reklama
 
 

V policejní tělocvičně se šířil černý kašel. Nadřízení nezasáhli a teď mě šikanují, tvrdí nakažený

29. 9. 2017 5:30
Policista se loni v listopadu nakazil v policejní tělocvičně černým kašlem. Upozornil na to své nadřízené, ti ale podle něj situaci bagatelizovali. Nakazit se v tělocvičně měli i další tři jeho kolegové a jedna uklízečka. Případem se před pár týdny začala zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů, která vyšetřuje trestné činy policie.

Praha - Dlouholetý policista a specialista na padělky chodil pravidelně boxovat do policejní posilovny v Krakovské ulici v centru Prahy. Loni v listopadu se tam ale společně s dalšími policisty nakazil černým kašlem. Když se o nemoci dozvěděl, vše nahlásil. Kvůli oznámení se ale podle svých slov stal obětí šikany ze strany nadřízených. Případ teď vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

"O tom, že je v té tělocvičně černý kašel, jsem se dozvěděl až od uklízečky. Ta se zděsila, proč tam chodím, když je tam černý kašel a svrab," vzpomíná vrchní komisař Marian Janoušek na chvíli, kdy se o riziku nákazy dozvěděl. Vzápětí se na poradě svého vedoucího ptal, zda je to pravda. Vedoucí mu pak údajně sdělil, že to pravda je a že už jsou nakaženi tři policisté.

"Chtěl jsem jít na testy, ale vedoucí mi řekl, ať ještě počkám. Později mi oznámil, že žádná opatření kvůli černému kašli nejsou a že se budova vystříkala savem a tím to haslo. Není jen tak možné něco postříkat savem a nenahlásit to hygieně," diví se Janoušek a tvrdí, že vedení policie nejdříve věc bagatelizovalo prohlášením, že se policista nakazil asi v metru, i když se vědělo, že černý kašel je v tělocvičně.

Vedení policie podle něj přesto nezakázalo do tělocvičny chodit a neudělalo ani jiná opatření. "Tak mi to řekl můj nadřízený," říká Janoušek. Na vyšetření se přesto rozhodl sám jít, protože měl doma nemocné dítě a nechtěl, aby od něj dostalo nakažlivou chorobu.

Situaci podle Janouška nechtěla řešit policejní lékařka. "Musel jsem ji přesvědčit, aby mi vzala krev, a odběr černý kašel potvrdil," dodal Janoušek.

Spolu s ním se měli černým kašlem v tělocvičně nakazit další tři policisté a jedna uklízečka. Hlavní hygienička Eva Gottvaldová v dopisech se zástupci Mobbing Free Institutu, který se o případ také zajímá, uvedla, že celkem se v roce 2016 nakazilo sedm policistů. Dopisy má Aktuálně.cz k dispozici, Gottvaldová na otázky Aktuálně.cz neodpověděla.

Co je černý kašel?

Černý kašel je infekční bakteriální onemocnění, které se přenáší kapénkovou infekcí. Projevuje se jako velmi silný, dráždivý kašel, který může být až dávivý, u některých typů onemocnění se objevuje i vykašlávání hlenu. Černý kašel doprovází i vysoké teploty, někdy až okolo 40 stupňů Celsia.

Janoušek podal trestní oznámení na svého vedoucího, jehož jméno redakce zná. Vytýká mu, že umožnil šíření nakažlivé nemoci. Případem se už zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů.

"Trestní oznámení jsem podal, protože nikdo neučinil dlouho žádná opatření v souvislosti s černým kašlem, vedení to nechávalo prostě být. A navíc mi nikdo jako oznamovateli nic nechtěl říct a po osmi měsících jsem se dozvěděl jenom to, že moje podání byla omylem založena," dodává Janoušek s tím, že vše má zdokumentované a svou verzi příběhu může dokázat i u soudu.  

Jeho případem se před pár týdny opravdu začala GIBS zabývat. "V současné době mohu pouze potvrdit,  že se případem podezření ze šíření nakažlivé nemoci Generální inspekce bezpečnostních sborů zabývá," řekl mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Na začátku září policista Janoušek podal druhé trestní oznámení kvůli šikaně ze strany svého nadřízeného. "Začalo to, když jsem podal to oznámení na šíření nakažlivé choroby, do týdne byl u mě nadřízený a rozčiloval se, že jsem to podal na něj. Pak už mi jen řekl, že zařídí, abych šel bez renty do civilu," vypráví Janoušek.

Od té doby čelil podle svých slov soustavnému nátlaku ze strany nadřízených. Janoušek tvrdí, že za ním pak jeho nadřízený obden chodil a ptal se jej: "Kdy už konečně vypadneš?" Podal kvůli tomu na vedoucího trestní oznámení, ke kterému se podle něj ze stejného důvodu přidala řada jeho bývalých kolegů.

Nakonec Janouška vedení poslalo na studijní pobyt na jiné pracoviště a musí se zabývat jiným druhem kriminality, který dělat neumí a nechce. "Navíc dělám práci, kterou obyčejně dělají lidé, kteří se zaučují a vyšli zrovna ze školy," vysvětluje policista, který požaduje náhradu škody za to, že se nakazil, aniž by jej někdo před výskytem černého kašle na pracovišti v centru Prahy varoval.

"Důležité ale je, aby se to už neopakovalo. Tady se jedná jen o černý kašel, ale kdyby se tam rozšířila třeba žloutenka a nikdo s tím nic nedělal, tak si představte, co se děje. Tady někdo porušil předpisy," uzavřel.

Redakce oslovila pražskou policii, aby se k případu šíření nakažlivé nemoci a údajné šikany vyjádřila. Mluvčí Tomáš Hulan však vzkázal, že se policie vyjádřit nemůže, "neboť vámi dotazovanou situaci momentálně prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů".

autor: Lukáš Prchal | 29. 9. 2017 5:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama