V Praze se demonstrovalo: proti reformám i za marihuanu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
7. 5. 2011 18:10
Legalizaci marihuany přišlo podpořit třikrát víc lidí, než odpor proti reformám
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Praha - Podpora legalizace marihuany i odpor proti vládním reformám přivedl v sobotu odpoledne tisíce lidí do centra Prahy. Legalizace konopí si na své konto připsala třikrát víc příznivců - na Million Marihuana March se vydalo okolo šesti tisíc lidí, zatímco proti reformám protestovaly asi dvě tisícovky lidí.

Přes pět tisíc lidí přišlo podle ČTK na pochod za legalizaci marihuany, který se po poledni začal pohybovat centrem Prahy.

Za doprovodu hlasité hudby i policistů se Million Marihuana March vydal z Karlova náměstí do ulic, akce má skončit večer v parku Parukářka na Žižkově. Tam jsou naplánované doprovodné akce a program na dvou hudebních pódiích.

Čeští zastánci uzákonění konopí se počátkem května setkávají pravidelně, letošní protest je již čtrnáctý v řadě. Dřívější ročníky se odehrávaly na Letné, kvůli výstavbě tunelu Blanka ale museli pořadatelé místo změnit.

Foto: Million Marihuana March 2011

Policejní velitel akce řekl ČTK, že demonstrace se účastní pět až šest tisíc lidí. Protest se zatím koná bez incidentů.

"Sdružení svoláním demonstrace reaguje na přetrvávající konopnou prohibici a zbytečné perzekvování malopěstitelů a uživatelů konopí, kteří využívají konopí pro osobní potřebu samoléčby nebo k rekreaci," vysvětlují pořadatelé dnešní protest. Po vládě chtějí, aby legalizovala pěstování pěti rostlin konopí a aby povolila jeho držení pro léčebné účely nebo "rekreaci".

Demonstraci proti vládním reformám, tedy zejména proti zdravotnické, sociální, daňové a důchodové reformě, svolala iniciativa proAlt.

Důchodová reforma by měla umožnit převést část odvodů do vlastního spoření u fondů. Člověk by tedy do státního systému posílal o něco méně, pak by také dostal menší státní důchod. Podle odpůrců návrhu by ale chyběly peníze na nynější důchody. Sociální reforma zas počítá třeba se změnami ve vyplácení dávek i podpor pro postižené.

Zdravotnická reforma by podle svých autorů měla třeba posílit práva pacientů a stanovit, na co by lidé měli mít nárok ze zdravotního pojištění. Počítá i se zvýšením některých regulačních poplatků.

Odbory i rada handicapovaných vládní reformy dlouhodobě kritizují. Odboráři tvrdí, že mají jen vytahat další peníze z kapes lidí. Vedou proti nim kampaň a chystají vlastní akce. Hrozí případně i stávkou.

Postižení zas míní, že plánované změny v sociální oblasti by výrazně zhoršily postavení lidí s handicapem. Také oni už proti návrhům kabinetu demonstrovali. Iniciativa proAlt svou první akci proti reformám zorganizovala začátkem března. Dorazilo na ni tehdy několik stovek lidí.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 1 hodinou

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy