V Praze 5 bude do Senátu kandidovat Žantovský, podpořily ho ODS, TOP 09 i STAN

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 6. 2020 22:42
Společným kandidátem ODS, TOP 09 a STAN při podzimních volbách do Senátu v Praze 5 bude ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, někdejší diplomat a blízký spolupracovník prvního polistopadového prezidenta. Senátorem byl už na přelomu tisíciletí. Oficiálně jeho kandidaturu podpoří lídři tří opozičních stran ve středu symbolicky na náměstí Václava Havla u Národního divadla.
Michael Žantovský.
Michael Žantovský. | Foto: Jakub Plíhal

V tomto senátním obvodu bude křeslo v horní parlamentní komoře obhajovat advokát a předseda hnutí Senátor 21 Václav Láska, kterého prosazují Piráti, lidovci, Zelení a Liberálně ekologická strana.

Jednasedmdesátiletý Žantovský vystudoval psychologii na Karlově univerzitě a McGillově univerzitě v Montrealu a za minulého režimu působil jako vědecký pracovník ve Výzkumném ústavu psychiatrickém v Praze.

Později byl na volné noze jako překladatel moderní anglo-americké prózy, poezie a dramatu, od roku 1988 byl pražským dopisovatelem agentury Reuters, psal písňové texty. V listopadu 1989 spoluzakládal Občanské fórum a o měsíc později se stal jeho mluvčím. V lednu 1990 se stal tiskovým tajemníkem a mluvčím prezidenta Havla.

V letech 1996 až 2002 byl senátorem, v letech 1997 a 2001 až 2002 stál v čele Občanské demokratické aliance (ODA). Působil jako velvyslanec ve Spojených státech, Izraeli a Británii. Je autorem životopisu zesnulého prezidenta Havla, který vyšel v češtině, angličtině a dalších jazycích. Od září 2015 je ředitelem Knihovny Václava Havla.

Láska, bývalý policejní vyšetřovatel, je šéfem senátorského Klubu pro liberální demokracii. Na konci května oznámil, že do voleb jde s pěti hlavními tématy. Jsou jimi spravedlnost pro všechny, důstojné bydlení v Praze 5 a 13, Senát zpět lidem, sebevědomý stát a ochrana přírody a zvířat. Hnutí Senátor 21 založil Láska na sklonku roku 2017 s cílem usnadnit kandidaturu nezávislým osobnostem.

Video: Prezident nemůže používat Ústavu jako toaletní papír, má ji respektovat, říká Žantovský

Není nic nebezpečnějšího, než když se veřejný činitel, byť je to třeba hlava státu, začne stavět nad ústavu, říká Michael Žantovský. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 4 minutami

Investigativní novináři tvrdí, že našli muže, jehož cestovní pas posloužil k vytvoření falešného dokladu pro jednoho z ruských agentů z Vrbětic.

Další zprávy