V řekách je stále málo vody, moc nepršelo. Některé vodácké akce se ruší, sjízdné jsou jen části řek

ČTK ČTK
17. 9. 2015 9:27
Astronomické léto končí a situace na řekách stále není příznivá. Některé vodácké akce na závěr sezony se kvůli tomu ruší. Pro vodáky jsou sjízdné jen některé úseky řek. Sdělil to ve čtvrtek Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Vltava je splavná na minimu, to hlavně proto, že vodáci budou její tok mezi Vyšším Brodem a Českým Krumlovem po sezoně čistit. Nedostatkem vody trpí Sázava na celém toku, stejně jako Lužnice, snad mimo toku středního. Otava na tom s vodou není lépe, Berounka je s odřeným kýlem splavná na středním toku a Ohře obdobně. Jen na úseku Ohře pod Žatcem či na Labi pod Přeloučí nebo na Vltavě pod Českými Budějovicemi je vody dostatek.
Vodáci na Sázavě
Vodáci na Sázavě | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ani s blížícím se koncem astronomického léta mnoho nenapršelo, a tak je situace na řekách stále nepříznivá. Některé vodácké akce na závěr sezony se kvůli tomu ruší. Pro vodáky jsou sjízdné jen některé úseky řek. Sdělil to ve čtvrtek Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.

"Nepoteče voda z Kružberka na Moravici ani z Mohlena na Jihlavu. Vody je prostě málo. Ohroženy jsou akce i dalších víkendů, ale pořadatelé stále doufají," uvedl. Tento víkend se ale každopádně odjede Samba maraton na Sázavě, ale spíše na suchu než na vodě. Na přírodní vodě, tedy minimu, vodáci zamknou Bílinu a jediná vypouštěná voda tak bude na Chrudimce pod Sečskou přehradou, kde bude možné splout v sobotu úsek k Mezisvětí.

Vltava je splavná na minimu, to hlavně proto, že vodáci budou její tok mezi Vyšším Brodem a Českým Krumlovem po sezoně čistit. Nedostatkem vody trpí Sázava na celém toku, stejně jako Lužnice, snad mimo toku středního. Otava na tom s vodou není lépe, Berounka je s odřeným kýlem splavná na středním toku a Ohře obdobně. Jen na úseku Ohře pod Žatcem či na Labi pod Přeloučí nebo na Vltavě pod Českými Budějovicemi je vody dostatek.

Z menších toků se vodáci mohou spolehnout jen na Ploučnici mezi Mimoní a Českou Lípou. Za jakžtakž splavnou lze podle Jančara považovat i Orlici od Albrechtic k soutoku s Labem v Hradci Králové.

Jiná situace není ani na Moravě, kde lze plout s kánoí na Moravě pod Olomoucí nebo na Dyji pod Bulhary. Ostatní řeky jsou tam také na suchu a po Odře se lze vydat až od hranice.

Historickou chvilkou pro vodáky bude v sobotu slavnostní otevření Vodáckého muzea na zámku ve Zruči nad Sázavou. Otevření bude předcházet společná plavba po Sázavě.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 5 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy