Obrazem: V Plzni uctili 137 obětí okupace. Jménem na dlažbě. To je místo, kde většina z nich zemřela

Obrazem: V Plzni uctili 137 obětí okupace. Jménem na dlažbě. To je místo, kde většina z nich zemřela
Pražská ulice v Plzni před Masnými krámy, kde je Západočeská galerie.
Právě tudy se před padesáti lety sunuly ruské tanky.
"Anatomie skoku do prázdna" se jmenuje výstava českých a slovenských výtvarníků.
Výstava je prvním pokusem shromáždit díla, která vznikla mezi lety 1966 až 1973. Od naděje z oživení občanské společnosti přes šok z invaze vojsk Varšavské smlouvy až po rezignaci v normalizaci.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
22. 8. 2018 0:10
"Buďme hrdí a svobodní, jsme tím povinováni 137 obětem ruské okupace z roku 1968," řekl iniciátor vzpomínky Jaroslav Bárta.

Západočeská galerie v Plzni připravila k padesátému výročí okupace velkou výstavu československých výtvarníků reflektující bouřlivé změny ve společnosti mezi lety 1966-1973. Středobodem je trauma ze srpna 1968.

Na 21. srpna nabídli Plzeňanům řadu doprovodných akcí, kterou zakončila pieta za 137 dosud známých obětí okupace. Jsou mezi nimi hrdinové, kteří si lehli před tank a doufali, že ho tak zastaví, i dvouletý chlapec sražený obrněncem před svým domem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy