V obnovitelných zdrojích máme na víc, míní odborníci. Šance vidí ve slunci i větru

Magdaléna Čevelová
3. 7. 2019 20:23
Evropská unie se loni shodla na strategii, podle které by se do roku 2030 mělo z obnovitelných zdrojů vyrábět 32 procent energie. Český plán přitom počítá jen se zhruba pětinovým podílem. Podle nové analýzy Komory obnovitelných zdrojů energie by ale Česko mohlo dosáhnout na bezmála 25 procent. "Pokud by se vláda rozhodla být v čisté energetice tahounem, může být podíl čisté energetiky ještě vyšší," uvedl předseda komory Štěpán Chalupa.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Evropská komise v půlce června zveřejnila hodnocení klimaticko-energetických plánů členských zemí, které státy odevzdávaly na přelomu roku. Česko v plánu uvedlo, že zvýší do roku 2030 podíl energie vyrobené z obnovitelných zdrojů na 20,8 procenta. To se však komisi nelíbilo, návrh vrátila a doporučila Česku podíl zvýšit.

Podle odhadu komise by Česko mohlo dosáhnout na cíl 23 procent; nyní má půl roku na to, aby svůj plán přepracovalo. "V oblasti výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů máme dokonce vůbec nejnižší cíl mezi státy EU," upozornil programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

Komora obnovitelných zdrojů energie, která sdružuje profesní asociace jednotlivých zdrojů, je v nyní představené analýze ještě optimističtější než komise. "Podle středního scénáře bychom mohli dosáhnout na podíl 24,38 procenta energie z obnovitelných zdrojů," řekl na úterním zasedání komory její předseda Štěpán Chalupa.

Více solárních a větrných elektráren

Posun kupředu ve větším využití obnovitelných zdrojů spočívá podle Chalupy ve třech hnacích silách - levných fotovoltaických panelech, levných větrných elektrárnách a klesajících nákladech na baterie. "V roce 2030 bude už většina uhelných elektráren a tepláren odstavena. Pokud se podíváme na cenu, jsou větrné a fotovoltaické elektrárny nejlevnějším zdrojem vůbec," uvedl.

Nejvíce peněz by podle analýzy šlo na výstavbu fotovoltaických elektráren, podpory by se však dočkala i tepelná čerpadla, kotle na biomasu nebo větrné elektrárny.

Podle odborníků totiž větrný sektor stagnuje, do provozu je uváděno jen pár elektráren ročně. "Z větru je v Česku reálné získávat zhruba čtvrtinu spotřeby elektřiny, což znamená postavit asi 1300 větrných turbín. Ministerstvo průmyslu a obchodu ve svém plánu počítá jen s asi deseti novými větrnými elektrárnami ročně, tedy de facto se zachováním statu quo," uvedl předseda České společnosti pro větrnou energii Michal Janeček.

Peníze má přinést prodej emisních povolenek

Podle analýzy komory by největší část peněz na rozvoj obnovitelných zdrojů stát získal z obchodování s emisními povolenkami. "Tím se naplní princip, že emisní obchodování je nástrojem boje s klimatickou krizí," řekl bývalý ministr životního prostředí a expředseda zelených Martin Bursík, který pro komoru sleduje novelu zákona o emisním obchodování.

Cena povolenek v posledních letech vyskočila nahoru a drží se kolem 25 eur za tunu. "Experti předpokládají, že dál poroste. Česko by z nich na podporu obnovitelných zdrojů mohlo pro roky 2021 až 2030 získat kolem 350 miliard korun, o další miliardy mohou investoři soutěžit v rámci celé unie," dodal Chalupa.

Další peníze budou k dispozici z evropských fondů po roce 2021 v rámci nového programového období. Tímto řešením chce komora přispět k odvrácení klimatické krize a přesvědčit ke změně nejen ministerstvo průmyslu, které s Evropskou komisí komunikuje, ale také veřejnost.

Ministerstvo chce investovat do biomasy

Právě ministerstvo průmyslu někteří odborníci za jeho klimaticko-energetický plán kritizují. "Místo na rozvoj střešních fotovoltaik, solárních kolektorů nebo větrných i vodních elektráren a tepelných čerpadel se ministerstvo zaměřilo na příliš intenzivní využívání biomasy z lesů a polí. Takovéto nadměrné využívání biomasy může lesy i zemědělství poškodit," okomentoval návrh plánu Jan Habart, předseda Českého sdružení pro biomasu CZ Biom.  

Ministerstvo se brání, že plán vypracovalo tak, aby nedošlo k neúměrné zátěži obyvatel. "Naší snahou je samozřejmě přispět k cílům EU. Také je ale třeba brát v potaz reálné podmínky v zemi a související ekonomické dopady," uvedl náměstek pro energetiku René Neděla. Tvrdí, že řadu doporučení, která Brusel ve zprávě zmiňuje, návrh původního plánu již obsahuje. "Ve druhé polovině roku se zaměříme na vyjasnění posouzení a doporučení v rámci dialogu s komisí a na dopracování návrhu," dodal Neděla.

Dalším milníkem mohl být rok 2050. V polovině června země EU jednaly o schválení závazku, že sníží do uvedeného roku evropskou uhlíkovou bilanci na nulu, aby zbrzdily globální změny klimatu. Česko společně s Polskem a Maďarskem a Estonskem ale zabránilo přijetí závěru. "Proč máme 31 let předem rozhodovat o tom, co bude v roce 2050?" řekl premiér Andrej Babiš, podle nějž by plán poškodil tuzemské hospodářství.

Video: Století páry skončilo: stát ztrácí v energetice klíčovou roli

Nové technologie a decentralizace, která je spojena s rozšířením obnovitelných zdrojů, úplně mění postavení velkých energetických hráčů a také státu. | Video: Svaz moderní energetiky
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Inter nedokázal překonat Miranteho, s AS remizoval 0:0

Fotbalisté Interu Milán remizovali v 15. kole italské ligy s AS Řím 0:0 a v čele tabulky mají dvoubodový náskok před mistrovským Juventusem. Ten nastoupí proti Laziu v sobotu. Inter, soupeř pražské Slavie v Lize mistrů, bodoval v Serii A poosmé za sebou.

Inter měl převahu a řadu šancí, ale pokaždé narazil na brankáře hostů Antonia Miranteho. Šestatřicetiletý gólman v sedmé minutě nedovolil skórovat Romeluovi Lukakuovi, v závěru prvního poločasu Marcelo Brozovič římskou branku přestřelil. Mirante pak na začátku druhé půle zneškodnil i střelu Matíase Vecina, neprosadil se ani Lautaro Martínez.

Před zápasem vyvolal velké pozdvižení deník Corriere dello Sport, který dal na první straně k fotografiím hráčů tmavé pleti Chrise Smallinga z AS a Lukakua titulek "Black Friday". List byl obviněn z rasismu, jeho představitelé nicméně na tomto spojení nic špatného neshledali.

před 2 hodinami

Neznámí ozbrojenci v Bagdádu postříleli nejméně 15 lidí, 60 dalších zranili

Ozbrojenci v autech na bagdádském náměstí Chilání v pátek zastřelili nejméně 15 lidí včetně nejméně dvou policistů a 60 dalších zranili. Kdo za útokem stojí, zatím není jasné. S odvoláním na sdělení bezpečnostních složek a zdravotníků o tom informovala agentura AP.

Incident se stal v místě, kde se konají protesty. Lidé v panice začali před střelbou utíkat na nedaleké náměstí Tahrír a do blízkých mešit.

Střelba se odehrála ve chvíli, kdy demonstranti zablokovali tři důležité mosty v Bagdádu, které vedou k takzvané zelené zóně, kde sídlí vláda. Nejmenovaný demonstrant agentuře AP sdělil, že se protestující na mostě Sinak ocitli pod palbou a na místě jsou mrtví a zranění.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Fotbalisty Watfordu povede Pearson, bude třetím koučem v sezoně

Fotbalisty Watfordu povede ve zbytku sezony trenér Nigel Pearson, který se poslední celek tabulky pokusí zachránit v anglické lize. Na lavičce nahradí odvolaného španělského kouče Quiqueho Sáncheze Florese.

Šestapadesátiletý Pearson, bývalý trenér Leicesteru, bude už třetím koučem Watfordu v tomto ročníku. Mužstvo vstoupilo do ligy pod vedením Javiho Gracii, ten ale ve funkci vydržel jen do začátku září. Flores byl po špatných výsledcích odvolán v neděli.

Watford z patnácti ligových zápasů vyhrál jen jeden. Od udržení ho v současné době dělí sedm bodů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy