V pádu Peake na obraně měla prsty Nagyová, píše policie

Radek Nohl Radek Nohl
22. 5. 2014 5:56
Vyšetřovatelé zjistili, že Nagyová obvinila Petra Nečase ze vztahu s Karolínou Peake.
Karolína Peake byla ministryní obrany jen osm dní. Vyšetřování ukázalo, že důvodem jejího konce byla i Nagyová.
Karolína Peake byla ministryní obrany jen osm dní. Vyšetřování ukázalo, že důvodem jejího konce byla i Nagyová. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - O rychlosti, s jakou skončila na ministerstvu obrany Karolína Peake, se povídaly vtipy, ale zřejmě až policejní vyšetřování v kauze bývalé vrchní ředitelky kabinetu předsedy vlády Jany Nagyové (dnes Nečasová) odkrylo, proč byl její konec tak bleskový.

Z výpovědí a odposlechů, které detektivové získali během šetření případu a k jejichž detailům se deník Aktuálně.cz nyní dostal, vyplynulo, že na pád měla výrazný vliv právě Nagyová - současná manželka tehdejšího premiéra Petra Nečase.

Ale popořádku. Peake se stala ministryní obrany 12. prosince 2012. A mezi prvními, se kterými jednala po svém nástupu do úřadu, byl její předchůdce Alexandr Vondra a tehdejší první náměstek Vlastimil Picek.

Plán od Picka

Picek - jak dosvědčila Peake na policii - při prvním setkání předal své nadřízené návrh aktivit na následující dva až tři měsíce. Jenže ministryně se harmonogramu nedržela. Během několika hodin Peake kromě Picka vyhodila i ředitele Národního úřadu pro vyzbrojování Pavla Bulanta.

Pavel Bulant a Vlastimil Picek.
Pavel Bulant a Vlastimil Picek. | Foto: army.cz

U Nečase se ale tento krok nesešel s pochopením. "Setkala jsem se s pro mne nečekaně silnou až hysterickou reakcí premiéra, který na mne několik minut křičel do telefonu," řekla Peake na policii.

Během výslechu také přiznala, že bylo zřejmě chybou, že personální změny nekonzultovala právě s premiérem a Janou Nagyovou.

S ní se Peake podle svých slov prvně setkala díky bývalému předsedovi Věcí veřejných Vítu Bártovi. Ten se údajně s Nagyovou scházel pravidelně ve středu.

Nečas vztah s Peake popřel

Peake do policejního protokolu uvedla, že se s tehdejší vrchní ředitelkou Nečasova kabinetu viděla výjimečně. Důvodem byl zřejmě i fakt, že Nagyová neměla exministryni v oblibě. Naznačuje to například záznam hovoru z 12. ledna 2013. Na něm Nagyová svého partnera obviňuje ze vztahu s Peake. Tehdejší premiér ale vše popřel.

Během rozhovoru však Nečas také řekl, že "její jmenování (Peake) byl kšeft, který dohodl kvůli ODS a ve skutečnosti to dohodl Kuba" (exministr průmyslu a bývalý první místopředseda strany), a že "Peake nemilosrdně z obrany vyrazil, tak jak se spolu domluvili".

Petr Nečas svůj vztah s Peake v rozhovoru s Nagyovou popíral.
Petr Nečas svůj vztah s Peake v rozhovoru s Nagyovou popíral. | Foto: Ludvík Hradilek

Na policii bývalá ministryně obrany prohlásila, že ji Nečas tlačil k rezignaci a chtěl po ní, aby vrátila Picka a Bulanta zpět do funkce. Peake to neudělala, a tak tehdejší premiér navrhl její odvolání prezidentu Václavu Klausovi, který mu vyhověl.

Nagyové podle Peake vadilo i to, že ji neinformovala o důležitých věcech. Třeba o tom, že opouští Věcí veřejné, či o některých jejích krocích na ministerstvu. "Ona mi sama řekla, že jestli mám ve vládě normálně fungovat, měla bych své kroky konzultovat s premiérem Nečasem, ale vždy jejím prostřednictvím," uvedla Peake do protokolu.

Po svém konci na ministerstvu obrany se s Nagyovou sešla už jen na Úřadu vlády a v Kramářově vile. Peake tehdy po Nagyové požadovala, zda by mohla dostat zpět svoji kancelář na Úřadu vlády, o kterou s přechodem na ministerstvo obrany přišla a na kterou měla z pozice vicepremiérky nárok. To se ale už nikdy nestalo.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 42 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy