V pražské zoo se gorilám narodí na jaře třetí mládě

Pavel Baroch, bar
21. 1. 2010 16:19
Vedení zahrady chce v gorilím areálu zrušit vodní příkop
Zoo Praha je hrdá na svůj přírůstek
Zoo Praha je hrdá na svůj přírůstek | Foto: Zoo Praha

Praha - Gorile Kijivu v pražské zoologické zahradě se na přelomu dubna a května narodí další mládě. Po Moje a Tatu to bude už její třetí potomek.

"Je překvapivé, jak rychle jdou mláďata za sebou," řekl nový ředitel zoo Miroslav Bobek, který plánuje přímý přenos z porodu na internetu. Bobek má ke gorilám velmi blízký vztah. Ještě jako pracovník Českého rozhlasu stál u projektu Odhalení, který ukazoval on-line život těchto lidoopů.

Chovatelka Daniela Ryšková nepředpokládá žádné těhotenské a porodní komplikace. "Po zdravotní stránce je na tom Kijivu velmi dobře," poznamenala Ryšková. Sameček Tatu se Kijivu narodil v roce 2007, o tři roky dříve jeho setřička Moja.

Z výběhu goril zmizí vodní příkop

Foto: Archiv Miroslava Bobka

Kvůli bezpečnosti goril plánuje vedení pražské zahrady, že zasype vodní příkop v jejich výběhu. Nahradí ho skleněnou stěnou s lehkou střechou.

"Bude to velmi zásadní úprava," konstatoval ředitel Bobek. Dodal, že z přípravami se začne až po porodu gorily Kijivu. Kolik to bude stát, zahrada ještě nemá vypočítáno.

"Částku si netroufnu vypálit, ale oproti ostatním pracím v zahradě to bude investice velmi malá," řekl na otázku Aktuálně.cz Bobek, podle něhož by úprava gorilího pavilonu měla být otázkou měsíců.

Zoologická zahrada uvažuje i o možnosti vybudovat v areálu goril ještě jeden, druhý výběh. Zasypat vodní příkop se zahrada rozhodla poté, co se v podobném topil orangutan Pagy. Moja se málem utopila před čtyřmi lety.

Foto: Pavel Baroch

Další gorila bez dítěte

Zatímco Kijivu čeká už třetí mládě, další gorila Shida nemůže stále zabřeznout a chovatelé už nevěří tomu, že by někdy mohla mít potomka.

Otázkou je, zda je to důsledek antikoncepčního tělíska, které před lety dostala v Austrálii a jehož životnost už vypršela, anebo nějaké skryté indispozice.

Mládě třetí gorily Kamby, která už je ovšem poměrně stará, zemřelo před čtyřmi lety při porodu.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy