V Ruzyni nouzově přistál Boeing do Varšavy. Polák, jenž hrozil bombou, byl zadržen

Lukáš Prchal Zuzana Hronová ČTK Domácí Lukáš Prchal , Zuzana Hronová , ČTK , Domácí
Aktualizováno 30. 12. 2016 23:32
Na starém letišti v pražské Ruzyni kvůli hrozbě bombou nouzově přistál Boeing mířící se 162 cestujícími a šesti členy posádky ze španělského Las Palmas do Varšavy. Po přistání kolem 21. hodiny policie v letadle zneškodnila Poláka, jenž vyhrožoval bombou. Následně došlo k evakuaci cestujících, k jejich výslechu a k pyrotechnickým testům. Podle ministra vnitra Milana Chovance nešlo o teroristický útok.
Boeing po nouzovém přistání v Ruzyni
Boeing po nouzovém přistání v Ruzyni | Foto: Twitter/Milan Chovanec

Na starém letišti v pražské Ruzyni kvůli hrozbě bombou kolem páteční 21. hodiny nouzově přistál Boeing polské společnosti Enter Air, mířící ze španělského Las Palmas do Varšavy, informovala Česká televize.

Pilot letadla mířícího z Las Palmas do Varšavy podle záznamu na webu liveatc.net oznámil, že má na palubě 162 pasažérů a šest členů posádky. Letadlo mělo podle jeho sdělení ještě 5,6 tuny paliva. "Žádáme plnou pohotovost, asistenci pyrotechnické jednotky a protiteroristického týmu," hlásil.

Muž polské národnosti měl vyhrožovat v letadle nástražným výbušným systémem.  Po přistání v ruzyni policie podezřelého zneškodnila v letadle a začala evakuace  pasažérů, většinou rovněž Poláků.

"Je nepravděpodobné, témeř vyloučené, že by v letadle byli čestí občané.
Ten člověk je v moci policie, situace je bezpečná a vzhledem k tomu, že s ním bude v nejbližší době zahájeno trestní řízení, nebudeme uveřejnovat podrobnosti. To až po dohodě se státním zástupcem. Policie má ale vše plně pod kontrolou," uvedl Aktuálně.cz ministr vnitra Milan Chovanec.

Poté podle jeho slov začala probíhat pyrotechnická prohlídka, letadlo má být uvolněno v sobotu ráno či dopoledne k pokračování v letu. "Nechci to hlouběji komentovat, tomu člověku nechci pomáhat. Ale opakuji, že situace je plně bezpečná," zopakoval.

Ministr poté poděkoval hasičům, policistům, zachranné službě a Letišti Praha za profesionální práci. Nouzové přistání na starém ruzyňském letišti podle něj nemělo dopad na letový provoz v nové části letiště využívané pro běžné lety.

Podle informací reportéra DVTV Filipa Horkého pár minut po nouzovém přistání letadla zamířil na letiště kamion Golem. Podle mluvčího záchranářů byl aktivován z preventivních důvodů trauma plán.

Na místo vyrazili policejní pyrotechnik i záchranáři, na preventivní pomoc pražská pořádková jednotka, informoval Filip Horký.

Provoz na Letišti Václava Havla byl na čas přerušen, žádná další letadla zde nepřistávala. Kolem 22. hodiny Ruzyně znovu provoz obnovila, uvedly stránky Flightradar24.

Podle zástupce cizinecké policie zásah proti muži hrozícímu bombou trval několik minut, policisté při něm spolupracovali s posádkou. Pasažéři byli nervózní, na palubě však nepropukla panika. Také cestující čekal v Ruzyni výslech, aby policie vyloučila, že měl muž nějakého komplice či že někomu předal nějaký nebezpečný předmět. Ministr rovněž uvedl, že s největší pravděpodobností nešlo o teroristický útok.

Poslední nouzové přistání letadla v Praze kvůli hrozbě od pasažéra na palubě se odehrálo před deseti lety, 26. prosince 2006. Letadlo z Moskvy do Ženevy tehdy v Praze přistálo kvůli chování Rusa Jevgenije Rotshteina, který tehdy měl příjmení Dogajev. Posádka se na základě jeho výhružek obávala, že má u sebe výbušné zařízení nebo jinou nebezpečnou věc. Za ohrožení letadla v Česku dostal nepodmíněný trest 2,5 roku vězení. U soudu se hájil, že jen vedl opilecké řeči, které nemohly reálně ohrozit bezpečnost nebo provoz letadla.

Pravidla pro nouzové přistání stanovují, že deset minut před ním se na letišti zastaví provoz. Žádná letadla tedy nedostanou povolení k odletu a přilétávající letadla vyčkávají ve vzduchu. Po přistání musí obnovení provozu povolit velitel zásahu.

 

Právě se děje

Další zprávy