V průmyslovém areálu TOMA v Otrokovicích hořelo, valil se černý dým

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 7. 2016 20:00
Požár v úterý zachvátil jednu z budov v průmyslovém areálu TOMA v Otrokovicích na Zlínsku. Hustý dým byl vidět ze vzdálenosti několika kilometrů a vítr ho hnal směrem k nedaleké rekreační oblasti. Na místě zasahovalo 16 hasičských jednotek. Evakuace nebyla nutná, nikdo nebyl zraněn.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Zdenka Štrauchová, HZS Libereckého kraje

Zlín - Jednu z budov v průmyslovém areálu TOMA v Otrokovicích na Zlínsku zasáhl požár. Doprovázel ho hustý černý dým, který byl viditelný nad městem se vzdálenosti několika kilometrů. Požár je již uhašen, škoda je předběžně odhadována na 1,5 milionu korun. Řekl to mluvčí hasičů Roman Žemlička. Na místě zasahovalo 16 hasičských jednotek. Evakuace nebyla nutná, nikdo nebyl zraněn.

Černý dým v blízkosti rekreační oblasti Štěrkoviště zahalilo město kolem 13:00. Na místo původně dorazilo pět jednotek hasičů, které vzápětí posílily další. Městem se ozývaly sirény, policisté místo ohradili páskou. "Požár zasáhl venkovní sklad lisovaného plastu a textilu a plechový objekt, kde byly uskladněny sudy s kapalinami a olejem, které při požáru vybuchovaly. Škoda na uskladněném materiálu a objektu je předběžně vyčíslena na 1,5 milionu korun," uvedl Žemlička.

Hasičům se podařilo dostat požár záhy pod kontrolu, během několika desítek minut vystřídal černou barvu na obloze bílý a šedý dým, který postupně mizel. "Na místě ještě některé jednotky zůstávají, rozhrabává se venkovní skládka a místo se prolévá vodou. Předpokládáme, že zde ještě několik hodin zůstanou a místo po jejich odchodu budou střežit dvě jednotky dobrovolných hasičů," řekl před 16:30 mluvčí hasičů. Podle mluvčí zlínské policie Mileny Šabatové na místě zasahovalo také několik policejních hlídek, které zajistily místo a uzavřely okolní silnice.

Příčina požáru není podle hasičů zatím zřejmá, pracuje se se všemi možnými verzemi. V objektu je kamerový systém, který využije vyšetřovatel při své práci. Případ je kvalifikován jako obecné ohrožení z nedbalosti, řekla policejní mluvčí. Ve stejném areálu hořelo v srpnu před třemi lety. Pravděpodobně se tam tehdy vznítil benzin v místnosti s barvami a tmely. Škodu tehdy hasiči vyčíslili na 4,5 milionu korun, při požáru nebyl nikdo zraněn.

Zhruba o 13 kilometrů dále v Mladcové u Zlína zaměstnal zhruba ve stejné chvíli dalších 13 jednotek hasičů rozsáhlý požár pole při sklizni obilí. Požár na ploše asi deset metrů čtverečních se kvůli větru rychle zvětšoval až na délku 250 metrů a začal se přibližovat k zahrádkářské osadě.

"V jednom okamžiku plameny obklíčily jedno vozidlo hasičů, které mělo technickou závadu. Hasiči tak v té chvíli zachraňovali sami sebe," uvedl Žemlička. Nakonec se hasičům podařilo plameny rychle zlikvidovat. Požár zničil 18 hektarů z celkové plochy 22 hektarů ječmene. Majitel vyčíslil škodu předběžně na 600 tisíc korun. Příčina požáru se vyšetřuje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, v prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,17 miliardy dolarů (24,6 miliardy Kč), což je meziročně nárůst na více než trojnásobek. Tržby se ale zvýšily o pět procent na 887 milionů USD (18,7 miliardy Kč), uvedla firma ve své výsledkové zprávě. Na hospodaření stále doléhají dopady koronavirové krize a s ní spojené omezení cest.

Tržby jsou ale vyšší i ve srovnání s rokem 2019, tedy s obdobím před pandemií. Firma také zaznamenala nárůst počtu rezervací, což dává do souvislosti s ustupující pandemií a s očekávaným návratem k masovému cestování. K vysoké ztrátě v prvním čtvrtletí částečně přispěly i výdaje, které má firma s obsluhou dřívějších úvěrů.

Protipandemická opatření mají negativní dopady na tržby Airbnb v celém světě, zejména ale v Evropě. Růst poptávky po cestování firma zaznamenala ve Spojených státech, zájem registruje u pronájmů blízko pláže a na horách. U rezervací ve městech, kde byl před pandemií zájem tradičně velmi silný, se zatím nic zásadního nezlepšilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy