Pěší zóna, nebo nábřeží? V Trutnově se přou, kterou ulici přejmenují po Václavu Havlovi

Fotogalerie: Ulice Václava Havla a pivovar v Trutnově
Pohled z vrchního konce Horské ulice.
Hlavní třída, která se svažuje od náměstí směrem k autobusovému nádraží.
Řeka Úpa, která Trutnovem protéká. Po levé straně Revoluční ulice, která by se mohla změnit na nábřeží Václava Havla.
Revoluční ulice, která by mohla nést podle radničního návrhu Havlovo jméno.
Foto: Matej Slávik
Martin Biben Martin Biben
22. 11. 2016 11:48
Jen pár kilometrů odtud pobýval na Hrádečku, jezdil sem na nákupy, pracoval v pivovaru. Několik týdnů po připomínce nedožitých osmdesátin Václava Havla v jeho oblíbeném Trutnově vrcholí spor o to, které místo po prvním porevolučním prezidentovi pojmenovat. Občanská iniciativa, v níž se angažuje i organizátor známého trutnovského festivalu Martin Věchet, navrhuje jednu z nejfrekventovanějších ulic města, radnice chce po Havlovi pojmenovat méně navštěvované nábřeží Úpy. Není to žádné všední dilema. Oba návrhy mají své vášnivé příznivce i odpůrce a mezi oběma tábory vládne značná nevraživost.

Trutnov – Na široké pěší zóně, která se svažuje od hlavního trutnovského náměstí na sever k autobusovému nádraží, leží zbytky sněhu. I v pracovní den dopoledne tudy chodí, nebo spíš kloužou desítky lidí. Po necelých sto metrech někteří odbočují doleva k nedalekému pivovaru, kde Václav Havel v sedmdesátých letech pracoval. Horskou ulicí chodil, ostatně jako snad každý v Trutnově, často. Na poštu, na náměstí, do práce.

"Ve městě není významnější ulice, má navíc s Václavem Havlem úzkou spojitost. Na jejím navrhovaném začátku u náměstí poprvé veřejně promluvil jako prezident a na jejím konci několik let předtím pracoval a chodil jako dělník do práce v pivovaru, se Státní bezpečností za zády. Zde se i inspiroval k napsání jedné ze svých nejznámějších a nejpopulárnějších her Audience," píší autoři návrhu ve společném prohlášení.

"Před listopadem zde docházelo k různým konspirativním schůzkám, předávání ilegálních hudebních nahrávek, na zdejší poštu Václav Havel chodil telefonovat s Hlasem Ameriky či Svobodnou Evropou. Často zde parkoval svůj vůz a byla zde i hlavní brána do pivovaru," dodává organizátor trutnovského festivalu Martin Věchet.

Eva Hylmarová, která má v Trutnově provdanou dceru a právě míří s kočárkem na náměstí, s návrhem souhlasí. "Tudy chodí nejvíc lidí, tady by jeho jméno bylo na očích. Je třeba, aby se vyslovovalo co nejčastěji," míní.

Na svůj návrh si iniciativa pořídila i dobrozdání dvou významných expertů. Jednoznačně ho podpořil vedoucího katedry českého jazyka Filozofické fakulty Ostravské univerzity Jaroslav David i ředitel Archivu hlavního města Prahy a předseda pražské místopisné komise Václav Ledvinka.

Foto: Matej Slávik

"Jednoznačně doporučuji přijetí navrženého pojmenování ulice Václava Havla v Trutnově pro úsek komunikace Horská od náměstí Republiky po Krakonošovo náměstí," napsal David a připomněl, že v Revoluční ulici, kterou chce radnice přejmenovat na nábřeží Václava Havla, bylo centrum německých fašistů, kde v roce 1935 vystoupil Konrád Henlein. Ulice také podle něho nemá k Havlovi, na rozdíl od Horské, žádný vztah.

I Ledvinka se domnívá, ze by Havlovým jménem měla být nazvána alespoň část Horské ulice. "Zvláště proto, že je tam místní a událostní vazba s Havlem a jeho osobními pobyty ve městě. Zažitá tradice a názvoslovná zvyklost by v tomto případě měly ustoupit a měla by být dána přednost jejich přiměřené a zdůvodněné aktualizaci, představované důstojným uplatněním Havlova jména," napsal Ledvinka.

Jenže na městě návrh Věchetovy skupiny, která přišla s nápadem jako první, odmítají. Radnice trvá na protinávrhu, Revoluční ulici, která se rozkládá na nábřeží řeky Úpy. Úzká asfaltka, oddělená od řeky travnatým pásem, není ani zdaleka tak navštěvovaným místem jako Horská. Je přepůlena přerušovanou čarou na část pro pěší a cyklisty či bruslaře. Lemují ji upravené domy, asi nejvýznamnější je nově omítnutá Sokolovna, kde kdysi Henlein skutečně promlouval. Na druhé straně mělké a pomalu tekoucí Úpy je frekventovaná silnice.

Anketa

Otázka: Jste pro přejmenování Horské ulice na ulici Václava Havla nebo Revoluční ulice na nábřeží Václava Havla?
Horská – 6 hlasů
Revoluční – 14 hlasů
Proti oběma - 4 hlasy
Je mi to jedno – 6 hlasů
Provedeno 16.11. 2016, respondenti: 13 mužů a 17 žen oslovených na obou ulicích

V malé anketě mezi třiceti lidmi, kterou Aktuálně.cz na obou ulicích provedlo, Revoluční získala nejvíce hlasů. "Je to takový název, který už se do dnešní doby nehodí. Přejmenování na nábřeží Václava Havla by se mi líbilo," řekla například Kateřina Pakostová.

Předseda názvoslovné komise města, historik Vladimír Wolf, zdůvodňuje volbu Revoluční a nevhodnost přejmenování Horské zejména tradicí a praktičností. "Základní ulicový systém je v našem městě dán už od konce 18. století. Ulice, jako je Horská, ale také například Kladská, Slezská nebo Pražská, jsou takzvaně směrové ulice, které se nemění. Každý, kdo do Trutnova přijede a je na Pražské, ví, že ta ulice vede na Prahu. Nepřijde nám vhodné tento systém měnit," vysvětluje v rozhovoru pro jeden z městských webů Wolf.

V odporu proti přejmenování Horské ale nejspíš hraje roli i fakt, že mezi spoluautorem návrhu Martinem Věchetem a dlouholetým starostou Trutnova Ivanem Adamcem – a vlastně celou radnicí – vládne už roky nevraživost a vzájemná averze. Sporů mezi Věchetem a městem bylo za posledních téměř 20 let nespočet, zejména kvůli organizaci festivalu, naposledy třeba kvůli umístění lavičky Václava Havla. Zdá se, že cokoli přinese na radnici známý rebel Věchet, který proti Adamcovi kandidoval ve volbách, je předem odsouzeno k neúspěchu.

"Není to pravda," oponuje však Adamec. "Nejde o Věcheta, ale o to, že jejich argumenty jsou nepodložené. Henleinovci tu chodili všude, po Horské mašíroval i Wehrmacht a lidi ho zdravili zvednutými pažemi," prohlásil. "Já sám jsem nebyl vyhraněným příznivcem ani jedné varianty, chci jen, aby Trutnov připomínku Václava Havla měl. A nechávám to na odbornících z naší komise, kteří se jasně vyjádřili pro Revoluční ulici," dodal. Iniciativu, která má 14 členů, navíc viní z toho, že si přivlastňuje právo hovořit za veřejnost, která prý není na její straně.

Konečné rozhodnutí by podle starosty mělo padnout na zastupitelstvu, které se sejde 12. prosince. To však bude rozhodovat pouze o variantě Revoluční, Horskou ulicí se město odmítá zabývat. Z průzkumu mezi částí zastupitelů, které provedl místní web, i faktu, že rada města už v září jednala o výrobě nového označení ulice, se zdá, že nábřeží Václava Havla má velkou šanci být schváleno.

 

Právě se děje

Další zprávy