V Plzni vede heroin, v Praze kokain, ukázal rozbor vody

ČTK ČTK
9. 10. 2013 14:40
V Brně je mezi narkomany oblíbená extáze, v Ústí nad Labem a Ostravě pervitin.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Wikimedia Commons

Horní Bříza - Z deseti měst v Česku, kde vodohospodáři a správci kanalizací měří přítomnost drog v odpadních vodách, má Plzeň největší spotřebu heroinu.

V Praze převažuje kokain, v Brně extáze, v Ústí nad Labem a Ostravě pervitin. Vyplývá to z prvních analýz kanalizačních sítí, které budou ve spolupráci se sociology pokračovat, řekl Lubor Hruška, šéf ostravské obecně prospěšné společnosti Accendo-Centrum pro vědu a výzkum.

"Překvapilo nás to. Další je Ústí nad Labem, ale Plzeň má úplně jiný charakter," uvedl. Na území města se vyskytuje hodně lidí užívajících heroin, ale nemusí jít o občany Plzně.

Projekt zadalo a dotuje ministerstvo vnitra a je součástí Programu bezpečnostního výzkumu ČR. Analytické postupy převzal výzkumný ústav z Itálie a ze Španělska. Výzkum sleduje tři česká města, a to Prahu, Plzeň a Ústí nad Labem a sedm moravských - Brno, Ostravu, Frýdek-Místek, Karvinou, Havířov, Český Těšín a Orlovou.

"V Plzni jsme za týden identifikovali 7500 dávek heroinu a počtem obyvatel dvojnásobná Ostrava má 'jen' 6000 dávek. Ještě větší Brno je s Plzní srovnatelné," uvedl Hruška. Ostatní sledované drogy mají v Plzni ve vztahu k jiným městům podprůměrné hodnoty.

Kromě heroinu sleduje výzkumný tým ještě pervitin, kokain, amfetamin a extázi. "Dále analyzujeme marihuanu jako vstupní drogu, u níž bychom mohli dokázat vliv na mládež," uvedl Hruška. Pervitinu je v Plzni daleko méně, nejvíce je v Ústí nad Labem a v Ostravě. V Praze je velmi výrazný kokain, v Ústí nad Labem kromě pervitinu také amfetamin. V extázi, tedy taneční droze, vede Brno a výrazná je také Praha.

"Dražší drogy jako heroin a kokain se samozřejmě objevují více v ekonomicky silných městech, jako je Plzeň a Praha. Levnější, jako je pervitin, v Ústí a na severní Moravě," uvedl Hruška. Podle něj ale také může být v Plzni dalším důvodem zvýšená konzumace heroinu Romy, "kteří jsou na něm závislí", a dále zahraničními návštěvníky Plzně. Přesné vysvětlení ale zatím sociologové nemají.

Přesné údaje budou v listopadu

Hlavním aktérem prvního podobného projektu v ČR je Výzkumný ústav vodohospodářský, s nímž spolupracují správci kanalizací ve městech. "Týdenní monitoring se třikrát opakuje. Každý den se 24 hodin vzorkuje a ze vzorků se dělají analýzy," řekl Hruška.

Výzkumníci jsou nyní ve třetině projektu a výsledky budou prezentovat v městech v listopadu, kdy budou mít zcela přesné údaje. Výsledky budou publikovány.

"Několikrát to budeme opakovat, abychom měli stabilní výsledky a znali i nějaké sezonní variability," vysvětlil. V Ostravě ještě hledají ohniskové body, které řeknou, kde je nejvyšší výskyt drog. V Plzni se měří pouze na celkovém soutoku na čistírně odpadních vod.

 

Právě se děje

Další zprávy