Za srážku vlaků na Hané pravděpodobně mohla nepovolená jízda. Opravy kolejí pokračují

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 8. 2021 14:45
V Němčicích nad Hanou na Prostějovsku se v sobotu odpoledne srazila lokomotiva s osobním vlakem. Doprava na trati mezi Nezamyslicemi a Kojetínem byl přerušena, ale oba vykolejené vozy jsou již odstraněny a v neděli po poledni byla zprovozněna jedna kolej.

Příčinou sobotní srážky lokomotivy a osobního vlaku v Němčicích nad Hanou na Prostějovsku byla pravděpodobně nedovolená jízda za návěstidlo, které ji zakazovalo. Uvedl to mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Vyšetřování příčin podle něj ale potrvá několik měsíců.

Po jedné koleji budou a s omezenou rychlostí budou vlaky v úseku pravděpodobně jezdit nejen v neděli, ale ještě i několik nadcházejících dnů. Opravné práce totiž budou pokračovat. "Další práce se budou teprve plánovat. Je třeba opravit poškozenou výhybku, druhou kolej i římsu nadjezdu," řekla mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Podle Twitteru Správy železnic se vlak a lokomotiva srazily přímo ve stanici Němčice nad Hanou a vykolejily dva osobní vozy. Provoz na trati byl zastaven v sobotu po 13. hodině, cestující nyní vozí náhradní autobusy. O tom, kdo nehodu zavinil, zatím Správa železnic nic neuvedla.

Zranění utrpěli dva lidé. Strojvedoucí byl s otřesem mozku letecky transportován do olomoucké nemocnice. Druhým zraněným je cestující z osobního vlaku, muž ve středním věku, kterého zdravotníci převezli s poraněním hrudníku do prostějovské nemocnice.

Práce na odstraňování vykolejených vozů začaly v sobotu večer. Na místo byl povolán speciální jeřáb. "Jeden nakolejený vůz se odvezl včera (v sobotu) večer, poté se odvezla lokomotiva z osobního vozu, následně samostatná lokomotiva. Poté jsme nakolejili nakloněný vůz a ten se také odvezl. Nakolejení bylo hotovo kolem půlnoci," uvedl Hrehuš.

Hasiči z vlaku evakuovali pět cestujících a personál vlaku. Podle Drážní inspekce, která zjišťuje příčiny a okolnosti mimořádné události, byly na místě škody odhadnuty na 10,3 milionu korun. Z toho tři miliony korun se týkají osobního vlaku, pět milionů lokomotivy a 2,3 milionu korun je škoda na trati.

Drážní inspekce za loňský rok eviduje 149 mimořádných událostí s nedovolenou jízdou vlaku nebo nedovoleným posunem, předloni byl počet stejný. Za letošní první pololetí bylo těchto událostí 82, což je o pět víc než před rokem. Za poslední rok šetřila Drážní inspekce několik srážek vlaků, jejichž následky byly tragické.

Loni 9. července si čelní srážka dvou osobních vlaků na jednokolejné trati u obce Pernink na Karlovarsku vyžádala dva mrtvé a 24 zraněných. Jen o několik dní později havarovaly vlaky u Českého Brodu na hlavní trati z Prahy na Kolín. Osobní vlak City Elefant Českých drah mířící z Prahy do Řečan nad Labem narazil na kraji Českého Brodu do stojícího nákladního expresu. Nehodu nepřežil strojvůdce, který zůstal zaklíněný v kabině, 35 lidí bylo zraněno.

Letos v dubnu jeden ze strojvedoucích nákladního vlaku podle inspekce zřejmě nezastavil před návěstidlem a u obce Světec na Teplicku se srazil s jiným nákladním vlakem. Jeden strojvedoucí tehdy srážku nepřežil, druhý se zranil. Škoda byla odhadnuta zhruba na 50 milionů korun.

Video: Srážka vlaků? Selhání strojvůdce nemá co napravit, není tam kontrola, říká Vondrovic

Došlo pravděpodobně k selhání lidského činitele, ta trať nemá žádné technické zabezpečení, říká ke srážce dvou vlaků prezident Federace strojvůdců ČR. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy