Tisíce lidí demonstrovaly "proti bídě", část se pokoušela vtrhnout do Národního muzea

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 11. 3. 2023 19:15
Tisíce lidí i v nepříznivém počasí dorazily na pražské Václavské náměstí na protivládní demonstraci Česko proti bídě, kterou svolala strana Právo Respekt Odbornost. Demonstrace začala ve 14 hodin a trvala tři hodiny. Policie zadržela 15 lidí, kteří se pokoušeli po demonstraci dostat do budovy Národního muzea. Chtěli z ní strhnout ukrajinskou vlajku.

Mnoho účastníků demonstrace drželo české vlajky, někteří měli transparenty žádající demisi kabinetu. Po Opletalovu ulici lidé stáli po celé šířce náměstí, pod ní už byl dav řidší. Desítky lidí protest sledovaly z prostoru před vchodem do Národního muzea.

Na transparentech měli lidé také nápisy jako "Pryč s Fialovým šaškostrojem", "Odírají stát, sobě přidávají" nebo "Stop válce, stop NATO". Pískali na píšťalky, skandovali "Hanba!", "Demisi!" nebo "Šmejdi". Policie nechtěla odhadovat počet účastníků.

"Dnes jsme se přišli shromáždit, abychom se téhle bídě postavili. Aby nám už nikdy nevládli vysílači signálů, pletačky svetrů, majitelky kabelkových tanků nebo hráči vojenských simulací na mobilních telefonech. Aby už nikdy nevládly v téhle zemi zájmy nadnárodních korporací, ale aby nám vládla vláda, která bude mít na prvním místě zájmy občanů Česka," řekl právník Rajchl.

Na závěr akce uvedl, že pokud vláda do 10. dubna nepřijme požadavky jeho strany, nebo nepodá demisi, uskuteční se 16. dubna další demonstrace na Václavském náměstí, jež přejde v blokádu vládních budov. 

Odezvu si vysloužila valorizace

Právník Ondřej Dostál, který v minulosti spolupracoval s Piráty, uvedl, že vládní novela o nižší valorizaci penzí je protiústavní, což si vysloužilo mezi účastníky výraznou odezvu. Také poznamenal, že někteří vystupující na demonstraci budou cestovat i po obcích a městech a pořádat besedy s občany.

"Nikdo nemá právo nám brát náš stát, nikdo nemá právo zneužívat politické funkce," řekl Bohumír Dufek, předseda Asociace samostatných odborů. Parlament se podle něj není schopen vzpamatovat. "Proto budeme muset sáhnout i k nátlakovým akcím a hledat určitou alternativu," uvedl. Vyzval také k zablokování skladů supermarketů, pokud nezmění svoji cenovou politiku.

Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová uvedla, že u některých kolegů v horní komoře Parlamentu začíná získávat ohlas. Hovořila také o tom, že i pro politiky a nejvyšší ústavní činitele platí pravidla a právní řád. "Naším hlavním městem není ani Brusel, ani Washington, ani Moskva, ani Kyjev, naše hlavní město je Praha a naše země se jmenuje Česká republika," poznamenala.

Dále vystoupili například právník Tomáš Nielsen, choreograf Petr Zuska, režisér a scenárista Igor Chaun, bývalá senátorka Alena Dernerová, přes video poslali vzkaz epidemiolog Jiří Beran nebo lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert. Pořadatelé museli několikrát vyzvat demonstranty, aby uvolnili postranní prostor na náměstí, neboť někdo zkolaboval a nemohla se k němu dostat sanitka.

Požadavky mluví za sebe, říká Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) je podle mluvčího vlády přesvědčen o tom, že projevy, vystupující i vznášené požadavky hovoří samy za sebe. Nevidí tedy důvod sobotnní protivládní demonstraci na pražském Václavském náměstí dále komentovat.

"Pan premiér je přesvědčen, že projevy, vystupující i vznášené požadavky hovoří samy za sebe, a není je potřeba nijak dále komentovat," uvedl mluvčí Václav Smolka.

Jediný motiv, kterému v souvislosti s demonstrací rozumí vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), je obava z chudoby. Stát ale nikoho nenechá bez pomoci, napsal. "K tomu, abychom čelili hrozbě chudoby, má ale náš stát dostatek funkčních nástrojů v podobě robustního sociálního systému. Ten nikoho nenechá bez pomoci a ještě zdaleka ho nevyužívají všichni, kdo na to mají nárok," uvedl.

Demonstranti chtěli strhnout ukrajinskou vlajku

Závěr akce, kdy se část demonstrantů nahrnula před Národní muzeum, považuje Rakušan za nepřípustný. "Očekávám, že organizátoři se od těchto projevů násilí distancují. Vyvolává to totiž dojem, že celá tzv. demonstrace proti bídě byla jen zástěrkou proruské provokace, a k takovým projevům rozhodně nemůžeme být tolerantní," sdělil Rakušan.

Několik stovek demonstrantů se po oficiálním skončení akce přesunulo před Národní muzeum v horní části Václavského náměstí, na jejíž fasádě je vyvěšena ukrajinská vlajka. Demonstranti vyzývali ke stržení této vlajky, z druhé strany magistrály je podporovalo několik set dalších pokřikem "sundejte ten hadr". Později přistoupili k provolávání hesla "Čechy Čechům", které po několika minutách změnili na "českou vlajku".

Policie demonstranty u muzea vyzvala k odchodu, na místo dorazili těžkooděnci, kteří zablokovali vstup do muzea. Později dorazily policejní posily. Na schodech před muzeem došlo k několika strkanicím, dav na protější straně magistrály při nich křičel na policisty "hanba" a "mlátí naše lidi". Zhruba po hodině se demonstranti začali rozcházet.

Do muzea se podle Siřišťové pokusilo dostat několik desítek lidí. Po opakovaných výzvách, aby zanechali protiprávního jednání, policie 15 z nich zajistila pro neuposlechnutí výzvy.

Strana PRO, která vznikla loni, adresovala dopis vládě, v němž ji mimo jiné vyzvala, aby zamezila provozovatelům sociálních sítí v omezování svobody slova nebo aby zavedla zákonnou povinnost médií poskytovat objektivní a vyvážené informace. Kabinet by měl podle představ PRO získat pod stoprocentní kontrolu firmu ČEZ, ve které nyní drží zhruba 70 procent akcií, stát by měl také opustit systém obchodování s emisními povolenkami.

PRO také chce, aby vláda jasně usilovala o mírové řešení války na Ukrajině včetně možného uspořádání mírové konference v Česku. Kabinet by podle ní také měl ukončit dodávky vojenského materiálu Ukrajině.

 

Právě se děje

Další zprávy