V řekách je stále málo vody, moc nepršelo. Některé vodácké akce se ruší, sjízdné jsou jen části řek

ČTK ČTK
17. 9. 2015 9:27
Astronomické léto končí a situace na řekách stále není příznivá. Některé vodácké akce na závěr sezony se kvůli tomu ruší. Pro vodáky jsou sjízdné jen některé úseky řek. Sdělil to ve čtvrtek Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Vltava je splavná na minimu, to hlavně proto, že vodáci budou její tok mezi Vyšším Brodem a Českým Krumlovem po sezoně čistit. Nedostatkem vody trpí Sázava na celém toku, stejně jako Lužnice, snad mimo toku středního. Otava na tom s vodou není lépe, Berounka je s odřeným kýlem splavná na středním toku a Ohře obdobně. Jen na úseku Ohře pod Žatcem či na Labi pod Přeloučí nebo na Vltavě pod Českými Budějovicemi je vody dostatek.
Vodáci na Sázavě
Vodáci na Sázavě | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ani s blížícím se koncem astronomického léta mnoho nenapršelo, a tak je situace na řekách stále nepříznivá. Některé vodácké akce na závěr sezony se kvůli tomu ruší. Pro vodáky jsou sjízdné jen některé úseky řek. Sdělil to ve čtvrtek Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.

"Nepoteče voda z Kružberka na Moravici ani z Mohlena na Jihlavu. Vody je prostě málo. Ohroženy jsou akce i dalších víkendů, ale pořadatelé stále doufají," uvedl. Tento víkend se ale každopádně odjede Samba maraton na Sázavě, ale spíše na suchu než na vodě. Na přírodní vodě, tedy minimu, vodáci zamknou Bílinu a jediná vypouštěná voda tak bude na Chrudimce pod Sečskou přehradou, kde bude možné splout v sobotu úsek k Mezisvětí.

Vltava je splavná na minimu, to hlavně proto, že vodáci budou její tok mezi Vyšším Brodem a Českým Krumlovem po sezoně čistit. Nedostatkem vody trpí Sázava na celém toku, stejně jako Lužnice, snad mimo toku středního. Otava na tom s vodou není lépe, Berounka je s odřeným kýlem splavná na středním toku a Ohře obdobně. Jen na úseku Ohře pod Žatcem či na Labi pod Přeloučí nebo na Vltavě pod Českými Budějovicemi je vody dostatek.

Z menších toků se vodáci mohou spolehnout jen na Ploučnici mezi Mimoní a Českou Lípou. Za jakžtakž splavnou lze podle Jančara považovat i Orlici od Albrechtic k soutoku s Labem v Hradci Králové.

Jiná situace není ani na Moravě, kde lze plout s kánoí na Moravě pod Olomoucí nebo na Dyji pod Bulhary. Ostatní řeky jsou tam také na suchu a po Odře se lze vydat až od hranice.

Historickou chvilkou pro vodáky bude v sobotu slavnostní otevření Vodáckého muzea na zámku ve Zruči nad Sázavou. Otevření bude předcházet společná plavba po Sázavě.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda rozhodla o měsíc prodloužit termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě bude možné jej odevzdat do 3. května, v elektronické verzi do 1. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy