V Praze vzniká "ženská" čtvrť. Zaměří se především na odvážné ženy 20. století

Martina Kroa Pavel Švec Jiří Kropáček Martina Kroa, Pavel Švec, Jiří Kropáček
25. 8. 2022 10:30
Zhruba tři čtvrtiny pražských ulic nese název zeměpisný, přírodní či dějepisný. Zbylá čtvrtina je pojmenována po reálně existujících lidech, historických osobnostech. "I když započteme nereálné osoby jako kněžnu Libuši, Vlastu nebo Šárku ze Starých pověstí českých, tak z té čtvrtiny máme v Praze zhruba jen necelou desetinu ulic pojmenovaných po ženách," upozorňuje historik Václav Ledvinka.

Mapa ukazuje osobnosti, po kterých budou pojmenovány ulice nové čtvrti. Klikem se zobrazí jejich životopis, případně vztah ke Smíchovu.

V nově vznikající čtvrti na pražském Smíchově, přesněji mezi lokalitou Na Knížecí a Smíchovským nádražím, to bude úplně opačně. Většina ulic a parků ponese názvy po významných ženách, které se ve 20. a 21. století zasloužily o boj proti totalitě.

"Co se týče ulic pojmenovaných po ženách, je 'Smíchov City' takové pražské specifikum, navíc by měl nést pojmenování především po významných osobnostech ze současné nebo nedávné doby. V Praze máme v názvech většinou ženy z doby končícího Národního obrození, čili po Boženě Němcové, Elišce Krásnohorské, Karolíně Světlé. Pak je veliká mezera a prakticky celé 20. století se po ženách nepojmenovávalo," upozorňuje Václav Ledvinka, historik, někdejší ředitel Archivu hlavního města Prahy a člen místopisné komise Rady hlavního města Prahy, která má názvy ulic na starosti.

Nová čtvrť, respektive její významná část, je navržena v duchu typické městské zástavby s osmi bloky domů. Vznikne tu kilometr dlouhý a téměř třicet metrů široký bulvár, dva parky, škola. Kromě bytů, obchodů či kanceláří do této části Smíchova obrazně přenese i někdejší ministryni zahraničí USA a pražskou rodačku Madeleine Albrightovou, po níž bude pojmenována centrální třída, Alici a Annu Masarykovou, dceru a vnučku prvního československého prezidenta, na jejichž jména odkáže zdejší park.

Svou ulici "dostane" i slavná surrealistická malířka Toyen, významná socioložka a chartistka Jiřina Šiklová, mecenáška moderního umění Meda Mládková, německá politoložka známá svým odporem k totalitním režimům Hannah Arendtová a takřka zapomenutá odbojářka Růžena Vacková (stručné životopisy zmíněných osobností si lze přečíst v grafice).

„Vždy říkala, že ačkoli je ráda Američankou, věděla, že kus jejího srdce nikdy neopustil rodnou Prahu. Díky vašemu úsilí bude naše matka navždy spojena s městem, které milovala," reagovaly dcery Albrightové dopisem.

"Smíchov City je největší urbanizací v centrální Praze od doby výstavby Vinohrad. Na její podobě se podílí více než třicet tuzemských i zahraničních architektů a jde tak o reprezentativní přehlídku současné architektury. Od počátku jsme kladli primární důraz na veřejný prostor, neboť je tím nejcennějším. Chceme tu připomenout významné ženy, které spojuje celoživotní úsilí o svobodu, demokracii a boj proti totalitě," doplňuje developer Luděk Sekyra, který za projektem stojí.

Podle něj jde zároveň o apel na genderovou vyváženost a v jistém smyslu i nápravu historické křivdy, když je v Praze tak málo ulic pojmenovaných po ženách.

Kromě zmiňovaných osobností pak ve čtvrti vznikne i ulice věnovaná známému spisovali Josefu Škvoreckému a významném dramatikovi, rovněž spisovateli a legionáři z první světové války Františku Langerovi.

"Líbí se mi hlavně fakt, že na Smíchově vznikne ucelený názvoslovný soubor, který utvoří jakýsi celek, ženy budou blízko u sebe, a navíc to dává větší smysl, než kdybychom ulici po Medě Mládkové dali například do Klánovic a ulici po Madeline Albrightové na jihozápadní město," doplňuje historik a znalec Prahy Ledvinka. "To by zdaleka nemělo takový efekt jako v případě této nově vzniklé čtvrti," dodává.

Smíchov City pojme přes dvanást tisíc lidí, kteří zde budou bydlet či pracovat. První z nich by se do nových domů měli nastěhovat již na přelomu letošního a příštího roku. Celkové náklady projektu byly vyčísleny na více než 20 miliard korun.

Mapový podklad: Sekyra Group

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy