V Olomouci zemřel ve věku 93 let válečný veterán Oldřich Vladař

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 12. 2018 15:42
Ve věku 93 let zemřel v neděli 23. prosince ve Vojenské nemocnici Olomouc válečný veterán Oldřich Vladař, který byl za 2. světové války členem odboje. ČTK to dnes sdělil ředitel Vojenské nemocnice Olomouc Martin Svoboda.
Foto: Aktuálně.cz

Vladař byl členem boskovické partyzánské skupiny Vela vedené kapitánem Josefem Dřímalkou a Heřmanem Hrubým. Podílel se na diverzních akcích na železnici, komunikacích a telegrafním spojení.

"Po osvobození absolvoval Vojenskou akademii v Hranicích na Moravě, ale jeho nadějná důstojnická kariéra byla ukončena počátkem 50. let pro jeho negativní postoj ke vstupu do KSČ," uvedl Svoboda.

V polovině 50. let byl Vladař povolán zpět do armády, jelikož bylo třeba ustanovit vedoucího vojenské katedry při olomoucké lékařské fakultě. Současně vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a v roce 1965 získal titul inženýra.

"Do služebního důchodu odešel v roce 1980. Do hodnosti plukovníka ve výslužbě byl povýšen v roce 2005 a až donedávna se aktivně účastnil pietních akcí a přednášek pořádaných veteránskými organizacemi," podotkl Svoboda.

Poslední rozloučení s plukovníkem Vladařem bude 3. ledna v obřadní síni krematoria v Olomouci - Neředíně.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

před 1 hodinou

Bílý dům mě připravil už o pět miliard dolarů, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump službou vlasti v Bílém domě přišel až o pět miliard dolarů (115 miliard korun). Řekl to novinářům s tím, že kdyby měl možnost se znovu rozhodnout, nezaváhal by ani chvilku a opět si vybral práci pro Spojené státy, napsala agentura Reuters.

Odhad Trumpova jmění se podle Forbesu či Bloombergu pohybuje okolo tří miliard dolarů (68 miliard korun), přesná částka ale známa není.

"Jestli tratím dvě miliardy dolarů, pět miliard dolarů, nebo méně, to je úplně jedno. Je mi to jedno," řekl Trump. "Dělám to pro tuto zemi, dělám to pro lidi," dodal.

Další zprávy