V přírodních koupalištích je kvalita vody dobrá, hygienici ale uzavřeli Jinolice

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 7. 2021 21:44
Podmínky ke koupání jsou v Česku i na začátku prázdnin převážně dobré, jen na několika místech se kvalita vody podle hygieniků mírně zhoršila. Zákaz koupání vydali kvůli mikrobiologickému znečištění pro umělé koupaliště v rekreačním zařízení Eden v Jinolicích na Jičínsku.
Vodní nádrž Džbán, ilustrační foto.
Vodní nádrž Džbán, ilustrační foto. | Foto: ČTK

Zdravotní problémy hrozí lidem po koupání v nádrži Brušperk na Frýdecko-Místecku. Voda nevhodná ke koupání je také v Novém rybníku na Příbramsku, hygienici zde mají podezření na cerkarie, tedy infekční larvy motolice, které způsobují kožní problémy. Třetím z pěti stupňů rizika hodnotí hygienici koupaliště Hradištko I na Kolínsku.

V dalších přírodních nádržích zůstává voda vhodná ke koupání, i když někde je její kvalita proti minulému týdnu mírně horší. Třeba v Libereckém kraji se z prvního na druhý stupeň z pěti posunuly Hamerské jezero a Velký zákupský rybník. Od začátku sezony jsou v kraji na stupni dva kvůli nižší průhlednosti také koupaliště v Nedamově u Dubé a rybník Bažantník u autokempu v Sedmihorkách v Českém ráji.

Až druhý nejlepší stupeň kvality má voda také v nádrži Výrovice na Znojemsku, průhlednost se snížila i na Plumlovské přehradě v Olomouckém kraji. Na Vysočině je zhoršená kvalita vody na přehradě Sedlice, v níž jsou sinice a vyšší množství chlorofylu. Mírné znečištění zaznamenali hygienici v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku.

V Pardubickém kraji zjistili v rybníku Rosnička na Svitavsku nízké počty vodních mikroorganismů a chlorofylu, v rybníku Hluboký na Pardubicku sníženou průhlednost vody. V Jinolicích na Jičínsku v Královéhradeckém kraji musejí lidé vedle zákazu pro rekreační zařízení Eden počítat i s horší průhledností vody v Oborském rybníku.

V Ústeckém kraji se vyskytují řasy či sinice v jezeře Chmelař, na koupališti v Chabařovicích a na vodní ploše Varvažov. Horší mikrobiologické hodnoty vykazuje voda na Košuteckém jezírku v Plzni. Ve Zlínském kraji má voda mírně zhoršené vlastnosti ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel, v Luhačovické přehradě a nádrži Bystřička.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy