V porotě ceny organizované dezinformátory byl i šéf rozhlasu. Nemám rád bariéry mezi médii, řekl

Jakub Zelenka Lukáš Prchal Jakub Zelenka, Lukáš Prchal
Aktualizováno 20. 6. 2017 18:29
Už druhým rokem se v úterý udělovaly Krameriovy ceny za nezávislou žurnalistiku. Za akcí stojí Asociace nezávislých médií, která sdružuje i dezinformační weby a lidi spjaté s proruskou propagandou. V porotě už druhým rokem zasedl i ředitel veřejnoprávního Českého rozhlasu René Zavoral. "Komunikace je důležitější než stavění bariér mezi různými světy médií. Byl jsem členem poroty v loňském roce a nevidím důvod, proč bych opět nepřijal členství," řekl Zavoral online deníku Aktuálně.cz.
Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.
Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. | Foto: DVTV

Praha - Už druhým rokem se v úterý odpoledne udílely Krameriovy ceny za nezávislou žurnalistiku. Cenu udílí Asociace nezávislých médií, která sdružuje některé přední české dezinformátory. V porotě kontroverzní ceny i letos zasedl šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl nebo generální ředitel veřejnoprávního Českého rozhlasu René Zavoral.

Kromě Plesla a Zavorala seděl v porotě Radomír Pekárek ze serveru Prvnízprávy.cz nebo bývalý policejní prezident Stanislav Novotný, který je předsedou Asociace nezávislých médií. Zakládajícími členy asociace jsou kromě něj i Petr Žantovský a také dezinformátoři jako Jan Korál, který spravuje jeden z hlavních prokremelských webů New World Order Opposition, nebo Ondřej Geršl, který stojí za dalším proruským projektem AC24.

Podle Zavorala je ale vše v pořádku, místo v porotě prý vzal, aby mohl na cenu nominovat dlouholetého "rozhlasáka" Stanislava Motla. "Účastním se akce z důvodu, že nemám rád, když se staví bariéry mezi médii, ale naopak by měla vzniknout nějaká míra komunikace. Ta je důležitější než stavění bariér mezi různými světy médií. Byl jsem členem poroty v loňském roce a nevidím důvod, proč bych opět nepřijal členství," řekl serveru Aktuálně.cz Zavoral.

Mluvčí Rady Českého rozhlasu Jiří Vejvoda se k účasti Zavorala v porotě nechtěl vyjadřovat. "Zavoralovu přítomnost v porotě prodiskutujeme na příštím zasedání rady," uvedl pouze.

Bývalý předseda rozhlasové rady Michal Stehlík Zavoralovu účast v porotě považuje za problém. "Myslel jsem, že to byl minule omyl, který se neměl opakovat. Ředitel Českého rozhlasu by se takových akcí účastnit neměl. Už nemůže jít o omyl, ale o rozhodnutí pana ředitele, které je podle mě chybné. Rada by se tím měla zabývat," myslí si Stehlík.

Oprava

Vážení čtenáři, v textu se vyskytla chyba ve dvou jménech. Redakce nepřesnost opravila.

Jednalo se o jméno pana Stanislava Motla a šéfredaktora webu prvnizpravy.cz Radomíra Pekárka. Za nepřesnost se omlouváme.

Udělování cen ve Slovenském domě v Praze se Zavoral přímo nezúčastnil, zastupoval ho šéf jeho kanceláře. Ocenění byli třeba dlouholetý novinář Českého rozhlasu Stanislav Motl, bloger Ladislav Větvička, historik Vlastimil Vondruška, Zdeněk Zbořil, Otakar Miloslav Maria Schmidt a Jana K. Studničková. Během akce také zazpíval Jaromír Nohavica. Ten se zároveň stal kmotrem knihy Otevřené dopisy Petra Žantovského.

Sám Žantovský hájí Krameriovu cenu se stejným zdůvodněním jako ředitel Českého rozhlasu Zavoral, tedy že bourá bariéry mezi médii. "Cenu jsem před časem vymyslel já a jsem také jejím hlavním organizátorem. Cenu samozřejmě vyhlašuje Asociace nezávislých médií - jsem členem její rady, předseda Asociace nezávislých médií Novotný je členem poroty ceny - ale kompletní exekutivní produkce obou ročníků byla na mně. Krameriova cena vznikla jako most mezi "mainstreamem" a "alternativou". Oceněné novinářské osobnosti v obou ročnících pocházejí z obou stran. Útoky na tuto cenu proto považuji za útoky na snahu o vzájemné porozumění a spolupráci," uvedl Žantovský ve vyjádření pro Aktuálně.cz.

Loni ceny získali například Tereza Spencerová z Literárních novin a Parlamentních listů, Tomáš Hauptvogel z Primy nebo Ondřej Neff z Neviditelného psa.

Za "velmi nešťastnou" označil účast generálního ředitele Českého rozhlasu na této akci odborník na média Václav Štětka. "Legitimizuje spolek, který zaštiťuje média s reputací šiřitelů dezinformací a prokremelské propagandy. Je paradoxní, že se Český rozhlas jako vysoce profesionální a důvěryhodné médium tímto způsobem ocitá ve společnosti obskurních internetových kanálů, jejichž aktivity nemají s opravdu kvalitní a nezávislou žurnalistikou nic společného," sdělil Aktuálně.cz.

Mediální analytik Milan Šmíd se k působení ředitele rozhlasu ani šéfredaktora MF Dnes v porotě nechtěl příliš vyjadřovat. "Je to jejich osobní volba. Já osobně bych to místo přijal jedině tehdy, kdyby se ANM distancovala od zakladatelů Geršla a Korála. Neboť oba mají k nezávislým médiím a žurnalistice daleko," řekl Šmíd.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 2 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy