V Praze má zmizet 1500 lůžek. Tyto nemocnice čeká útlum

Petr Holub
7. 6. 2012 6:30
Lůžka se ruší, pracoviště prezidentova ortopeda má však dostat dvacet dalších přidáno
Ministr Leoš Heger.
Ministr Leoš Heger. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministerstvo zdravotnictví připravuje plán, podle něhož mají zaniknout nejen významná specializovaná pracoviště pro pacienty s leukémií či revmatickými chorobami, ale také lůžková péče v dalších pěti pražských nemocnicích. 

O rušení Ústavu hematologie a krevní transfúze či Revmatologického ústavu informoval deník Insider, avšak u nich se nynější záměry ministerstva nezastavily.       

Návrh zaznamenaný v materiálu, který rozeslal do nemocnic ministrův náměstek Marek Ženíšek, doporučuje zrušit od roku 2013 také lůžkovou péči v pěti dalších pražských nemocnicích.

Na zrušení Vysočany, Petřín

Největší z nich je bývalá Vysočanská nemocnice, která dnes pod názvem Clinicum provozuje sto akutních lůžek. Vedle ní přijdou o lůžka nemocnice Gyncentrum, Iscare, Kardiologie a Ústav leteckého zdravotnictví.

Do vážných potíží se dostane také tradiční nemocnice Pod Petřínem, kterou chtějí úředníci postupně omezit na dvacet chirurgických a dvacet interních lůžek.

„Výhledově orientace na gastroenterologii nebo úplně utlumení akutní péče," varuje před dalšími škrty ministerský materiál.

Také v dosud stejně velké nemocnici Na Františku zůstane jen interna a chirurgie, postupně se bude omezovat ortopedie a neurologie. 

Prezidentův ortoped dostane přidáno

Ze škrtů, které mají v celém pražském zdravotnictví ubrat 1500 lůžek, vycházejí nejlépe velké a fakultní nemocnice, z velkých specializovaných ústavů přežije bez problémů kardiologický a transplantační ústav IKEM.

Výjimečným případem je menší ortopedická klinika Ortho-Reha, kterou v blízkosti nemocnice Na Bulovce založil dvorní ortoped Václava Klause Pavel Dungl.

I v období, kdy se jinde šetří, zaplatí pojišťovny Dunglovi nově dvacet lůžek. 

Homolka k privatizaci

Pojišťovnám ani ministerstvu zatím není jasno, co podniknout s nemocnicí Na Homolce, která se specializuje na kardiovaskulární a neurochirurgickou péči.

Zatím se nabízejí dvě možnosti, které Ženíškův dokument shrnuje v odstavci s názvem „Řešení duplicitně nabízené superspecializované péče v jedné lokalitě".

Kardiochirurgické a neurochirurgické oddělení se mohou sloučit se stejnými odděleními v sousední motolské nemocnici, anebo se budou privatizovat a léčit pouze ty pacienty, kteří zaplatí přímo na dřevo.

Běžné chirurgické oddělení, gynekologie a ORL se přesunou do Motola v každém případě. Pojišťovny naopak slibují, že budou i nadále Na Homolce financovat provoz gama nože a operačního robota. 

Jedná se, říká resort

Aby byl výčet úplný - dva zmíněné ústavy - ÚHKT a Revmatologický ústav - nedostanou podle plánu na příští rok smlouvu od pojišťoven. Správu budov i léčení pacientů převezme v obou případech přilehlá Všeobecná fakultní nemocnice.

Věrohodnost dokumentu, z něhož výše uvedené informace vycházejí, potvrdil Insideru mluvčí ministra Leoše Hegera Vlastimil Sršeň, který však podrobnější komentář odmítá do chvíle, než bude plán projednán s nemocnicemi.

"Jde pouze o jednu z diskutovaných variant," uvedl na vysvětlenou mluvčí Vlastimil Sršeň. Jaké další varianty jeho úřad má, neuvedl.

Nemocnice měly možnost na plány ministerstva odpovědět do včerejška, přičemž o osudu nemocnic by se mohlo rozhodnout už příští pondělí. 

Insider navíc píše, že obdobné dokumenty se projednávají také v ostatních krajích.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Nemocnice v Praze.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy