Rekordní nález. Do Lidlu přišlo s banány sto kilo kokainu

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 3. 4. 2015 23:53
Banány dorazily na pražskou Zbraslav z Kolumbie. Případem se zabývá celní protidrogová jednotka. 80 kilogramů kokainu našli dnes v zásilce banánů také zaměstnanci supermarketu ve Francii.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Společnost pro Fair Trade

Praha - Rekordní nález drog hlásí pražští policisté. V zásilce banánů dovezené do České republiky se našlo sto kilogramů kokainu. Informaci potvrdila mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková. Krabice s bílou krystalickou drogou podle serveru tn.cz přišla z latinskoamerické Kolumbie.

Na ulici, naředěný pro zákazníky, by kokain stál až miliardu korun. Řekla to v pátek mluvčí protidrogové centrály Barbora Kudláčková. Jednalo se o náhodný nález. Policie nebo celníci v České republice podle ní nikdy nezadrželi větší zásilku kokainu, dvakrát v minulosti jen našli větší objem heroinu.

Kudláčková nechtěla upřesnit, jestli ve středu kokain našel přímo některý ze zaměstnanců prodejny, ani to, z jaké země zásilka pocházela. Policisté z protidrogové centrály podle ní na případu spolupracují s celní protidrogovou jednotkou, zatím nikoho neobvinili. Při kontrole ostatních beden z dané dodávky banánů se podle Kudláčkové další drogy nenašly.

Případ velmi podobný tomu českému řešily v roce 2010 španělské úřady. Celkem sto kilogramů kokainu tam bylo objeveno uvnitř beden s banány, které měly jít do prodejen firmy Lidl v Madridu a několika dalších městech. Policii na ilegální obsah zásilky ovoce upozornil podle listu El País zaměstnanec jedné z prodejen, který vybaloval zboží, jež mělo být bezprostředně poté dáno do prodeje.

Policisté poté objevili ještě řadu balíčků v různých krabicích, které byly neporušené a s banány se jejich obsah nijak nepomíchal. Vyšetřovatelé podle deníku dospěli k závěru, že diskontní řetězec je v případu nevinně a kontraband si zřejmě z krabic nestihli vyzvednout pašeráci drog, kteří jej tímto způsobem přepravovali.

"Ročně prodáme v našich prodejnách v ČR několik milionů kilo banánů a i přes nastavené interní kontroly kvality nejsme schopni podobným případům zcela zabránit," řekla mluvčí řetězce Lidl Jitka Vrbová.

Nyní odhalená zásilka kokainu patří k největším podobným případům v historii ČR, přes sto kilogramů kokainu se podařilo policii odhalit i v březnu 1999 po šestiměsíční operaci. Ve skladu v Malém Borku na Mělnicku bylo tehdy v zásilce sušeného ovoce 117 kilogramů kokainu. Nynější nález je ale podle mluvčí protidrogové centrály ještě větší.

K největším zadrženým zásilkám kokainu se řadí i ta z roku 1997, kdy policie v Opočně na Rychnovsku odhalila 60 kilogramů drogy. Za organizování obchodu byl pak odsouzen majitel firmy Cafe Urban Václav Novotný-Urban na 14,5 roku vězení, propuštěn byl v roce 2009 po odpykání dvou třetin trestu.

V roce 1998 zadrželi policisté zhruba 36 kg kokainu, když zatkli šéfa kokainového gangu a dva členy jeho vedení při operaci "Vamp". Pašeráci byli čeští občané a celkem z Kostariky zřejmě propašovali 70 kg kokainu.

Ve stovkách kilogramů se pak pohybovala hmotnost v případě několika zásilek heroinu. Loni v březnu celníci zadrželi 182 kilogramů heroinu v hodnotě téměř tři čtvrtě miliardy korun. Už v dubnu 1998 policisté zajistili 120 kilogramů heroinu, a dokonce 291,5 kilogramů téže drogy odhalili v prosinci 1993 ve spolupráci s německou policií celníci na bavorsko-českých hranicích.

Kokain našli i ve Francii

Podobně jako na Zbraslavi bylo dnes odhaleno velké množství drogy i ve Francii - jak uvedl na svém webu list Le Figaro, zaměstnanci supermarketu v Épinay-sur-Seine v departmentu Seine-Saint-Denis našli v zásilce banánů 80 kilogramů kokainu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy