Bývalý ředitel zoo Fejk kandiduje do Senátu, postaví se proti Němcové a Hamplovi

ČTK ČTK
31. 7. 2020 13:15
Na Praze 1 bude v podzimních senátních volbách kandidovat bývalý ředitel pražské zoologické zahrady a České národní budovy v New Yorku Petr Fejk. Řekl, že již dříve dostával nabídky kandidovat do veřejných funkcí, nyní se však rozhodl sám, protože se již cítí být ve věku, který odpovídá senátnímu křeslu. Kandidaturu pětapadesátiletý Fejk podává za místní Iniciativu občanů.
Petr Fejk
Petr Fejk | Foto: Jiří Koťátko

Fejk řekl, že dříve nabídky kandidatury včetně té senátní odmítal. "Byly to spíš nabídky klukovi z plakátu," uvedl s odkazem na popularitu, které se těšil jako ředitel zoo v pražské Troji. Ve funkci byl mezi lety 1997 a 2009, poté ho nahradil stávající ředitel Miroslav Bobek. Fejk následně necelý rok zastával funkci ředitele Českého centra a České národní budovy v New Yorku. Krátce působil také jako firemní ombudsman kvality služeb Českých drah, ale po kritice výše své odměny rezignoval.

Konkrétní program a priority chce Fejk představit na tiskové konferenci začátkem září. V obecné rovině řekl, že si připadá dostatečně zkušený na to, aby se stal senátorem, a zároveň by chtěl přispět ke zlepšení české politické kultury, která mu připadá čím dál nepochopitelnější. "Jako by dneska bylo jedno, jestli je něco pravda, nebo ne," uvedl. Dodal, že mu přijde zvláštní, že pravidla v českém státu určují lidé, kteří strávili život jako predátoři a nyní předstírají, že jsou altruisté.

Fejk řekl, že kandidovat bude bez sponzorů a neplánuje nákladnou kampaň. Zdůraznil, že věří v demokratický právní stát a Evropu. Senát by také podle něj měl být otevřenější a přístupnější běžným lidem, nikoliv "takovým až aristokratickým spolkem".

Registraci do podzimních voleb do Senátu v obvodu Praha 1 podalo podle informací radnice osm kandidátů, jejich seznam bude k dispozici po ověření splnění požadavků v pondělí. O mandát se tu utká také dosavadní senátor Václav Hampl, poslankyně ODS a někdejší předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová nebo zastupitel Prahy 2 a aktivista Robert Veverka za Piráty. Kandidaturu již veřejně ohlásili i ředitel neziskové organizace Jakub Štědroň za ČSSD, antropolog Ivo T. Budil za Trikolóru a architekt Milan Urban za SPD. Vládní hnutí ANO v obvodu kandidáta nepostaví.

V Českých drahách jsem bohužel neměl možnost dokázat, že si vysoký plat zasloužím, říká ke svému minulému zaměstnání Petr Fejk. Teď plánuje obří zábavní park a nechce v něm žádnou bezduchou zábavu. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy