V půli týdne se začne mírně oteplovat, srážky postupně klesnou k normálu

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 11. 5. 2019 15:21
I příští týden vydrží v Česku chladnější počasí, v  jeho polovině se nicméně začne postupně oteplovat. Současně poklesnou srážky k dlouhodobému průměru. Vyplývá to z měsíčního výhledu, který v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Do středy bude průměr nejvyšších denních teplot kolem deseti stupňů Celsia, pak se začne postupně oteplovat. Celkově bude období od 13. května do 9. června teplotně slabě podprůměrné a srážkově průměrné. Nejvíce srážek očekávají meteorologové v následujícím týdnu, jejich množství by mělo postupně slábnout.

Z následujících čtyř týdnů bude nejchladnější ten první. "Očekáváme, že týdenní průměr teploty vzduchu bude kolem čtyř stupňů pod normálem," uvedli meteorologové. V dalších týdnech předpokládají postupné oteplování, týdenní průměry by ale neměly přesahovat obvyklé hodnoty pro danou roční dobu.

Například od pátku do neděle příštího týdne by se měly nejvyšší denní teploty podle týdenní předpovědi pohybovat pohybovat zpočátku mezi 13 až 17 stupni Celsia, v neděli by mohly vystoupit až na 22 stupňů.

Průměrná teplota pro období od 13. května do 9. června je 14,9 stupně Celsia. Nejtepleji bylo v roce 1979, kdy průměr činil 18,8 stupně Celsia. Zatím nejnižší průměr 10,6 stupně meteorologové zaznamenali v roce 1962.

Průměrný úhrn srážek pro následující čtyři týdny je 70 milimetrů. Podle záznamů vedených od roku 1951 zatím nejméně napršelo v roce 1979, kdy meteorologové naměřili 31 litrů na metr čtvereční. Nejvíce srážek spadlo v roce 1965 s úhrnem 143 milimetrů, tedy 143 litrů na metr.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

 

Právě se děje

Další zprávy