V Petrově se dnes otevřel největší přístav na Baťově kanále

ČTK ČTK
22. 8. 2015 14:47
Baťův kanál se má v budoucnosti prodloužit o dalších 23 kilometrů. Na severu do Kroměříže a na jihu do Hodonína.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: batacanal.cz

Petrov - V Petrově na Hodonínsku se dnes otevřel největší přístav na Baťově kanále, může v něm kotvit až 44 výletních lodí. Přístav by měl pomoci i dalšímu rozvoji turistického ruchu v Petrově a okolí. Současná kapacita přístavu byla malá a spousta lodí jen projela, uvedl při otevření ředitel Ředitelství vodních cest ČR Lubomír Fojtů. Ročně se přitom po Baťově kanále plaví okolo 75 000 lidí.

V současné době je splavných 53 kilometrů Baťova kanálu. Kanál je částečně umělá stavba a částečně splavněná Morava mezi Otrokovicemi a slovenskou Skalicí. V budoucnu se má cesta protáhnout o 23 kilometrů, na severu do Kroměříže a na jihu do Hodonína. Kvůli tomu je ještě nutné postavit plavební komory v Bělově a v Rohatci, hotové by měly být v roce 2018.

Náklady na petrovský přístav byly 38 milionů korun. "Otevřením nového moderního přístavu začíná nová kapitola turistické plavby na Baťově kanále. Polovina míst bude vyčleněna pro návštěvníky Petrova, kteří budou moci zastavit kdykoliv během dne či zůstat přes noc. Ostatní nabízíme pro stání plavidel na celou sezonu, případně na kratší dobu. Věříme, že se také najde podnikatel s půjčovnou kajutových lodí," uvedl Fojtů.

Novinkou na kanále jsou elektrické přípojky a možnost načerpání pitné vody, také možnost odčerpání odpadní vody. Příští rok má přibýt čerpací stanice a jeřáb na zvedání lodí z vody.

Petrov si slibuje od přístavu výrazné zvýšení cestovního ruchu a podnikatelských příležitostí. Podle vzorů ze zahraničí i českých zkušeností se předpokládá, že lidé pouze neprojedou, ale v obci vystoupí a nějakou dobu zůstanou ve vinařské obci s ojedinělými vinnými sklepy v lokalitě zvané Plže, která je i památkovou rezervací. "Vedle přístavu jsme postavili nové parkoviště a upravili cesty tak, aby vznikla důstojná brána do obce. Dosud zde mnoho lodí ani nezastavilo, protože přístaviště bylo stále plné," uvedla starostka Eva Mlýnková.

Ředitelství vodních cest chystá ještě stavbu přístavu v Napajedlích a rozšíření přístavu ve Veselí nad Moravou. V současnosti se v okolí kanálu pohybuje okolo čtvrt milionu turistů ročně, počet by se mohl po vylepšení infrastruktury ještě zvýšit. Baťův kanál je nejnavštěvovanější vodní cestou v ČR. Příklad si z něj berou i obce na Labi, které by mělo být splavné od Pardubic až do Děčína, výhledově by se mělo dát plout i po Vltavě z Českých Budějovic až do Mělníka.

 

Právě se děje

Další zprávy