Chovanec: V rámci superútvaru vznikne finanční policie i horká linka pro pořadatele veřejných akcí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 4. 8. 2016 17:28
Podle ministra vnitra Milana Chovance bude reorganizace policie trvat ještě několik let. Prvním krokem teď bude znovuvytvoření finanční policie. Nový úřad by měl začít fungovat 1. ledna. Hned zítra pak policie spouští nepřetržitou "horkou linku", která má sloužit k prevenci bezpečnostních rizik a ochraně takzvaných měkkých cílů, například kulturních center či kostelů. Národní centrála proti organizovanému zločinu, která sloučila Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvar pro odhalování finanční kriminality (ÚOFK), funguje čtvrtý den. Po reorganizaci odešlo podle ministra od policie pět lidí, všichni z bývalého ÚOOZ. Další dva až tři odchody jsou avizovány.
Milan Chovanec, Martin Vondrášek, Zdeněk Laube, Michal Mazánek a Michal Majer.
Milan Chovanec, Martin Vondrášek, Zdeněk Laube, Michal Mazánek a Michal Majer. | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec vystoupil ve čtvrtek na první tiskové konferenci po spuštění Národní centrály proti organizovanému zločinu. Prvním krokem nového úřadu bude spuštění finanční policie. Mezi dalšími stávajícími prioritami je boj proti terorismu, kybernetické kriminalitě či boj proti korupci.

Současně od pátku začíná fungovat metodická skupina k ochraně takzvaných měkkých cílů, která hned po svém vzniku zaštítí nepřetržitou telefonickou linku 800 255 255. Operátoři na ní a také na e-mailové adrese budou radit majitelům a provozovatelům veřejně přístupných objektů a pořadatelům sportovních, kulturních a jiných společenských akcí.

"Situace v okolních státech není v tomto ohledu příznivá. Proto se snažíme urychlit aktivity směřující k ochraně měkkých cílů," vysvětlil náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Systém opatření měl původně vzniknout do začátku příštího roku.

Skupina bude vedle telefonické poradny průběžně vyhodnocovat bezpečnostní situaci v Evropě, vypracuje seznam nejvýznamnějších měkkých cílů a také bude doporučovat policejním krajským ředitelstvím přijímání mimořádných opatření u vybraných rizikových akcí. Vedle zástupců Národní centrály proti organizovanému zločinu v ní bude zasedat šéf pražské policie, ředitel cizinecké policie či členové oddělení krizového řízení policejního prezidia.

Jako měkké cíle označuje ministerstvo vnitra místa s vysokou koncentrací lidí, která nejsou trvale chráněna a jsou snadno dostupná. Jde například o obchodní centra, kulturní či sportovní centra nebo kostely.

Finanční policie se podělí s celníky

Finanční policie by měla fungovat od 1. ledna. "Dnes mi policisté slíbili, že pro ně je ten 1. leden schůdný, takže pro mě je to zatím závazný slib. Pokud by se ukázaly nějaké problémy na cestě při debatě se státními zástupci nebo s ministerstvem financí, tak je termín možné posunout, ale byl bych velmi rád, kdyby 1. 1. byl deadline startu," uvedl Chovanec.

Náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube řekl, že centrála se bude muset v tomto ohledu dohodnout na rozdělení práce s celníky, jejichž kompetence se nedávno rozšířily.

"Jsme připraveni jednat s ministerstvem financí, celní správou, státními zástupci i odbornou veřejností," řekl k plánovanému vzniku finanční policie Chovanec. Finanční policisté by se podle něj měli prioritně zaměřit na spolupráci s celníky, na daňové úniky a také na spolupráci mezi jednotlivými subjekty v rámci centrály.

Finanční policie má vzniknout rozdělením současné sekce závažné hospodářské trestné činnosti. Na rozdíl od daňové Kobry, která se věnuje především zajišťování výnosů z trestné činnosti, se má zabývat "čistě daněmi".

Ministr financí Andrej Babiš ale tento krok pokládá za další nesmyslné reorganizační snahy. Podle něj by mělo být vyšetřování v gesci celní správy, která spadá pod ministerstvo financí. "Celní správa získala nově účinností tzv. celního balíčku rozšířené trestněprávní kompetence v oblasti prověřování DPH. Dalším logickým krokem v rozšiřování kompetencí celní správy je tedy právě oblast vyšetřování daňových trestných činů," napsal Aktuálně.cz Babiš.

Výpověď dalo pět lidí

Čtyři dny po spuštění centrály zatím odešlo od policie pět lidí a další dva až tři odchody jsou avizovány. "Nenaplnily se prognózy, že nastanou masivní odchody policistů," zdůraznil Chovanec. Odmítl, že by policisty v novém útvaru udrželo to, že průměrně dostanou přidáno 5000 korun. "Nevěřím tomu, že by se ti policisté dali takzvaně koupit," prohlásil Chovanec.

Ministr dodal, že zvyšování platů čeká i další policejní složky, například protidrogovou centrálu. "Jednáme i o zvýšení platů ostatních specialistů," doplnil náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube. Týká se to podle něj například útvaru zvláštních činností nebo odborníků z kriminalistického ústavu.

Podle ministra zatím policisté přechod do nového útvaru zvládají velmi dobře. Dodal také, že policie a vnitro vyřídily všech 45 připomínek, které k reformě měli státní zástupci.

Národní centrála proti organizovanému zločinu vznikla sloučením protimafiánského a protikorupčního útvaru. V nové policejní složce pracuje 870 policistů, ředitelem centrály je Michal Mazánek.

Vznik nového útvaru vyvolal roztržku uvnitř vládní koalice mezi ČSSD a hnutím ANO, které hrozilo odchodem z vlády, nelíbil se ani státním zástupcům. Podle Chovance zatím nový útvar funguje velmi dobře.

Dosud se ale nepodařilo najít šéfa nové sekce kyberkriminality. Jde o poslední z hlavních vedoucích pozic, která je zatím neobsazená. Z prvního výběrového řízení komise nedoporučila jediného uchazeče a bude nutné otevřít nové řízení. Sekci dočasně povede její náměstek Milan Komárek.

Budu se ptát, proč ministři Babiš a Pelikán, pokud měli s reorganizací policie problém, ji nenavrhli odložit, v tom vláda selhala, tvrdí Pavel Blažek. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy