V nýrské firmě uniklo 200 litrů jedovaté chemikálie. Čtyři lidé jsou v nemocnici na pozorování

ČTK ČTK
26. 6. 2017 10:10
Desítka hasičů musela v pondělí ráno zasahovat v nýrské společnosti Greiner aerospace CZ, kde unikl jedovatý isokyanát. Ten se používá při výrobě plastů. Chemikálie je nebezpečná pro člověka i životní prostředí. Hasiči zasahovali v přetlakových protichemických oblecích. Pomocí sorbentu uniklou látku stabilizují a ukládají do připravených nádob.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Jakub Plíhal

Nýrsko (Klatovy) - V nýrské firmě Greiner aerospace CZ uniklo v pondělí před šestou hodinou ranní zhruba 200 litrů jedovatého isokyanátu, konkrétně chemické látky Desmodur trial. Pracovníci byli evakuováni před příjezdem hasičů. Čtyři zaměstnanci byli z preventivních důvodů přepraveni do nemocnice na pozorování, řekla mluvčí krajských hasičů Pavla Jakoubková.

"Látka Desmodur trial se používá při výrobě plastů. Je nebezpečná pro člověka i životní prostředí. Hrozí mimo jiné otrava či poškození pokožky," uvedla mluvčí. Látka unikla pouze v prostoru haly, mimo ni se nerozšířila. Neohrozila spodní vody ani ovzduší.

Hasiči zasahovali v přetlakových protichemických oblecích. "Pomocí sorbentu uniklou látku stabilizují a ukládají do připravených nádob. Na místo se dostavila specializovaná firma, která nádoby odveze a zajistí jejich ekologickou likvidaci. Na závěr hasiči provedou dekontaminaci haly a předají ji zástupcům firmy," uvedla mluvčí.

Na místě bylo až 20 hasičů včetně chemické laboratoře z Třemošné, přítomni jsou také zástupci odboru životního prostředí a starosta. Únik nastal před začátkem ranní směny. Podle informací ČTK šlo o technickou závadu, prasklou hadici vycházející z nádrže.

Asi 200 kilogramů této chemikálie uniklo letos v lednu také ve výrobní hale firmy Borgers CZ ve Volduchách na Rokycansku. Nikdo se nezranil, zaměstnanci sami opustili halu ještě před příjezdem hasičů. V ovzduší byly nebezpečné látky hluboko pod přípustným limitem.

Greiner vyrábí v Nýrsku izolační systémy, zaměstnává přes 200 lidí.

 

Právě se děje

před 22 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrovství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája", si v prosinci zahraje na mistrovství světa.

V posledním kvalifikačním turnaji vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy