V Notre-Dame byla mše k výročí Charty

ČTK
4. 2. 2007 21:49
Paříž - Proslulou katedrálou Notre-Dame na nábřeží Seiny zněla v neděli večer čeština a slovenština.

Stalo se to při mši sloužené ke 30. výročí vzniku Charty 77.

Mši vedl pařížský arcibiskup kardinál André Vingt-Trois a spolu s ním ji sloužili i jeho předchůdce na pařížském arcibiskupském stolci kardinál Jean-Marie Lustiger a pražský světící biskup Václav Malý.

Mší skončila série akcí, které byly ve Francii ke 30. výročí Charty 77 uspořádány.

Kardinál ocenil chartisty

Opíraje se o pasáž z evangelia svatého Lukáše a aniž se výslovně o Chartě 77 zmínil, ocenil kardinál Vingt-Trois ty, kdo našli odvahu odmítnout politický fatalismus, postavit se na pokojný odpor a pracovat pro změnu situace.

Biskup Václav Malý pak řekl, že mezi těmi, kdo bojovali proti totalitě, byli věřící i nevěřící, ale všichni měli společné to, že chtěli žít v pravdě a prožívat odpovědnou svobodu, a tak vědomě či nevědomě naplňovali poselství Krista.

Zároveň jménem Čechů a Slováků poděkoval Francouzkám a Francouzům, kteří úsilí těchto lidí podpořili. Řekl, že to byl nejlepší základ pro budování nové Evropy, přičemž dodal, že tato Evropa by bez duchovního základu stála na písku.

Charta ve Francii

Poděkování Bohu za opět nabytou svobodu přednesly také laické zástupkyně české a slovenské katolické obce.

Ve zcela zaplněném chrámu seděli na čelných místech slovenská velvyslankyně ve Francii Mária Krásnohorská, český velvyslanec Pavel Fischer a bývalý předseda Evropské komise Jacques Delors.

Ke 30. výročí vzniku Charty 77 bylo ve Francii uspořádáno několik vzpomínkových večerů a diskusí v Rennes, Dijonu a v Paříži. Tam šlo mimo jiné o kolokvium, které pod vedením politologa Jacquesa Rupnika a za účasti řady prestižních osobností uspořádalo francouzské Středisko pro mezinárodní studia a výzkum (CERI).
 

 

Právě se děje

před 38 minutami

Indie nakoupí od Američanů zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí svou návštěvu Indie. Cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Tvůrci filmu Mission: Impossible 7 kvůli koronaviru přerušili natáčení v Itálii

Natáčení nejnovějšího dílu akční ságy Mission: Impossible s Tomem Cruisem bylo v Itálii přerušené kvůli nárůstu lidí nakažených koronavirem. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oborový server The Wrap. Podle něj měl štáb tři týdny točit v Benátkách. "Kvůli přemíře opatrnosti, starosti o členy produkce a kvůli snaze benátských úřadů zamezit srocování davu měníme původní plán," potvrdil mluvčí společnosti Paramount, která snímek vyrábí. Podle ní herec Tom Cruise ještě do Benátek nedorazil a zbytek štábu se již bezpečně vrátil domů. Sedmý díl Mission: Impossible do českých kin přijde 22. července 2021.

Zdroj: AFP
Další zprávy