V nýrské firmě uniklo 200 litrů jedovaté chemikálie. Čtyři lidé jsou v nemocnici na pozorování

ČTK ČTK
26. 6. 2017 10:10
Desítka hasičů musela v pondělí ráno zasahovat v nýrské společnosti Greiner aerospace CZ, kde unikl jedovatý isokyanát. Ten se používá při výrobě plastů. Chemikálie je nebezpečná pro člověka i životní prostředí. Hasiči zasahovali v přetlakových protichemických oblecích. Pomocí sorbentu uniklou látku stabilizují a ukládají do připravených nádob.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Jakub Plíhal

Nýrsko (Klatovy) - V nýrské firmě Greiner aerospace CZ uniklo v pondělí před šestou hodinou ranní zhruba 200 litrů jedovatého isokyanátu, konkrétně chemické látky Desmodur trial. Pracovníci byli evakuováni před příjezdem hasičů. Čtyři zaměstnanci byli z preventivních důvodů přepraveni do nemocnice na pozorování, řekla mluvčí krajských hasičů Pavla Jakoubková.

"Látka Desmodur trial se používá při výrobě plastů. Je nebezpečná pro člověka i životní prostředí. Hrozí mimo jiné otrava či poškození pokožky," uvedla mluvčí. Látka unikla pouze v prostoru haly, mimo ni se nerozšířila. Neohrozila spodní vody ani ovzduší.

Hasiči zasahovali v přetlakových protichemických oblecích. "Pomocí sorbentu uniklou látku stabilizují a ukládají do připravených nádob. Na místo se dostavila specializovaná firma, která nádoby odveze a zajistí jejich ekologickou likvidaci. Na závěr hasiči provedou dekontaminaci haly a předají ji zástupcům firmy," uvedla mluvčí.

Na místě bylo až 20 hasičů včetně chemické laboratoře z Třemošné, přítomni jsou také zástupci odboru životního prostředí a starosta. Únik nastal před začátkem ranní směny. Podle informací ČTK šlo o technickou závadu, prasklou hadici vycházející z nádrže.

Asi 200 kilogramů této chemikálie uniklo letos v lednu také ve výrobní hale firmy Borgers CZ ve Volduchách na Rokycansku. Nikdo se nezranil, zaměstnanci sami opustili halu ještě před příjezdem hasičů. V ovzduší byly nebezpečné látky hluboko pod přípustným limitem.

Greiner vyrábí v Nýrsku izolační systémy, zaměstnává přes 200 lidí.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Na Maltě zadrželi muže, kterého podezírají ze zprostředkování vraždy novinářky

Maltská policie zadržela muže, kterého považuje za zprostředkovatele vraždy novinářky Daphne Caruanaové Galiziové. S odvoláním na své zdroje o tom v úterý informovala agentura Reuters. Podle listu Times of Malta zadržený nabídl policii spolupráci výměnou za prezidentskou milost. Novinářka, která psala o korupci ve vládních kruzích, zahynula při výbuchu bomby ve svém voze v říjnu 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy