Na tři akce k výročí 17. listopadu dorazilo do centra Prahy přes 200 tisíc lidí

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
Aktualizováno 19. 11. 2019 8:50
Podle mobilního operátora O2 se nedělních oslav výročí událostí 17. listopadu zúčastnilo přes 200 tisíc lidí. Jedná se o součet návštěvníků akcí na Albertově, Národní třídě a Václavském náměstí.
Lidé na Národní třídě vyslechli i státní hymnu v podání operní pěvkyně Dagmar Peckové.
Lidé na Národní třídě vyslechli i státní hymnu v podání operní pěvkyně Dagmar Peckové. | Foto: Jakub Plíhal

Operátor vypočítal celkový počet návštěvníků uvedených tří míst na 200 770 lidí. "Při měření návštěvnosti vycházíme z anonymizovaných údajů o počtu přihlášených SIM karet na vysílačích mobilního signálu v dané lokalitě - v tomto případě na Albertově, Národní třídě a Václavském náměstí. Výsledky poté přepočítáváme na celou populaci," uvedla mluvčí O2 Lucie Jungmannová.  

"Při měření jsme nastavili podmínku, aby každý započítaný návštěvník strávil v měřené lokalitě minimálně třicet minut - lidé, kteří třeba jen projížděli okolo v tramvaji, započítáni nejsou," dodává Jungmannová.

Na Albertov, Václavské náměstí i na Národní třídu se přišlo podle organizátorů akcí podívat nejvíce lidí v historii Festivalu svobody, který uspořádaly občanské iniciativy v Praze po republice letos pošesté. Tato místa letos nově propojil vzpomínkový průvod, kterého se zúčastnilo 11 tisíc lidí, a to jak pamětníků listopadových událostí ale i mladých lidí a rodičů s dětmi.

Oproti předešlým ročníkům festivalu bylo nové například to, že na Albertově se slavilo už 16. listopadu, na koncertu s názvem Předvečer Sametu vystoupili Chinaski nebo Tomáš Klus. Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí mohl být zase pro návštěvníky atraktivnější díky videomappingu na budově Národního muzea. Na Národní třídě museli v odpoledních hodinách organizátoři akce Korzo národní kvůli rekordní návštěvnosti z bezpečnostních důvodů dokonce několik bodů programu zkrátit či zrušit.

Koncerty, diskuze či projekce se odehrály také v dalších 50 městech po celé republice.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy