Na tři akce k výročí 17. listopadu dorazilo do centra Prahy přes 200 tisíc lidí

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
Aktualizováno 19. 11. 2019 8:50
Podle mobilního operátora O2 se nedělních oslav výročí událostí 17. listopadu zúčastnilo přes 200 tisíc lidí. Jedná se o součet návštěvníků akcí na Albertově, Národní třídě a Václavském náměstí.
Lidé na Národní třídě vyslechli i státní hymnu v podání operní pěvkyně Dagmar Peckové.
Lidé na Národní třídě vyslechli i státní hymnu v podání operní pěvkyně Dagmar Peckové. | Foto: Jakub Plíhal

Operátor vypočítal celkový počet návštěvníků uvedených tří míst na 200 770 lidí. "Při měření návštěvnosti vycházíme z anonymizovaných údajů o počtu přihlášených SIM karet na vysílačích mobilního signálu v dané lokalitě - v tomto případě na Albertově, Národní třídě a Václavském náměstí. Výsledky poté přepočítáváme na celou populaci," uvedla mluvčí O2 Lucie Jungmannová.  

"Při měření jsme nastavili podmínku, aby každý započítaný návštěvník strávil v měřené lokalitě minimálně třicet minut - lidé, kteří třeba jen projížděli okolo v tramvaji, započítáni nejsou," dodává Jungmannová.

Na Albertov, Václavské náměstí i na Národní třídu se přišlo podle organizátorů akcí podívat nejvíce lidí v historii Festivalu svobody, který uspořádaly občanské iniciativy v Praze po republice letos pošesté. Tato místa letos nově propojil vzpomínkový průvod, kterého se zúčastnilo 11 tisíc lidí, a to jak pamětníků listopadových událostí ale i mladých lidí a rodičů s dětmi.

Oproti předešlým ročníkům festivalu bylo nové například to, že na Albertově se slavilo už 16. listopadu, na koncertu s názvem Předvečer Sametu vystoupili Chinaski nebo Tomáš Klus. Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí mohl být zase pro návštěvníky atraktivnější díky videomappingu na budově Národního muzea. Na Národní třídě museli v odpoledních hodinách organizátoři akce Korzo národní kvůli rekordní návštěvnosti z bezpečnostních důvodů dokonce několik bodů programu zkrátit či zrušit.

Koncerty, diskuze či projekce se odehrály také v dalších 50 městech po celé republice.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Policie evakuovala kvůli bytu s chemikáliemi dalších 50 lidí

Policisté v noci na úterý evakuovali ze Šámalovy ulici v brněnských Židenicích dalších 50 lidí kvůli velkému množství chemikálií, které nalezli v v jednom tamním bytě. V pondělí muselo ze stejného důvodu opustit své domovy 25 lidí.

Pyrotechnici v současné době odváží nebezpečné látky k likvidaci. Na twitteru o tom informovala policie. Policejní mluvčí Bohumil Malášek Českému rozhlasu řekl, že zatím není jasné, kdy se lidé budou moci do svých domovů vrátit.

Podle Maláška policisté dál prohledávají byt, kde policisté nalezli v pondělí mrtvého muže a velké množství chemikálií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy