reklama
 
 

Boj nevzdávám, Senát teď bude mít nejdůležitější roli v historii, napsal Bělobrádek

Aktualizováno 20. 9. 2018 14:49
Šéf KDU-ČSL a poslanec Pavel Bělobrádek kandiduje do Senátu ve svém rodném Náchodě. Důvodem, proč chce přejít z dolní do horní komory parlamentu, je podle Bělobrádka vláda podporovaná komunisty či premiér Andrej Babiš, který má za sebou řadu skandálů. "Opustit sněmovnu by nebylo lehké, ale teď po dvaceti letech bude hrát Senát svou nejzásadnější roli," řekl. Bělobrádek je poslancem od roku 2013 a v Sobotkově vládě byl místopředsedou vlády. Lídr lidovců by se chtěl v Senátu zaměřit na bezpečnost, zdravotnictví nebo dostupné bydlení a dopravní infrastrukturu. Bělobrádek odpovídal na dotazy čtenářů Aktuálně.cz.

Pavel Bělobrádek čtenářům v online rozhovoru sdělil, že se do Senátu rozhodl kandidovat poté, co jej oslovila členská základna. Horní komora parlamentu bude mít podle něj v nadcházejícím období nejdůležitější roli v historii.

Několik čtenářů ve svých vytýkalo Bělobrádkovi, že v minulé vládě spolupracoval s hnutím ANO, ač je dlouhodobým kritikem Andreje Babiše. "Před čtyřmi lety jsme byli v jiné situaci, kdy jsme ještě spoustu věcí o AB nevěděli. Navíc nebyl trestně stíhaný," napsal Bělobrádek. Zároveň doplnil, že ODS a TOP 09 by už také nešly do vlády s Věcmi veřejnými.

Mnoho dotazů se Bělobrádka ptalo na kauzu žádosti o přijetí 50 syrských sirotků do České republiky, kterou iniciovala europoslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová. Strany, které přijetí sirotků odmítají, označil Bělobrádek za "obchodníky se strachem" a odmítl, že by bylo přijímání muslimských uprchlíků v rozporu s křesťanskou ideologií strany. "Muslimy do naší republiky nezveme, ale jsme přesvědčeni, že máme dodržovat mezinárodní smlouvy - například ženevské konvence," uvedl Bělobrádek.

Na otázku, zda by se o sirotky neměly postarat spíše země arabského světa, Bělobrádek odpověděl, že to od nich nelze čekat, protože jim často nejsou kulturně ani nábožensky blízké. "Sýrie není Saudská Arábie. Od zemí, kde žena nesmí řídit auto, nemůžeme očekávat naše civilizační standardy," napsal předseda KDU-ČSL.

Andrej Babiš dal přednost vládě za jakoukoliv cenu, naše podmínky nebyly přemrštěné nebo nelogické, říká předseda KDU-ČSL | Video: DVTV, Emma Smetana |  02:24

Rozhovor s Pavlem Bělobrádkem

Pavel Bělobrádek bude odpovídat od 13 hodin.

? Milan - 20. 9. 2018 13:40 Pane předsedo,
mohl byste, prosím, nastínit, jakým způsobem byste řešil výše zmíněnou dostupnost bydlení? Děkuji,

Pavel Bělobrádek Pavel Bělobrádek: Vše najdete tady https://www.kdu.cz/temata/dostupne-bydleni

? Jakub V. - 20. 9. 2018 13:36 Dobrý den,

chci se zeptat, zda vy vaše strana stále udržujete přítelské vztahy se sudetskými němci? Stále máte pocit, že se jim náš národ a naše země má za co omlouvat v souvislostech s válečnými léty a období poválečného odsunu?

Pavel Bělobrádek Pavel Bělobrádek: Myslím si, že omluva a vypořádání proběhly již v 90. letech (Havel a Česko-německá deklarace). Teď je potřeba se dívat dopředu tak, abychom společně budovali Evropu, ve které se nikdy nebudou opakovat hrůzy druhé světové války. Chceme mít dobré vztahy se všemi sousedy.

? Karel z Modřan - 20. 9. 2018 13:27 Dobrý den, když vidím debatu o syrských sirotcích, je mi smutno. Myslíte, že ještě většina obyvatel Česka dává přednost humanitě před nenávistí, nebo tady definitivně chcíp pes?

Pavel Bělobrádek Pavel Bělobrádek: Myslím si, že je to vina obchodníků se strachem, kteří ve volbách dostali většinu, a tak se zařídili. A zpětně podporují strach lidí.

? Jan - 20. 9. 2018 13:20 Nemyslíte si, že Vás a strany které jste předsedou mají lidé už dost ?
A jak se slučuje Vaše předsedování křesťanské strany se zvaním muslimů do České republiky ?

Pavel Bělobrádek Pavel Bělobrádek: Naše volební výsledky ukazují, že nás pořád dost lidí ve Sněmovně chce. Muslimy do naší republiky nezveme, ale jsme přesvědčeni, že máme dodržovat mezinárodní smlouvy - například ženevské konvence. Které nerozlišují lidi podle náboženského vyznání. Bezpečnost je pro nás priorita - a to se nevylučuje.

? Draha - 20. 9. 2018 13:20 Pro mne je vaše partaj jen bandou kolaborantu.

Pavel Bělobrádek Pavel Bělobrádek: To si nás s někým pletete, proruští kolaboranti jsou v jiných stranách. :)

? Tereza Králíčková - 20. 9. 2018 13:18 Pane předsedo,

co si myslíte o feminismu?

Děkuji za odpověď.

Pavel Bělobrádek Pavel Bělobrádek: Záleží na formě, rovnoprávnost žen je v pořádku. Dělá-li se z toho ideologie, myslím, že to uráží i část žen.

? Martin Otrok - 20. 9. 2018 13:13 Dobrý den,

jak se vám líbí projevy pana hejtmana Čunka?

Děkuje
Otrok

Pavel Bělobrádek Pavel Bělobrádek: Jeho poslední projev jsem slyšel na sjezdu a z poslední doby jsem žádné nezaznamenal.

? Vodník Česílko - 20. 9. 2018 12:57 Jak jde dohromady podpora vašich europoslanců pro V. Orbána v Evropském parlamentu s iniciativou poslankyně Šojdrové za přijetí syrských sirotků? Nevidíte v tom rozpor?

Pavel Bělobrádek Pavel Bělobrádek: Rozpor v tom nevidím, doporučuji blog Pavla Svobody na Aktuálně.cz, kde to jasně vysvětluje. http://blog.aktualne.cz/blogy/pavel-svoboda.php?itemid=32409

? Květa - 20. 9. 2018 12:48 Každému vadí něco jiného. Mě by ale zajímalo, zda ohledně volebněkampaňové akce syrští puberťáci - sirotci si vůbec někdo položil otázku, jak to bude s jejich náboženstvím. Pokud se narodili muslimským rodičům, jsou to od narození muslimové. Kdo a jak u nás bude řešit jejich náboženské požadavky, když ne hned, jistě se brzy ozvou muslimské země s touto otázkou, víra je přece u nich na prvním místě a to už od dětství. Má se jednat jen o chlapce - proč? - a co dívky, není to diskriminace? Nebo že by rodiče poslali své chlapce do světa na zkušenou s tím, že budou šířit svou víru, jak je jim přikazováno Koránem? Nebo je to akce - když to nejde dveřmi, půjde to oknem a se slzou v oku, protože se jedná "údajně" o sirotky? Proč se o ně nepostarají arabské země, které jsou jim blízké svou kulturou a i tím náboženstvím - proč se nestaráme o své sirotky a proč musíme na uzdravení svých dětí sbírat víčka, když arabské země mají i velmi bohaté státy? Chci vědět, jak se, pokud tady někteří protlačí ten hloupý nápad, bude řešit náboženství těch sirotků.

Pavel Bělobrádek Pavel Bělobrádek: Máte špatné informace. My upřednostňujeme skutečné sirotky – co nejmladší a skutečně sirotky bez ohledu na pohlaví. Náboženství neřešíme, protože nevíme, kolik z nich jsou křesťané. Je to otázka podmínek, které si nastaví ČR. Důležité je, že se našly rodiny, které jsou ochotny si je vzít.

Arabské země těmto lidem často blízké nejsou, ani kulturou a náboženstvím. Mezi arabskými zeměmi je velký rozdíl (Sýrie X SA, Írán X Irák). Nemůžeme čekat stejný přístup jako my. Od zemí, kde žena nesmí řídit auto, nemůžeme očekávat naše civilizační standardy. Sýrie není Saúdská Arábie.

My se o své sirotky staráme a pomoci alespoň dvěma třídám základní školy je výraz solidarity. Sbírat víčka nemusíme. Máme všeobecné zdravotní pojištění na úhradu léčebných metod, víčka se sbírají především na metody, které neuznává hlavně odborná veřejnost, a proto je neproplácí pojišťovna. Jedná se většinou o nové metody nebo nedostatečně ověřené.

? Vladimír Hučín - 20. 9. 2018 12:46 Je moc dobře, že kandidujete. Mrzí mne, že Jiří Čunek je ochoten jednat se spolupracovníkem StB a nomenklaturním kádrem KSČ A. Babišem. J.Čunka jsem svého času hájil proti státnímu zástupci R.Obstovi, který ho stíhal. Zveřejnili jsme, kdo je státní zástupce R.Obst a jaké měl přátelské kontakty na vedoucí představitele StB. Tedy dnešní postoje J.Čunka nás mrzí. Já jsem předsedou Konfederace politických vězňů v Přerově a mám status válečného veterána 3.odboje tedy vím o čem mluvím.

Pavel Bělobrádek Pavel Bělobrádek: Děkuji za Vaše milá slova, hluboce si jich vážím.

? Pavel - 20. 9. 2018 12:44 Dobrý den Pavle, ke KDU se v ČR těžko hledá konzervativní alternativa, proto vás zatím podporuji. Vadí mi ale nekritický postoj k EU, té EU jejíž hlavní šéfové se klaní u sochy Marxe, parlament trestá Maďarsko za málo pokrokovou politiku a hlavní vyjednávači se snaží trestat Británii za to, že si dovolila narušit dogma stále těsnější unie. Neměli byste se proti těm socanům a liberalům více vymezit? Díky, přeji úspěch ve volbách

Pavel Bělobrádek Pavel Bělobrádek: K EU rozhodně nejsme nekritičtí, naopak Junckera jsme kritizovali za jeho aktivitu kolem výročí Marxe veřejně i na jednání špiček Evropské lidové strany (Merkelová, Kurz, Orbán, Tusk, Juncker a další) - zde jsem se proti tomu jasně vymezil. U Británie nejde o potrestání, ale o férové podmínky, kdy není možné, aby Británie měla výhody členství EU, ale nic za to nenabídla.

Naši europoslanci pro nevyváženou a neobjektivní zprávu nehlasovali.

Jinak děkuji za Vaši podporu.

? Eliška - 20. 9. 2018 12:43 Výzva senátorů k přijetí syrských sirotků, kterou podepsali i vaši senátoři, říká, že by je vláda měla pečlivě vybrat. Mohl byste nám prosím více upřesnit, jak by to měla udělat? Když naposledy vláda, jejímž jste byl vicepremiérem, vybírala uprchlíky, tak vybrala irácké křesťany a za pár dní už byli v Německu se slovy "v přemalovaném kravíně bydlet nebudeme".

Pavel Bělobrádek Pavel Bělobrádek: Vybírají se s ohledem na bezpečnost, to znamená, že ti, kteří sem přišli, rozhodně nejsou bezpečnostní hrozbou nebo rizikem. Část z nich byli nevděčníci - to je pravda. A to, že někteří skončili v Německu, by odpůrcům snad nemělo vadit. Pokud sem sirotci přijdou, budou prověřeni standardním způsobem z bezpečnostního i zdravotního pohledu.

Vámi napsaná citace - u té je otázka, zda to skutečně řekli, protože byly pochybnosti o správnosti překladu.

? Petr Suchanek - 20. 9. 2018 12:40 Zdravím pane Bělobrádku.

Lidé Vás volili do Sněmovny s nějakým programem a pod nějakými Vašimi cíli, a zajisté jste dostal i dost preferenčních hlasů, že? Takže již své voliče zastupujete v Sněmovně, kam Vás jmenovitě jistě hodně lidí volilo. Nebo ne? (neschovávejte se z partaj).

Nyní spoléháte, že Vaše jméno umožní urvat další místo v Senátu abyste mohli pod pláštíkem ochrany demokracie více blokovat jakékoliv rozhodnutí Sněmovny, popřípadě návrhy vlády.
Cíl je zřejmý, sice legitimní, ale Vy osobně jste již byl zvolen do Sněmovny. Ten, co přijde případně po Vás, nebyl vlastně zvolen. Jako třeba kdysi Pekárek a vlastně všichni náhradníci, ne?Pro vaše voliče by to mělo být varování.Proč nepostavíte jiného člena KDU? Nejsou? Ach tak. Doufám, že to vašim voličům docvakne, jakou hru s nimi hrajete.

Pavel Bělobrádek Pavel Bělobrádek: Poslanců, kteří kandidovali do Senátu, jsou desítky, včetně ministrů. Je vidět, že neznáte ústavní principy a roli Senátu. Samozřejmě voliči rozhodnou, zda mě v Senátu chtějí, nebo zda mám pokračovat ve Sněmovně. Byl jsem odloven členskou základnou a rozhodl jsem se výzvu kandidovat do Senátu přijmout.

? Martin - 20. 9. 2018 12:40 Dobry den, zajimalo by me,prcc krestanska strana,potazmo vy jako jeji predaeda,nepodpori prijeti nekolika desitek sirotku a snazi se celou zalezitost prejit mlcenim? Minimalne jsem zadnou reakci nezaznamenal..

Pavel Bělobrádek Pavel Bělobrádek: Hluboce se mýlíte, zde například odkaz na tiskovou konferenci, kde jsme iniciativu M. Šojdrové podpořili. https://www.kdu.cz/aktualne/zpravy/pavel-belobradek-k-hodnotam-kdu-csl-patri-lidskost

? Tomáš Neděla - 20. 9. 2018 12:38 Fandím Vám, protože jako snad jediná strana kladete morální hodnoty nad ekonomické a mocenské zájmy. Lidí se správně nastavenými prioritami jr v senátu určitě potřeba! Hezký den.

Pavel Bělobrádek Pavel Bělobrádek: Srdečně děkuji za Vaše milá slova, kterých si velmi vážím.

? Marek Ruščák - 20. 9. 2018 12:13 Dobrý den, jedním z hlavních důvodů zdrženlivosti vůči vám a vaší straně je soustavný boj proti rodině a rodinným hodnotám. Budete i nadále bojovat za znemožnění lidem uzavírat manželské svazky ve jménu konzervatismu? Současné z jakého důvodu se domníváte, že homosexuálové jsou občané druhé úrovně? Děkuji za odpověď.

Pavel Bělobrádek Pavel Bělobrádek: Homosexuálové občané druhé kategorie nejsou. Každý člověk má svoji lidskou důstojnost. Jistě existuje mnoho možností svazků lidí. Manželství pro každého je naprosté nepochopení rodinného práva. Homosexuální partneři mohou vstupovat do jiných svazků a mohou všechny své záležitosti už nyní ošetřit podle občanského zákoníku. A na tom nemění nic to, že manželství je podle stávající legislativy svazek muže a ženy. Pokud existují technické potíže soužití, můžeme se bavit o změnách parametrů OZ.

? Zdenek - 20. 9. 2018 12:05 Dobrý den, jsem opravdu nestastnej co se nyní děje v politice. Všechno řídí stihany Babiš a nikdo s tím nemůže nic dělat. Je nějaká cesta nebo směřujeme k Maďarsku?

Pavel Bělobrádek Pavel Bělobrádek: Cesta je jednoduchá - nadcházející volby do Senátu. Tam lze jednoznačně a jasně vystavit vysvědčení Hradu i vládě.

? Ondra - 20. 9. 2018 11:54 Nechtel byste nekdy vyzkoušet práci v soukromém sektoru, a to úplne odpojeném od všech státních zdrojů (firmy které neposkytují státu žádné služby - jen platí daně)?

Pavel Bělobrádek Pavel Bělobrádek: Ano, to bych chtěl. Nějaké nabídky už mám a do budoucna to nemůžu vyloučit.

? Jakub - 20. 9. 2018 11:40 Dobrý den,
v minulé vládě jste měl na starosti vědu a výzkum. Co považuje za svůj největší úspěch v této oblasti? A jaký největší nešvar v této oblasti aktuálně vidíte?
Díky za odpověď a držím palce

Pavel Bělobrádek Pavel Bělobrádek: Největší úspěchy jsou v zásadě tři - ten první je, že jsme zahájili nové hodnocení vědy, které je mezinárodně srovnatelné a tlačí na skutečnou kvalitu (nejen pouze na množství publikací). Podařilo se nám uhájit navýšení financí zejména na aplikovaný výzkum a obhájit u Evropské komise RIS3 strategii, která umožní čerpat cca 70 miliard korun do českého výzkumu. A v neposlední řadě jsme jako jedni z mála dokázali zpřetrhat nevýhodné IT smlouvy v oblasti vědy a výzkumu, ušetřit 70 milionů korun státní pokladně a provozovat nový IT systém za polovinu ceny než v minulosti. Jako důležité považuji nastartování národních inovačních platforem, v kterých jsme možná jako první část veřejné správy zahájili seriózní dlouhodobý strategický dialog se soukromým sektorem o jeho potřebách v oblasti inovací.

? Mgr. JanKopal - 20. 9. 2018 11:09 Pane předsedo, není Vám stydno, že se bratříčkujete se sudetskými Němci? Znáte ustanovení trestního zákona, které definuje trestný čin vlastizrady?

Pavel Bělobrádek Pavel Bělobrádek: Je potřeba se dívat dopředu tak, abychom společně budovali Evropu, ve které se nikdy nebudou opakovat hrůzy druhé světové války. Chceme mít dobré vztahy se všemi sousedy.

? Pavel Pečinka - 20. 9. 2018 10:28 Dobrý den,
proč jste vy a ostatní "demokratické strany"při hlasování o důvěře vlády neodešli ze sněmovny?
Nemusili by ji pak komunisté vyjádřit podporu.Myslím,že je to záměr.Za každou cenu mít nějaký "argument" jak tepat Babiše před volbami po volbách,prostě pořád Holt "bojovníci za demokracii",ale hlavně myslím,že křesťanské hodnoty jdou při vidině pohodlného a dobře placeného místečka v senátu stranou
Zdravím

Pavel Bělobrádek Pavel Bělobrádek: Neodešli jsme proto, protože jsme nechtěli vládu, v níž bude trestně stíhaný premiér. A jasně jsme to vyjádřili.

? Jaromír Strašil - 20. 9. 2018 10:22 Pane doktore,
chcete do senátu. A proč už Vás rozmrzel parlament a Babiš v něm? Vy jako ČSL jste nevytvořili "hráz" proti Babišovu nástupu. Nechali jste si ČSSD upláchnout a tak Babiš má slepeneckou důvěru. Dneska cvičí se všemi represivními složkami, upevňuje postavení ve všech státních složkách a vy všichni jste mu jen pro smích a prču.
Je to špatná politika, která se vede. Když jste na dně, tak se musí slevit a jít i s nekamarády...
Takže raději se uklízíte do spolku vysloužilců a do klídku. Logický, tam je lépe a přečkám jako ve vatě....

Pavel Bělobrádek Pavel Bělobrádek: Senát je taky Parlament a bude hrát daleko významnější roli, než v minulosti. Na tom, jak postupuje ANO s prezidentem vůči ČSSD, je vidět, že kdybychom i my byli ve vládě, nedokázali bychom mnoho prosadit ani v zásadě ničemu špatnému zabránit. Podívejte se na kauzu Poche nebo na karenční dobu.

? Simona - 20. 9. 2018 10:20 Dobrý den, souhlasím s vámi, že Sněmovna není žvanírna. Bohužel to ale nejde jen říkat, ale je nutné se tak i chovat. A když vidím, co tam předvádí poslanci Kalouskova tzv. Demokratického bloku, tak to jen žvanírna je. Místo předkládání zákonů to jsou neustálé estrády na téma konec demokracie, nový únor 48, nástup komunistů, Babiš je estébák, Čapí hnízdo, Okamura je nácek atd. Prosím vás, každý v ČR ví, že Babiš byl v StB, má Čapí hnízdo a střet zájmů v podobě vlastnictví médií. Někdo ho s tímto vědomím volil, někdo ne. Ale proč nám tyto věci sdělujete při každém sněmovním vystoupení k jakékoliv projednávané materii? To je skutečně od opozice jen žvanění.

Pavel Bělobrádek Pavel Bělobrádek: Demokratický blok už několik měsíců neexistuje a už vůbec nebyl Kalouskův. Opozice předkládá zákonů hodně, jen jim vládní koalice za podpory KSČM a SPD velmi často blokuje. Například zamítnutí projednávání navýšení příspěvků na péči ve čtvrtém stupni závislosti.

? Jiří - 20. 9. 2018 10:14 Pane Bělobrádku, myslíte si, že důvod tlačit se do nové funkce z ideologických důvodů je pro voliče dnes rozhodující? Neměl by být hlavním důvodem provádět politiku v prospěch občanů bez ohledu na politické a náboženské přesvědčení? Děkuji za odpověď.

Pavel Bělobrádek Pavel Bělobrádek: Politiku jako službu vykonávám bez ohledu na to, zda je to komunální, krajská nebo parlamentní či vládní pozice. Politika bez hodnot, která se řídí pouze tím získat moc za každou cenu, je škodlivá.

? Parik Boháč - 20. 9. 2018 10:09 Dobrý den

Můžete mi vysvětliv Váš obrat? Nedávno jste byli s Babišem ve vládě téměř jedna ruka. Když nejste u lízu tak jste proti? Jinak jsem rád, že jste procitli a netáhnete s Babišem za jeden provaz jako nedávno. Je toto Vaše chování dáno tím, že lidovci šli vždy po moci jako slepice po flusu?

Děkuji

Pavel Bělobrádek Pavel Bělobrádek: ODS a TOP 09 by dneska s Věcmi veřejnými asi již znovu nešla. Před čtyřmi lety jsme byli v jiné situaci, kdy jsme ještě spoustu věcí o AB nevěděli. Navíc nebyl trestně stíhaný.

? Honza - 20. 9. 2018 10:06 Dobrý den pane předsedo,
Křesťanští demokraté jsou mi sympatičtí jako strana, která reprezentuje a prosazuje hodnoty křesťanství. Nicméně postrádám nějakou jasnou vizi, která by dala straně tah na branku v moderní době a učinila z ní význmanou politickou sílu v zemi. Možná se to mohlo podařit spojením se starosty, ale potom co to nevyšlo zůstala KDU ČSL stranou potácející se na hranici 5 %. Můj dotaz zní - chystáte nějaký restart, nový směr, vizi pro budoucnost, která by KDU mohla posunout dál? Zdá se mi, že dosavadní stav není dlouhodbě udržitelný.
Děkuji

Pavel Bělobrádek Pavel Bělobrádek: Proběhly programové a ideové konference, které vyvrcholily minulou sobotu. Debata uvnitř strany pokračuje a směřuje k volebnímu sjezdu (březen 2019). Doporučuji sledovat web a například časopis Nový hlas - tam se dozvíte novinky z naší strany.

? Petr Zwikirsch - 20. 9. 2018 10:00 Dobrý den.Proč chcete do Senátu?Vzdáváte "boj" v poslanecké sněmovně? Rozumnější by odchod Váš i celé strany do ústraní nebo se zrušit.Protože jste za svou éru nic kladného pro lid ČR nedokázali.

Pavel Bělobrádek Pavel Bělobrádek: Boj nevzdáváme, neboť Senát teď bude mít nejdůležitější roli v historii. Vaše hodnocení pokládám za neobjektivní a vadné.

? Pavel Maleček - 20. 9. 2018 9:59 Hm, vadí vám Babiš a komouši. A když vám a vaší partaji v r. 2013 spolupráce s Babišem (už tenkrát mnohé s komouši pekoucím) zajistila vládní korýtko, to vám ještě nevadil?

Pavel Bělobrádek Pavel Bělobrádek: Vadil, ale to jsme ještě nevěděli, co víme teď. Navíc nebyl trestně stíhaný. Bez nás by to s komunisty postavil už tehdy.

20. 9. 2018 9:47

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama