverzních mRNA vakcín," stojí v textu petice. 

Odborníci nicméně informace o tom, že by mRNA vakcíny mohly poškodit nebo změnit lidské dědičné informace, rozporují a považují za nepodložené. "mRNA obsažená ve vakcíně nikdy nemůže vstoupit do buněčného jádra a poškodit nebo reagovat s DNA očkované osoby, tedy nemůže měnit nebo upravovat DNA očkovaného," uvedlo již před časem v prohlášení Centrum epidemiologie a mikrobiologie Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Video: Varianta delta zabíjí stovky Čechů týdně. Genetik vysvětluje hrozbu "konečné mutace"

Život v pandemii - molekulární genetik Jan Pačes o mutacích varianty delta | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Rallye Monte Carlo vede v souboji šampionů Loeb před Ogierem

V čele Rallye Monte Carlo jsou po první etapě francouzští piloti Sébastien Loeb a Sébastien Ogier, kteří dohromady získali sedmnáct titulů a letos se hodlají účastnit jen vybraných závodů. Devítinásobný světový šampion Loeb vede před svým nástupcem na trůnu o 9,9 sekundy.

Sedmačtyřicetiletý Loeb se rychle adaptoval na zledovatělé asfaltové tratě poté, co minulý týden dokončil na druhém místě pouštní Rallye Dakar. S vozem Ford Puma s hybridním pohonem vyhrál úvodní čtyři z dnešních šesti rychlostních zkoušek a zatím mu vychází návrat do šampionátu, v němž se naposledy představil v září roku 2020 v Turecku.

"Jsem rád, že jsem zakončil den ve vedení, ale není to velký náskok," uvedl Loeb, jenž v Monte Carlu vyhrál osmkrát. Kariéru pravidelného účastníka mistrovství světa ukončil v roce 2012.

Po loňském zisku osmého titulu se rozhodl zúčastnit jen některých rallye Ogier s toyotou, jenž může v neděli vyrovnat Loebův počet triumfů v Monte Carlu.

Na průběžném třetím místě je s odstupem 22 sekund Elfyn Evans. Britský pilot v minulých dvou sezonách skončil za týmovým kolegou Ogierem v šampionátu druhý a bude letos útočit na premiérový titul.

Z hrozivě vypadající havárie hned v prvním dnešním testu vyvázli bez zranění francouzský pilot Adrien Fourmaux a jeho navigátor Alex Coria, kteří se po nárazu do svahu se svým fordem skutáleli do propasti.

Nejlepší z tria českých zástupců je Erik Cais s vozem Ford Fiesta na 15. pozici.

Rallye Monte Carlo, úvodní podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích - po 2. dnu:

1. Loeb, Galmicheová (Fr./Ford Puma) 1:22:49,0, 2. Ogier, Veillas (Fr./Toyota Yaris) -9,9, 3. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) -22,0, 4. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) -47,8, 5. Tänak, Järveoja (Est./Hyundai i20) -56,7, 6. Breen, Nagle (Ir./Ford Puma) -59,2, …15. Cais, Těšínský (ČR/Ford Fiesta) -6:11,5, 29. Černý, Černohorský (ČR/Ford Fiesta) -12:12,9, 56. Rada, Jugas (ČR/Fiat 124 Abarth) -24:34,3.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko odeslalo Polsku připomínky ke smlouvě o Turów

Česká republika v pátek odeslala do Varšavy připomínky k navrhované úpravě smlouvy o polském hnědouhelném dole Turów. V České televizi to řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Nedořešené otázky podle něj nespíš budou záležet na dohodě premiérů obou zemí. O úpravě smlouvy tento týden jednala v Polsku ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Obce v českém příhraničí už několik let bojují proti rozšíření dolu Turów. Obyvatelé se obávají ztráty zdrojů pitné vody, zvýšeného hluku i prašnosti.

Dokument odeslaný v pátek do Polska podle Půty připomínkovali experti z ministerstva životního prostředí, České geologické služby a Libereckého kraje. "Já věřím, že pokud polská strana, polská vláda tu mezinárodní dohodu chce uzavřít, tak má teď nejlepší příležitost to udělat," řekl Půta. Poslední věci, které ve sporu o důl Turów zatím nejsou dořešené, budou podle něj nejspíš na dohodě premiérů Česka a Polska.

O úpravě smlouvy o polském hnědouhelném dole Turów jednala v úterý ve Varšavě ministryně životního prostředí Hubáčková s polskou ministryní klimatu a životního prostředí Annou Moskwovou. Podrobnosti k několikahodinové diskusi o dokumentu, který má stanovit kompenzace škod, které provoz dolu působí na českém území, Hubáčková nesdělila. Moskwová ve středu ráno v polském rozhlasu uvedla, že pokud se česká vláda s Polskem dohodne na podmínkách smlouvy, Česko rychle stáhne žalobu, kterou poslalo k Soudnímu dvoru EU.

Další zprávy