V porotě ceny organizované dezinformátory byl i šéf rozhlasu. Nemám rád bariéry mezi médii, řekl

Jakub Zelenka Lukáš Prchal Jakub Zelenka, Lukáš Prchal
Aktualizováno 20. 6. 2017 18:29
Už druhým rokem se v úterý udělovaly Krameriovy ceny za nezávislou žurnalistiku. Za akcí stojí Asociace nezávislých médií, která sdružuje i dezinformační weby a lidi spjaté s proruskou propagandou. V porotě už druhým rokem zasedl i ředitel veřejnoprávního Českého rozhlasu René Zavoral. "Komunikace je důležitější než stavění bariér mezi různými světy médií. Byl jsem členem poroty v loňském roce a nevidím důvod, proč bych opět nepřijal členství," řekl Zavoral online deníku Aktuálně.cz.
Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.
Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. | Foto: DVTV

Praha - Už druhým rokem se v úterý odpoledne udílely Krameriovy ceny za nezávislou žurnalistiku. Cenu udílí Asociace nezávislých médií, která sdružuje některé přední české dezinformátory. V porotě kontroverzní ceny i letos zasedl šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl nebo generální ředitel veřejnoprávního Českého rozhlasu René Zavoral.

Kromě Plesla a Zavorala seděl v porotě Radomír Pekárek ze serveru Prvnízprávy.cz nebo bývalý policejní prezident Stanislav Novotný, který je předsedou Asociace nezávislých médií. Zakládajícími členy asociace jsou kromě něj i Petr Žantovský a také dezinformátoři jako Jan Korál, který spravuje jeden z hlavních prokremelských webů New World Order Opposition, nebo Ondřej Geršl, který stojí za dalším proruským projektem AC24.

Podle Zavorala je ale vše v pořádku, místo v porotě prý vzal, aby mohl na cenu nominovat dlouholetého "rozhlasáka" Stanislava Motla. "Účastním se akce z důvodu, že nemám rád, když se staví bariéry mezi médii, ale naopak by měla vzniknout nějaká míra komunikace. Ta je důležitější než stavění bariér mezi různými světy médií. Byl jsem členem poroty v loňském roce a nevidím důvod, proč bych opět nepřijal členství," řekl serveru Aktuálně.cz Zavoral.

Mluvčí Rady Českého rozhlasu Jiří Vejvoda se k účasti Zavorala v porotě nechtěl vyjadřovat. "Zavoralovu přítomnost v porotě prodiskutujeme na příštím zasedání rady," uvedl pouze.

Bývalý předseda rozhlasové rady Michal Stehlík Zavoralovu účast v porotě považuje za problém. "Myslel jsem, že to byl minule omyl, který se neměl opakovat. Ředitel Českého rozhlasu by se takových akcí účastnit neměl. Už nemůže jít o omyl, ale o rozhodnutí pana ředitele, které je podle mě chybné. Rada by se tím měla zabývat," myslí si Stehlík.

Oprava

Vážení čtenáři, v textu se vyskytla chyba ve dvou jménech. Redakce nepřesnost opravila.

Jednalo se o jméno pana Stanislava Motla a šéfredaktora webu prvnizpravy.cz Radomíra Pekárka. Za nepřesnost se omlouváme.

Udělování cen ve Slovenském domě v Praze se Zavoral přímo nezúčastnil, zastupoval ho šéf jeho kanceláře. Ocenění byli třeba dlouholetý novinář Českého rozhlasu Stanislav Motl, bloger Ladislav Větvička, historik Vlastimil Vondruška, Zdeněk Zbořil, Otakar Miloslav Maria Schmidt a Jana K. Studničková. Během akce také zazpíval Jaromír Nohavica. Ten se zároveň stal kmotrem knihy Otevřené dopisy Petra Žantovského.

Sám Žantovský hájí Krameriovu cenu se stejným zdůvodněním jako ředitel Českého rozhlasu Zavoral, tedy že bourá bariéry mezi médii. "Cenu jsem před časem vymyslel já a jsem také jejím hlavním organizátorem. Cenu samozřejmě vyhlašuje Asociace nezávislých médií - jsem členem její rady, předseda Asociace nezávislých médií Novotný je členem poroty ceny - ale kompletní exekutivní produkce obou ročníků byla na mně. Krameriova cena vznikla jako most mezi "mainstreamem" a "alternativou". Oceněné novinářské osobnosti v obou ročnících pocházejí z obou stran. Útoky na tuto cenu proto považuji za útoky na snahu o vzájemné porozumění a spolupráci," uvedl Žantovský ve vyjádření pro Aktuálně.cz.

Loni ceny získali například Tereza Spencerová z Literárních novin a Parlamentních listů, Tomáš Hauptvogel z Primy nebo Ondřej Neff z Neviditelného psa.

Za "velmi nešťastnou" označil účast generálního ředitele Českého rozhlasu na této akci odborník na média Václav Štětka. "Legitimizuje spolek, který zaštiťuje média s reputací šiřitelů dezinformací a prokremelské propagandy. Je paradoxní, že se Český rozhlas jako vysoce profesionální a důvěryhodné médium tímto způsobem ocitá ve společnosti obskurních internetových kanálů, jejichž aktivity nemají s opravdu kvalitní a nezávislou žurnalistikou nic společného," sdělil Aktuálně.cz.

Mediální analytik Milan Šmíd se k působení ředitele rozhlasu ani šéfredaktora MF Dnes v porotě nechtěl příliš vyjadřovat. "Je to jejich osobní volba. Já osobně bych to místo přijal jedině tehdy, kdyby se ANM distancovala od zakladatelů Geršla a Korála. Neboť oba mají k nezávislým médiím a žurnalistice daleko," řekl Šmíd.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy