Vakcína na prasečí chřipku? Za rok ji budou mít všichni

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
7. 12. 2009 10:20
Sezónní vakcína bude na podzim příštího roku standardně obsahovat i antigen na A/H1N1

Praha - Pokud chcete pandemickou vakcínu, podepište nám souhlas, žádají dnes čeští lékaři. Pacient jim prý musí potvrdit, že s očkováním na prasečí chřipku souhlasí, přestože zná všechna rizika. Lékaři totiž vakcíně nevěří. Bojí se jejích vedlejších účinků.  

Příští rok ji přitom budou vpichovat všem. A to zcela běžně.

Z pandemické vakcíny se totiž rázem stane obyčejná vakcína proti chřipce sezónní. Výrobci už o tom jednají s odborníky.

"Je velmi pravděpodobné, že sezónní vakcína bude na podzim příštího roku standardně obsahovat i antigen na A/H1N1," potvrdil deníku Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Jednání sleduje i Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Pokud se tedy bude situace vyvíjet stejně jako každý rok, dostane vakcínu nejméně sedm procent české populace. Tolik lidí si nechává každý rok vpíchnout látku proti sezónní chřipce. Ve státech severní a západní Evropy ji bude v těle nosit dokonce čtvrtina všech lidí.

 

Každý rok jinak

Vakcína proti sezónní chřipce totiž není každý rok stejná. V čase se mění. O tom, jakou látkou se bude ten který rok očkovat, vždy rozhoduje Světová zdravotnická organizace (WHO). Děje se tak v únoru každého roku. A to na základě dat, která zdravotníkům poskytne více než stovka laboratoří po celém světě.

"Laboratoře celý rok chřipkové viry sledují a třídí. Vybrané virové izoláty pak zašlou do tří světových center - do Spojených států, Anglie a Austrálie. Podle toho, jaké genetické změny nastaly v cirkulujících chřipkových kmenech, se vytvoří látka pro dané období," vysvětlil už dříve hlavní hygienik Michael Vít.

Pokud tedy letos v ovzduší poletovaly hlavně viry "nové" chřipky, může sezónní vakcína pro příští rok skutečně obsahovat také antigen na A/H1N1.

Alespoň senioři 

Foto: Ludvík Hradilek

Očkovací látka proti prasečí chřipce se navíc podle hlavního hygienika Víta chová naprosto standardně. Obavy proto nejsou namístě. "Očkování se podrobilo už na dva miliony Evropanů. Bez problémů," řekl Vít.

Podpořila ho i šéfka Národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková. "Nemyslím si, že by látka mohla mít nějaké významnější zdravotní problémy, bude to v podstatě úplně normální vakcína," řekla deníku Aktuálně.cz.

Světová zdravotnická organizace se navíc domnívá, že by se měla do konce příštího roku naočkovat alespoň většinu seniorů. Látku by měly dostat zhruba tři čtvrtiny z nich. 

Češi se očkovat nechtějí 

V Česku se ale plány prozatím nedaří. Ve srovnání s jinými zeměmi je tu o očkování proti chřipce zájem obecně malý.

Pokud pak jde o vakcínu pandemickou, rovná se téměř nule. Podle průzkumu, který nedávno provedla společnost Aspectio Research, se očkování brání také většina zdravotníků. Kromě toho, že se s očkováním začalo pozdě, uvádějí jako důvod to, že nejsou vakcíny dostatečně otestované a organizace pokulhává.

Tazatelé se ptali 440 praktických lékařů.

 

Odborníci z České vakcinologické společnosti ale oponují: Vakcína už byla prověřena na milionech lidí a svou bezpečnost už prokázala. "Zejména pro rizikové skupiny je prospěšnost očkování zcela zřejmá," řekl vědecký sekretář společnosti Roman Chlíbek.

Pandemická chřipka se podle něj může zachovat velmi nevyzpytatelně a na světě není jediný odborník, který by přesně předpověděl, jak se celá situace vyvine. Klinicky závažnější forma přijít může, ale také nemusí.

"Ve společnosti byl navozen dojem, že vlastně ani odborníci neví, jestli vakcína je, nebo není bezpečná. Či jestli vůbec existuje hrozba chřipky," vrtí hlavou Chlíbek. Odborníci jsou přitom podle něj schopni doložit všechna svá tvrzení fakty. "Kdežto každému, kdo se za odborníka jen vydává, stačí zcela neověřené zprávy, aby kolem sebe šířil nejistotu," uzavřel.

 

Právě se děje

Další zprávy