reklama
 
 

V Praze začal soud se špičkami extrémní pravice

25. 10. 2010 16:15
Osm lidí je obviněno z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka

Praha - Čtením obžaloby a výslechem obžalovaných začal Obvodní soud pro Prahu 1 projednávat případ údajné podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka.

Mezi osmi obžalovanými, kteří obvinění vesměs odmítli, jsou i lidé, kteří podle odborníků na pravicový extremismus a policistů patří ke špičkám české krajně pravicové scény.

Soud v pondělí také zamítl žádost bývalého předsedy pražské organizace rozpuštěné Dělnické strany (DS) Patrika Vondráka na propuštění z vazby. Za mřížemi pobývá již zhruba rok.

Podle státní zástupkyně Zdeňky Galkové se osm lidí různou měrou podílelo na vylepování samolepek neonacistického Národního odporu a pořádání demonstrace na památku padlých vojáků wehrmachtu a vzdání cti příslušníkům SS.

Bývalou členku DS Michaelu Dupovou vedle toho obžaloba viní i z provozování webu Resistance Women Unity (RWU), podle policie jde o ženskou odnož NO, a podílu na organizaci koncertu takzvané white power music. Dupová je podobně jako Vondrák stále ve vazbě.

Protože obžalovaní podle Galkové páchali trestnou činnost jako členové organizované skupiny a "podobně účinným způsobem jako tiskem, filmem, rozhlasem a televizí", hrozí jim tříletý až osmiletý trest.

Národní odpor a Dělnická strana

Vondrák je podle policistů jedním z čelních a nejaktivnějších představitelů neonacistického Národního odporu. Byl mimo jiné i spoluzakladatelem občanského sdružení Mladí národní demokraté, které se snažilo 10. listopadu 2007, v den výročí Křišťálové noci, uspořádat pochod pravicových radikálů pražským Židovským městem.

Vedle něho a Dupové čelí obžalobě také expředseda krajské organizace DS na Vysočině Milan Hroch, který je podle policie rovněž jedním z nejaktivnějších představitelů Národního odporu.

S Národním odporem jsou odborníky a policií spojováni i další obvinění - Richard Lang a Filip Vávra, o němž se v poslední době mluvilo především kvůli tomu, že pozval do Česka bývalého vůdce Ku-Klux-Klanu Davida Duka.

Na lavici obžalovaných usedli i kandidát DS ve volbách do Evropského parlamentu Petr Fryč, Daniel Zavadil a Martin Václavek.

autor: ČTK | 25. 10. 2010 16:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama